Szokujące słowa analityków FED. Nadchodzi duży krach giełdowy
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
04 gru 2018, 06:55

FED ostrzega przed krachem na giełdzie. Ten nadchodzący może być naprawdę duży

Analitycy Fed w swoim najnowszym raporcie walą prosto z mostu: kolejny krach na giełdach może być naprawdę duży. Wszystko przez to, że akcje są mocno przewartościowane, a pojawia się coraz więcej różnego rodzaju ryzyka na horyzoncie.

Amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) po raz pierwszy w historii opublikowała dokument Financial Stability Report. Raport o Stabilności Finansowej ma przybliżać opinii publicznej stanowisko Fed na temat kondycji sektora finansowego w USA i na świecie.

FSR

Już na pierwszych stronach raportu można przeczytać, że banki i firmy ubezpieczeniowe są według FED obecnie w o wiele lepszej kondycji, niż przed i w trakcie kryzysu finansowego z lat 2007-09. Poza tym, jak przekonuje Fed, nie widać ryzyka w samych fundamentach rynku finansowego.

Jednak jeden z fragmentów raportu może szokować. Ten dotyczący sytuacji na giełdach.

Zobacz także: Świat jest obecnie bardziej podatny na kryzys niż w 2007 roku ostrzega Nassim Taleb

Akcje są relatywnie drogie i na rynek powróciła zmienność

Fed już na wstępie ostrzega, że wyceny na rynkach akcji są relatywnie wysokie. Sami inwestorzynatomiast cechują się wysoką tolerancją na ryzyko.

Fed zauważa, że w okresie II kwartał 2017 – II kwartał 2018 wartość amerykańskiego rynku akcji urosła o 12,3%, do 33 873 mld USD. Podczas gdy średnioroczne tempo wzrostu z lat 1997-2018 to 8,4%. Czyli w ostatnich miesiącach wyceny na giełdzie amerykańskiej idą w górę w o wiele szybszym tempie, niż średnia historyczna.

Rezerwa Federalna zauważa także, że w 2018 roku powróciła na rynek akcji podwyższona zmienność. Co prawda daleko jej do zmienności z czasów kryzysu, ale parkiet bynajmniej nie przypomina już spokojnego jeziorka w górach.

1. VIX – wskaźnik zmienności S&P500 – oraz zmienność zrealizowana

vix

Nadchodzi „szczególnie znacząca przecena na rynku akcji”

Prawdziwie szokujące zdania pojawiają się jednak w rozdziale „Ryzyko krótkoterminowe w systemie finansowym” („Near-term risks to the financial system”).

Fed wskazuje, że Brexit czy ewentualne problemy gospodarcze Chin (które mogą się pojawić na skutek wojny handlowej z USA) zapewne nie pozostaną bez wpływu na wycenę akcji amerykańskich przedsiębiorstw. Swoje trzy grosze może dołożyć też umacniający się nadmiernie dolar amerykański.

Tutaj dochodzimy do najbardziej szokującego fragmentu raportu, który brzmi:

„Napięcia handlowe i niepewność geopolityczna oraz inne czynniki mogą sprawić, że inwestorzy zaczną cechować się awersją do ryzyka. Następstwem tego może być szczególnie znacząca przecena na rynku akcji, które są niezwykle wysoko wyceniane. Będzie to wyjątkowo bolesne dla sektora niefinansowego, który jest już mocno zlewarowany. Poza tym niektórym firmom i graczom rynkowym może być trudno przystosować się do normalizacji polityki monetarnej, która wiąże się z podwyżkami stóp procentowych.”

cyt

2. Notowania S&P500 od 1993 roku

spx

Fed nie owija w bawełnę. W oficjalnym, upublicznionym dokumencie przyznaje, że kolejna przecena na rynku akcji może być naprawdę znacząca. Być może w ten sposób chce wywrzeć presję na amerykańską politykę gospodarczą. Przekładając to na mniej dyplomatyczny język: krach będzie naprawdę spory. Wszystko przez to, że obecnie akcje są już naprawdę mocno przewartościowane, a pojawia się coraz więcej rodzajów ryzyka, które w końcu musi się jakoś zmaterializować.

Źródła wykresów: 1. FED, 2. MarketWatch

Zobacz także: Pierwsze prognozy inwestycyjne na 2019 rok. Co radzi Goldman Sachs, Vanguard, Credit Suisse i inni

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.