Indeks WIG-Gry słabszy nawet niż WIG20, jest najniżej od 2018 roku
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
13 wrz 2022, 12:16

Indeks WIG-Gry słabszy nawet niż WIG20, jest najniżej od 2018 roku

WIG-Gry jest jednym z trzech najsłabszych indeksów sektorowych na GPW w 2022 roku. Licząc od początku stycznia spadł już 45%. Czy sektor gier znajdzie w końcu dno?

Na początku września w mediach pojawiały się nagłówki, że polska giełda jest najsłabsza na świecie, słabsza nawet od rosyjskiej. Od początku roku najważniejszy indeks, czyli WIG20 spadł o ponad 30%. Wskazywane przyczyny słabości indeksu WIG20 to m.in. trwająca wojna w Ukrainie, rosnąca inflacja, kiepskie dane gospodarcze, ale również duża liczba spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa.

Okazuje się, że na polskiej giełdzie mamy zdecydowanie słabsze indeksy, niż wytykany palcami WIG20. Do jednego z najsłabszych indeksów sektorowych należy zaliczyć… WIG-Gry. Słabsze od niego są tylko WIG-Odzież i WIG-Spożywczy, które spadły o około -50%.

Nie tylko CD Projekt jest winien

Gaming zyskał popularność wśród inwestorów za sprawą pandemii. To w 2020 roku kampanie crowdfundingowe producentów gier cieszyły się sporym zainteresowaniem, a spółki następnie decydowały się zadebiutować na rynku NewConnect. Na akcjach spółek gamingowych zapanowała wielka hossa.

„Uwielbienie” inwestorów do firm z branży gier skończyła się wraz z premierą Cyberpunka w grudniu 2020 roku. Skoro największy producent w Polsce nie dostarczył odpowiedniej jakości gry (w tym przypadku mowa o wersji na konsole), to inni, mniejsi producenci też przestali być atrakcyjni...

Efekt? Sektorowy indeks WIG-Gry od początku 2022 roku zniżkuje o -45%. Ale to nie tylko wina CD Projektu, który w tym okresie stracił -54% kapitalizacji. Aż o -66% poszła w dół wycena Ten Square Games, a o -37% spadła wycena BoomBit. O -27% spadł kurs PlayWaya, podobnie jak Artifex Mundi. Wycena Creepy Jar poszła w dół o -18%, a Huuuge Games o -5%. Honoru branży bronił m.in. CI Games (+35%), ale to za mało, by uratować indeks przed potężnymi spadkami.

„Indeks WIG-GRY miał być odpowiedzią na niesławny indeks WIG_GAMES, którego nikt nie lubił, a każdy się do niego odnosił. Notowania tego indeksu w niemal 40% zależne były od kursu CD Projektu. Obecnie w indeksie WIG-Games5 CD Projekt waży zaledwie 32,7% natomiast w osławionym WIG-GRY zawierającym notowania 18 spółek gamingowych waży już... 59%. Krótko mówiąc, słabość obu indeksów to słabość gamingu. Słabość gamingu to słabość CD Projektu. A słabość CD Projektu wynika z relatywnie słabej sprzedaży Cyberpunka, średnich ocen graczy wersji na konsole nowej generacji (7/10 według Metacritic w przypadku obu typu konsol)” - komentuje dla Strefy Inwestorów Maciej Kietliński, ekspert rynku akcji w XTB.

„Szansą na krótkoterminowe odbicie może być dzisiejsza premiera Netflixowego serialu Edgerunners odnoszącego się do uniwersum Cyberpunka, co już obserwujemy po optymizmie inwestorów. Biorąc pod uwagę dysproporcje w ocenach Cyberpunka i Wiedźmina nie należy się jednak spodziewać, że serial wpłynie na sprzedaż CP 2077 w równie znaczącym stopniu, jak miało to miejsce w przypadku przygód Białego Wilka” - dodaje Kietliński.

„Zdaje się, że warunkiem sine qua non powrotu ogólnej hossy na polskim gamingu jest pokazanie znaczących i obiecujących kamieni milowych z produkcji nowej gry z wiedźmińskiego uniwersum. W tym przypadku argumenty, że jest to kolejne wydanie sprawdzonej i dobrze przyjętej przez społeczność graczy gry, przy której zastosowany zostanie nowoczesny silnik Unreal Engine 5 mogą być wodą na młyn spekulantów, że tym razem faktycznie może być inaczej. Czego wszystkim inwestorom i fanom gamingu życzę” – podsumowuje Maciej Kietliński.
 

Notowania indeksu WIG-Gry

WIG-Gry

Zobacz także: CD PROJEKT w 2 kwartale 2022 roku zdecydowanie przebija oczekiwania analityków. Spółka intensywnie pracuje nad DLC do Cyberpunk 2077

Jak jest skonstruowany WIG-Gry

WIG-Gry, zrzeszający wszystkie spółki z branży gier notowane na głównym rynku, nie był pierwszym indeksem tego sektora. To WIG-GAMES był premierowym indeksem branży gier, wystartował w 2019 roku. W jego skład do dzisiaj wchodzi 5 największych spółek – CD PROJEKT, CI Games, 11 bit studios, Ten Square Games oraz Huuuge (który zastąpił PlayWaya). Tylko w ciągu 2 lat indeks ten spadł o blisko 60%, a i tak największy udział posiada w nim CD PROJEKT.
 

Notowania WIG-GAMES5

WIG_Games5


Jak sami widzicie, indeks największych producentów gier w Polsce nie prezentuje się najlepiej. Dlatego WIG-Gry miał stać się alternatywą dla WIG-GAMES5. Warto pamiętać, że WIG-Gry jest to indeks dochodowy, tzn. oprócz kursów transakcji jego wartość uwzględniać będzie otrzymywane dywidendy i prawa poboru z akcji uczestniczących w portfelu indeksu.

Aktualnie w skład indeksu wchodzi 18 spółek i wcale nie obejmuje wszystkich spółek z branży gier notowanych na głównym rynku. Nie ma na przykład firmy T-Bull, która nie spełnia warunków koniecznych do obecności w indeksie WIG.

Skład portfela indeksu WIG-Gry

skład WIG-Gry

Źródło: GPW Benchmark

Zobacz także: 15 dywidend od spółek z GPW, które zostaną wypłacone jeszcze we wrześniu, w tym 6 z wysoką stopą dywidendy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.