Premiera Outriders od People Can Fly już jutro. To może być największa polska gra 2021 roku
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
31 mar 2021, 07:00

Premiera Outriders od People Can Fly już jutro. To może być największa polska gra 2021 roku

Outriders to jeden z nielicznych polskich tytułów AAA. Premiera produkcji od studia People Can Fly odbędzie się już 1 kwietnia.

Polski rynek gier raczej nie jest kojarzony z produkcjami AAA. Jedynie 3 studia zajmują się tworzeniem tego typu gier – CD PROJEKT, Techland oraz People Can Fly. Ostatnie wymienione studio dopiero niedawno zadebiutowało na warszawskim parkiecie, a już jutro odbędzie się ważna premiera w historii spółki. PCF Group wspólnie z japońskim wydawcą Square Enix zaprezentują pełną wersję tytułu Outriders.

Dlaczego piszemy o pełnej wersji, skoro nie było przecież premiery wczesnego dostępu? Spółka zdecydowała się wspólnie z zagranicznym wydawcą na zaprezentowanie dema graczom. Pod koniec lutego udostępniono wersję demonstracyjną zarówno na PC jak i konsole PlayStation oraz Xbox. Dzięki temu gracze mogli za darmo przetestować polski tytuł i świadomie zadecydować o ewentualnym zakupie gry jeszcze w przedsprzedaży. Jak informowało studio People Can Fly, demo zostało pobrane ponad 2 mln razy. Outriders może być największą polską produkcją na rynku w 2021 roku, a mimo to wywołuje zdecydowanie mniej emocji wśród graczy niż Cyberpunk 2077. Z czego to wynika?

„Po pierwsze, zdecydowanie mniejszy budżet marketingowy. W okolicach premiery Cyberpunka V (główna postać) niemal „wyskakiwał z lodówki”. Po drugie, CD Projekt dzięki premierze Wiedźmina 3 wszedł do światowej ligii producentów gier komputerowych, z związku z czym oczekiwania wobec Cyberpunka oraz hype były zdecydowanie wyższe niż w przypadku Outriders od PCF” - wyjaśnia Maciej Kietliński, analityk Noble Securities. „Z drugiej strony, czynnikiem sprzyjającym premierze Outriders może być stosunkowo puste okienko wydawnicze w okresie wiosennym. Aktualnie nie widzę premier, które w okolicach 1 kwietnia mogą zagrozić Outriders” - dodaje.

Przed premierą Outriders trafił na 8 miejsce Global Top Wishlist Steam. Co więcej, polski tytuł jest w czołówce zestawienia Global Top Sellers platformy, wyprzedzając przy tym takie hity jak Valheim czy GTA V. Przypomnijmy, że wynik robi wrażenie tym bardziej, że polski tytuł w dniu premiery będzie dostępny za darmo dla posiadaczy Xbox Game Pass.

Zobacz także: People Can Fly udostępnia demo Outriders. Preordery gry na Steam sprzedają się lepiej niż Cyberpunk2077, a do premiery ponad miesiąc

Kolejny shooter w portfolio People Can Fly

Studio People Can Fly specjalizuje się w produkcji shooterów. Działalność na rynku gier prowadzi od blisko 20 lat, a na swoim koncie ma już takie tytuły jak Bulletstorm czy Painkiller. Powstawały one we współpracy z międzynarodowymi wydawcami, podobnie jak w przypadku Outriders. Wydawcą kolejnego shootera jest japońska firma Square Enix. Graczom może być znana m.in. z serii gier Final Fantasy.

Jeszcze w ubiegłym roku prezes PCF Group, Sebastian Wojciechowski, podkreślał, że Outriders to największy i najbardziej ambitny projekt spółki. Co prawda, nie podano szacunków dotyczących sprzedaży, jednak wiemy, że inny shooter Bulletstorm sprzedał się w kilku milionach egzemplarzy. Maciej Kietliński, analityk Noble Securities zakłada, że nowy tytuł może wygenerować sprzedaż 4-4,5 mln kopii w 12 miesięcy od premiery.

„Wiele zależy od powodzenia premiery, o czym przekonaliśmy się na przykładzie Cyberpunka. Zakładając pozytywny odbiór graczy (powyżej 80% pozytywnych opinii na Steam i Metacritic) oraz brak poważnych problemów z płynnością rozgrywki, zakładam roczną sprzedaż w wysokości 4 – 4,5 mln egzemplarzy” - komentuje Maciej Kietliński. 

Outriders już na starcie będzie dostępny w wersji co-op. Gra jest przeznaczona dla maksymalnie 3 graczy. Produkcja została osadzona w świecie science-fiction, w którym do wyboru mamy cztery klasy postaci. Gra jest przedstawiona z perspektywy trzecioosobowej. Pierwsza zapowiedź gry miała miejsce w 2019 roku, podczas targów E3.

„Outriders to strzelanka RPG z agresywną walką i intensywną akcją. Z tego względu trup ściele się gęsto – jest to istotny element rozgrywki. Unikatowe zdolności outriderów są równie brutalne co strzelaniny, zapewniając krwawe i makabryczne sposoby na pozbywanie się wrogów. Świat Enoch to mroczne i niebezpieczne miejsce, podobnie jak zamieszkujące go postaci. Gra zawiera wulgarny język, motywy dla dorosłych oraz sceny, które część widowni może uznać za niepokojące” – czytamy na platformie Steam.
 

Outriders w dniu premiery

Pierwotnie Outriders miał zadebiutować 2 lutego 2021 roku. Jednak decyzją wydawcy, Square Enix, zdecydowano się przenieść premierę na początek kwietnia. Dzięki temu People Can Fly zyskało czas na dopracowanie tytułu oraz udostępnienie dema gry. Wersja demonstracyjna zadebiutowała pod koniec lutego zarówno w wersji na PC jak i konsole. Do tej pory pobrano go ponad 2 mln razy.

Demo Outriders pozwala na przetestowanie wszystkich klas postaci dostępnych w grze, a postępy w fabule gracz będzie mógł zachować przy zakupie pełnej wersji produkcji. Oczywiście polski tytuł w dniu premiery będzie dostępny jednocześnie na konsolach starej i nowej generacji. W połowie marca Microsoft poinformował o dostępności polskiego tytułu w usłudze Xbox Game Pass. To oznacza, że wszyscy posiadacze abonamentu będą mogli już w dniu premiery pobrać Outriders za darmo.

Wersja konsolowa będzie dostępna już od północy, natomiast gra na Steamie zadebiutuje o godz. 17. Od wczoraj możliwy jest pre-load gry na Steamie.
 


People Can Fly jeszcze kilka dni temu zamieściło informację na Steamie jak planuje wspierać swój flagowy tytuł po premierze. Będzie reagować na bieżąco na występujące problemy i zapewnia dostarczanie tzw. hot fixów. Dodatkowo, w momencie pre-loadingu gry będzie dostępny Day-1 Patch. Jak podkreśliła spółka, naprawi on największe błędy z wersji demonstracyjnej m.in. zacinanie się postaci.

Jak już wspominaliśmy, na dwa dni przed premierą Outriders znajduje się na 2 miejscu zestawienia Global Top Sellers platformy Steam. Wyprzedza tym samym ostatni hit Steama, czyli Valheim. Również na globalnej liście pod względem wishlisty, polski tytuł znalazł się w pierwszej dziesiątce.
 

Global Top Sellers Steam

Outriders Global Top Sellers

Źródło: Steam (30.03.2021)
 

Kolejne projekty People Can Fly w drodze

PCF Group posiada 4 studia, które znajdują się w Polsce, USA oraz Wielkiej Brytanii. Ponadto, rozwija jeszcze dwa studia – w Łodzi oraz Montrealu. Ostatnio na Twitterze spółka poinformowała, że zatrudnia już 300 pracowników (przed debiutem było to 260 osób).
 


Outriders to nie jedyny projekt, nad którym aktualnie pracuje PCF Group. W portfolio spółki są jeszcze dwa – Dagger oraz Gemini. Jak zapowiadał Sebastian Wojciechowski podczas czatu inwestorskiego w Strefie Inwestorów, projekty mają zadebiutować do 2024 roku. Budżet produkcji Dagger opiewa na 40-60 mln euro, ma to być kolejny gra akcji RPG. Natomiast projekt Gemini jest porównywalny pod względem budżetu do Outriders (szacowany budżet to poniżej 100 mln USD).

PCF Group jest notowany na głównym rynku GPW od grudnia 2020 roku. Kapitalizacja firmy wynosi aktualnie 2,3 mld zł, a kurs akcji jest zdecydowanie powyżej ceny emisyjnej.
 

Notowania PCF Group

PCF Group akcje

Zobacz także: „Pracujemy obecnie nad trzema tytułami AAA. Obok Outriders są to projekty Dagger i Gemini” - relacja z czatu z prezesem PCF Group (People Can Fly)

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.