Rynek gier VR osiągnie wartość 2,4 mld USD w 2024 roku – wynika z raportu Carbon Studio
Inwestowanie w obligacje 2024 - pomóż w rozwoju Strefy Inwestorów: Prosimy o wypełnienie krótkiej ankiety na temat inwestowania... Kliknij tutaj, aby wypełnić ankietę
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
25 sie 2022, 10:51

Rynek gier VR osiągnie wartość 2,4 mld USD w 2024 roku – wynika z raportu Carbon Studio

1,6 mld USD w 2022 roku, a w 2024 roku już 2,4 mld USD – tyle może wynieść wartość samego rynku gier VR. Polskie produkcje ostatnio odnoszą na tym polu spore sukcesy, w szczególności na Oculus Store.

Carbon Studio (wspólnie z zależną firmą Iron VR), gliwicka spółka specjalizująca się w produkcji gier VR, opublikowała raport dotyczący rynku zarówno wirtualnej rzeczywistości, jak i rozszerzonej. Z danych zebranych przez firmę wynika, że to właśnie gry stanowią największy udział procentowy na rynku VR. Choć oczywiście technologia jest również wykorzystywana w innych dziedzinach jak medycyna czy edukacja.

„Sam sektor gier VR w 2021 roku był wart około 1.1 miliarda dolarów, ze spodziewanym wzrostem do 1.6 miliarda w 2022 oraz 2.4 miliarda do 2024. Najlepiej sprzedające się gry przekraczają 1 mln kopii, a z miesiąca na miesiąc przybywają kolejni gracze zainteresowani grą w wirtualnym świecie” – napisano w sierpniowym raporcie przygotowanym przez Carbon Studio.
 

VR branże

Źródło: Raport Carbon Studio i Iron VR

Potencjalna konkurencja dla Mety

Technologia wirtualnej rzeczywistości mocno zyskiwała w czasie pandemii, nie tylko jako forma rozrywki, ale również możliwość organizacji zdalnych spotkań. Obecnie zarówno VR jak i AR są wykorzystywane chociażby w medycynie czy aspektach edukacyjnych. Jednak największą popularnością cieszą się gogle VR stosowane do gier, głównie firmy Meta – Oculus Quest 2.

Gogle VR przeszły sporą przemianę, jeżeli chodzi o technologię. Wcześniej potrzebne było urządzenie, do którego trzeba było podłączyć sprzęt. Teraz to urządzenia standalone biją rekordy popularności, właśnie wspomniane gogle Oculus Quest 2 są obecnie najpopularniejsze na rynku. Jak wskazano w raporcie przygotowanym przez Carbon Studio, ewentualną konkurencją dla Mety na tym polu mogą być długo zapowiadane gogle od firmy Apple. Jeszcze w 2020 roku sprzęt Oculus Quest stanowił ponad 60% całego rynku gier VR.

„Na początku stycznia 2022 roku, Sony potwierdziło, że rozpoczęło prace nad nowym headsetem PS VR 2, który przeniesie gry VR na zupełnie nowy poziom - opierając się na innowacjach z PS5, PlayStation VR 2 zapewni wrażenia na miarę nowej generacji dzięki wysokiej wierności wizualnej, nowym funkcjom sensorycznym i ulepszonemu śledzeniu. W 2022 roku, również firma Samsung zapowiedziała prace nad nowymi, ulepszonymi okularami, które mają zostać wydane prawdopodobnie pod szyldem Galaxy. Trwają także prace nad okularami Pimax Reality 12K QLED, które mają być dostępne w sprzedaży jeszcze w roku 2022 r.” - podkreślono w raporcie.

Na poniższym zestawieniu można ocenić jaką obecnie konkurencję ma sprzęt od firmy Meta.
 

urządzenia VR

Źródło: Raport Carbon Studio i Iron VR

Zobacz także: Branża gier może się ostatecznie oprzeć recesji, wynika z danych Newzoo. Wartość rynku przekroczy 225 mld USD w 2025 roku

Polskie hity na Oculus Store

Na początku miesiąca pisaliśmy, że polscy producenci gier VR odnoszą sukcesy na platformie Oculus Store. Cooking Simulator VR, od GameBoom VR oraz Big Cheese Studio, bardzo szybko znalazł się na podium zestawienia bestsellerów. Podobnie było w przypadku Green Hell VR od Incuvo. Aktualnie w pierwszej dziesiątce są trzy polskie produkcje, a już 1 września debiutuje kolejna polska gra – Interkosmos 2000 od Ovid Works.
 

Oculus Store bestsellery

Zobacz także: Polskie gry VR podbijają listę bestsellerów Oculus Store. Wśród nich Cooking Simulator oraz Green Hell

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost