Polska branża gamedev łączy siły. Przychody ze sprzedaży gier This War of Mine czy Chernobylite zostaną przeznaczone na pomoc Ukrainie
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
28 lut 2022, 14:40

Polska branża gamedev łączy siły. Przychody ze sprzedaży gier This War of Mine czy Chernobylite zostaną przeznaczone na pomoc Ukrainie

W obliczu wojny w Ukrainie, jako Polacy pokazujemy, że potrafimy się zjednoczyć i pomagać. Polskie spółki gamingowe również stają na wysokości zadania w tym trudnym czasie.

Od czwartku, kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę, my codziennie niesiemy pomoc i nie pozostajemy obojętni. Reakcja branży gamingowej również była niemal natychmiastowa. Już pierwszego dnia 11 bit studios poinformowało, że przez najbliższe 7 dni dochód ze sprzedaży gry This War of Mine (na wszystkich platformach i wszystkich dodatków) zostanie przeznaczony na Ukraiński Czerwony Krzyż. Zaledwie w dobę warszawska spółka poinformowała, że udało się już osiągnąć kwotę 160 tys. USD ze sprzedaży tytułu.

Na podobny ruch zdecydowała się spółka The Farm 51 oraz All in! Games przy sprzedaży gry Chernobylite.

Jednak nie tylko pomoc finansowa się liczy. Krzysztof Kostowski, prezes grupy PlayWay, w siedzibie spółki przygotował schronienie dla kilku osób, które będą potrzebować pomocy przybywając z Ukrainy.

Zobacz także: Krach na giełdzie w Rosji sprawił, że akcje Gazpromu stały się najtańsze od lat. No i co z tego, tam nie inwestuje!

Gamedev dla Ukrainy

Słowa czasami są zbędne, wystarczą czyny. Polskie spółki działające w branży gamedev dołączyły do pomocy Ukrainie na różny sposób. 11 bit studios czy The Farm 51 postanowiły przeznaczyć w całości dochód ze sprzedaży gier This War of Mine oraz Chernobylite. Gracze również się zmobilizowali i tym samym This War of Mine od 11 bit studios tylko w ciągu 7 dni skoczyło o ponad 240 miejsc w zestawieniu Global Top Sellers platformy Steam, według danych portalu gaminganalitycs.

Global Top Sellers

Źródło: gaminganalitycs

Inne spółki również udzielają pomocy finansowej, przekazując bezpośrednio finansowanie dla potrzebujących. Wśród firm są oczywiście najwięksi deweloperzy, jak CD PROJEKT, Techland, Ten Square Games czy Huuuuge Games. Każda z tych spółek przekazała po 1 mln zł dla ofiar wojny.

Artifex Mundi natomiast przekaże na Polski Czerwony Krzyż 150 tys. zł - czyli zysk, który został wypracowany na rynku rosyjskim.

Bloober Team zaoferował płatne staże dla osób z Ukrainy, które poszukują pracy w Polsce. Oczywiście wymagane jest doświadczenie w tworzeniu gier, ale krakowska spółka zamierza również pomoc w uzyskaniu niezbędnych dokumentów oraz znalezieniu zakwaterowania.

Oczywiście to nie wszystkie spółki giełdowe, które udzieliły już pomocy Ukrainie, a na pewno w ramach solidarności coraz więcej będzie dorzucać swoją cegiełkę. I nie mówię tutaj tylko o samej branży gamedev.

Zobacz także: Krach na notowaniach rosyjskiego rubla. Bank centralny Rosji panicznie podnosi stopy procentowe

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.