Przegląd opcji strategicznych People Can Fly bez reakcji rynku
Obrazek użytkownika Gabriel Uryniuk
23 sie 2024, 07:26

Przegląd opcji strategicznych People Can Fly bez reakcji rynku. Argumenty i strategia studia nie przemawia do inwestorów

Twórcy m.in. Outriders i Bulletstorma, choć nie bez przeszkód, kontynuują prace nad projektem Gemini oraz własnymi IP o roboczej nazwie Bifrost i Victoria. Dotychczasowa przeszłość firmy i brak reakcji notowań po ogłoszonym przeglądzie opcji strategicznych sugerują, że inwestorzy nie pokładają dużej nadziei w ten podmiot.

Porządki w spółce zdają się nie mieć końca. Po tym, jak w 2023 r. w ramach dwóch emisji akcji zgromadzono 234 mln zł, pozyskano jako znaczącego akcjonariusza azjatyckiego Kraftona i zapowiedziano szereg gier wydawało się, że wszystko zmierza w dobrą stronę. Tymczasem firma nadal nie może zapewnić sobie biznesowej stabilności.

Zobacz także: PCF Group rozpoczyna proces przeglądu opcji strategicznych

Problematyczne tytuły

Przypomnijmy, że na początku kwietnia podjęto decyzję o zakończeniu prac nad projektem Dagger. Z tego tytułu w raporcie jednostkowym wartość aktywów trwałych skurczy się o niemal 80 mln zł. Pod górkę miał też projekt Gemini. Od końcówki ubiegłego roku aż do czerwca polskie studio dyskutowało z japońskim Square Enix na temat kształtu gry. Ostatecznie udało się dojść do porozumienia, jednak PCF na projekcie nie zarobi.
 

Notowania People Can Fly w ciągu ostatnich 12 miesięcy

PCF wykres (2)


„Projekt Gemini to jedna z gier AAA, nad którą pracujemy w modelu work-for-hire z Square Enix Limited, z którym współpracujemy od 8 lat. Negocjacje nowego kontraktu wykonawczego do umowy wydawniczej trwały dłużej niż oczekiwaliśmy - finalnie został podpisany 19 czerwca 2024 r. i zabezpiecza kolejne etapy produkcji (tzw. milestones). Szacujemy, że przyszłe przychody uzyskiwane przez spółkę będą jedynie pokrywały koszty bezpośrednie ponoszone na jego realizację. Postęp prac zarówno na Gemini jak i realizowanym dla Microsoftu projekcie Maverick przebiegają zgodnie z planem i ustaleniami z naszymi partnerami” słyszymy w biurze prasowym People Can Fly.

Zobacz także: Akcje People Can Fly najniżej w historii. Spółka ostatecznie rezygnuje z produkcji jednego z tytułów

Prace trwają

Aktualnie spółka pracuje nad dwoma własnymi IP o roboczych nazwach projekt Bifrost i Victoria. Co ciekawe, rozwój tytułów ma postępować zgodnie z planem, a pierwotne daty ich premier w latach 2025-2026 są niezagrożone.
 

Plany wydawnicze People Can Fly

image (1)

Źródło: Spółka
 

„Projekty Bifrost i Victoria to 2 gry z segmentu AAA, które realizowane są przez PCF głównie w Ameryce Północnej. Będą to pierwsze tytuły grupy wydane w pełni niezależnie, a prace nad nimi przebiegają zgodnie z założonym planem. Spółka na chwilę obecną nie przewiduje opóźnień względem ogłoszonego okna wydawniczego dla obu gier w latach 2025-26” dodają przedstawiciele firmy.

Co ciekawe, przy wsparciu przejętego Incuvo, grupa nadal zamierza inwestować w gry VR, a premiera nowego tytułu planowana jest na przyszły rok.

„Nasze projekty VR są konsekwentnie rozwijane - Green Hell VR został niedawno dodany do programu Meta Quest+, a studio pracuje nad długo wyczekiwanym przez fanów gry trybem kooperacyjnym. Bulletstorm VR dostaje regularne aktualizacje i jeszcze w tym roku zostanie wydany na platformie PICO. Postępują też prace nad projektem Bison - Immersive VR Action Survival, opartej o własne prawa własności intelektualnej grupy. Premiera planowana jest na 2025 r.” podsumowują przedstawiciele PCF Group.

Zobacz także: Premiera Bulletstorm VR wypadła bardzo słabo. Notowania Incuvo na najniższych poziomach w historii

Brak argumentów

Decyzja o przeglądzie opcji strategicznych z początku sierpnia nie wpłynęła na notowania studia, co może świadczyć o tym, że inwestorzy nie dostrzegają potencjału do przejęcia firmy. Zdaniem ekspertów, w momencie gdy studia skupiają się na restrukturyzacji i kompletowaniu portfeli IP na przyszłe lata, walor jakim jest posiadanie dużego zespołu nie ma aż tak dużego znaczenia.
 

Liczba studiów i pracowników PCF 

Zatrudnienie PCF

Źródło: Spółka
 

„Duży zespół byłby argumentem „za” kilka lat temu, gdy spółki dążyły do rozbudowy zespołów, obecnie wydaje się, że wiele z nich nie jest zainteresowane zwiększaniem zatrudnienia. Jeżeli chodzi o portfolio gier w produkcji to wciąż niewiele o nim wiemy i myślę, że również inwestorzy strategiczni będą podchodzić do niego z rezerwą, szczególnie że mówimy głównie o zupełnie nowych IP, co zwiększa ryzyko. W mojej opinii tym co obecnie mogłoby przyciągnąć inwestorów jest mocne, rentowne IP, które byłoby wartością dla ich portfolio i najlepiej było wystawione w promocyjnej cenie (jak np. przypadek GearBoxa i Borderlands). W tym kontekście nie postrzegamy wyceny spółki jako atrakcyjnej” podsumowuje Michał Wojciechowski, analityk Ipopema Securities.

Zobacz także: Akcje People Can Fly najniżej w historii. Inwestorzy nerwowo reagują na wstrzymanie projektu Dagger

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost