Rekordowa dywidenda w Techland po Dying Light 2. Spółka wypłaciła akcjonariuszom więcej niż CD PROJEKT po premierze Cyberpunk 2077
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
14 lip 2023, 11:31

Rekordowa dywidenda w Techland po Dying Light 2. Spółka wypłaciła akcjonariuszom więcej niż CD PROJEKT po premierze Cyberpunk 2077

Techland, producent takich gier jak Dying Light czy Dead Island, wypłacił w ubiegłym roku wyższą dywidendę niż CD PROJEKT po premierze Cyberpunk 2077. Jak wynika z ustaleń Pulsu Biznesu, do głównego akcjonariusza spółki Pawła Marchewki, po uwzględnieniu wynagrodzenia z tytułu umorzenia akcji, trafiło 900 mln zł.

Jak podaje Puls Biznesu, Techland w ubiegłym roku wypracował 746,8 mln zł zysku netto, a jego przychody wyniosły 1,12 mld zł. Był to rekordowy rok dla wrocławskiej spółki, a świetne wyniki zostały wypracowane dzięki premierze drugiej odsłony gry Dying Light, która odbyła się 3 lutego 2022 roku. Tym samym ubiegłoroczny zysk netto był zdecydowanie wyższy w porównaniu do największej obecnie spółki z branży gier notowanej na GPW, czyli CD PROJEKT. Przypomnijmy, że skonsolidowany zysk netto producenta Cyberpunka w 2022 roku był na poziomie 347 mln zł, aczkolwiek tutaj nie było efektu premiery.

Rekordowa dywidenda w historii polskiego gamingu

Jak wynika z informacji podanych przez Puls Biznesu, Techland po premierze Dying Light 2, zdecydował się na sowitą redystrybucję zysków. Jeszcze w ubiegłym roku walne zgromadzenie wrocławskiej spółki uchwaliło wypłatę 312 mln zł zaliczki na poczet dywidendy. Ostatecznie, ze względu na umorzenie 10 mln akcji serii B, do akcjonariuszy trafiło około 600 mln zł. Według Pulsu Biznesu, do Pawła Marchewki, prezesa Techlandu, trafiło ponad 900 mln zł w wyniku umorzenia akcji i zaliczki na dywidendę.

Pomijając kwestię umorzenia akcji, mówimy o największej dywidendzie w historii polskiego gamingu. CD PROJEKT z zysku za 2020 rok, kiedy miała miejsce premiera Cyberpunk 2077 przeznaczył 503 mln zł zysku w postaci dywidendy. To oznacza, że dywidenda w spółce Techland była wyższa, a ponadto trafiła praktycznie do jednego akcjonariusza, którym jest Paweł Marchewka.  

Natomiast CD PROJEKT, z ubiegłorocznego zysku netto, zdecydował się wypłacić dywidendę na poziomie 1 zł, a całkowita kwota wynosiła 99,9 mln zł. Taką samą dywidendę wypłacił również w ubiegłym roku, przeznaczając na nią nieco ponad 100 mln zł. Natomiast bezpośrednio po premierze Cyberpunka, za 2020 rok wypłacono aż 5 zł na akcję, przeznaczając na nią ponad 503 mln zł. Łącznie, od premiery Cyberpunka, CD PROJEKT przeznaczył dla akcjonariuszy 704,3 mln zł.

Historia wypłat dywidend w CD PROJEKT

cd projekt dywidendy

Zobacz także: Kapitalizacja CD PROJEKT większa od Ubisoft. Polska spółka jest najwyżej wycenianym producentem gier w Europie

Techland z rekordowymi wynikami finansowymi

Spekulacji na temat ewentualnego debiutu Techlandu na GPW było wiele. Żadna z plotek nie została potwierdzona, a wrocławska spółka do dzisiaj nie potwierdziła planów giełdowych. Mimo to, spółka na łamach Pulsu Biznesu pochwaliła się rekordowym, 2022 rokiem.

W minionym roku, producent gier Dying Light, wypracował 746,8 mln zł zysku netto w porównaniu do 36,22 mln zł w 2021 roku. Przychody wrocławskiej spółki były na poziomie 1,12 mld zł wobec 184 mln zł dwa lata wcześniej. Za większość wypracowanych przychodów odpowiadała dystrybucja cyfrowa. Tym samym był to rekordowy rok Techlandu, dzięki premierze gry Dying Light 2.

Druga odsłona kultowej gry Dying Light zadebiutowała na rynku 3 lutego 2022 roku. Porównań do CD Projektu nie brakuje, ponieważ tytuł miał mieć premierę podobnie jak Cyberpunk, jeszcze w 2020 roku. Jednak ze względu na liczne przesunięcia, produkcja pojawiła się na rynku dopiero dwa lata później. Ponad rok po premierze, Dying Light 2 na Steamie ma 79% pozytywnych recenzji. Co ciekawe, obecnie podobna liczba użytkowników platformy ogrywa pierwszą oraz drugą część tytułu (około 4,9 tys. graczy).

Techland, pomimo roku od premiery, dba o rozwój swojego największego tytułu. W końcu produkcja Dying Light 2 trwała około 7 lat, czyli od premiery pierwszej części w 2015 roku. Jeszcze w ubiegłym roku wydano jeden dodatek zatytułowany Bloody Ties, natomiast na kolejne większe rozszerzenie prawdopodobnie trzeba będzie poczekać do 2024 roku.
 

Wrocławska spółka już pracuje nad kolejną produkcją, jednak tym razem będzie ona osadzona w świecie fantasy i na razie nie zdradzono więcej szczegółów. Paweł Marchewka, prezes Techlandu, zapewnił w wypowiedzi dla Pulsu Biznesu, że dalsze plany rozwoju spółki są zabezpieczone przez fundusze, które posiadają.

Zobacz także: Phantom Liberty, Lords of the Fallen, House Flipper 2. Kalendarz premier polskich gier na drugą połowę 2023 roku

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost