W co inwestować w długim terminie radzi JP Morgan
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
19 gru 2018, 15:14

JP Morgan radzi w co warto inwestować w długim terminie. Oto najlepszy raport analityczny 2018 roku według portalu Savvy Investor

To właśnie w akcjach z rynków wschodzących drzemie ukryta siła, która ujawni się w nadchodzących latach. Na amerykańskim rynku akcji firmy technologiczne utrzymają wysoki poziom marż i zysków, ale to nie oznacza, że ich wyceny pójdą w górę. Takie wnioski płyną z raportu J.P. Morgan Asset Management, który został uznany najlepszym raportem analitycznym 2018 roku przez serwis Savvy Investor.

Na początek zaczniemy od praktycznej porady. Jeśli jesteś inwestorem znającym j. angielski, powinieneś koniecznie założyć sobie konto na portalu Savvy Investor. Serwis zbiera i udostępnia niemal wszystkie ważne raporty analityczne publikowane przez instytucje finansowe działające w świecie inwestowania (banki, fundusze i firmy inwestycyjne).

Serwis Savvy Investor co roku przyznaje nagrodę dla najlepszego raportu analitycznego. Przyznaje też nagrody w poszczególnych kategoriach, ale to już zainteresuje tylko fanatyków . W tym roku najlepszym „paperem” według portalu Savvy Investor był raport „LONG-TERM CAPITAL MARKET ASSUMPTIONS. Time-tested projections to build stronger portfolios” autorstwa J.P. Morgan Asset Management.
 

ltcm
 

Obecna sytuacja na rynkach wymaga otwartego umysłu, a nie pozostawania przy starych dogmatach

„Nie możesz planować przyszłości na podstawie przeszłości” – taki niezwykle frapujący cytat z Edmunda Burke’a otwiera raport J.P. Morgana. Tym niemniej, główne założenia raportu opierają się właśnie na przebadaniu zachowania 50 klas aktywów.

Eksperci J.P. Morgan podkreślają, że znajdujemy się w późnej fazie cyklu, w której inwestorzy giełdowi są rozpieszczeni. Tymczasem teraz powinni zacząć myśleć o wynikach odbiegających od średniej, ale odbiegających negatywnie. Nadchodzący okres wymaga przemodelowania portfela i wzięcia pod rozwagę nowych czynników ryzyka – podkreślają analitycy J.P. Morgan AM.

Oto kilka kluczowych wniosków z raportu:

  • Tempo wzrostu światowego PKB wyniesie w 2019 roku 2,5% - ta prognoza nie zmieniła się od poprzedniego raportu. Perspektywa dla wzrostu jest stabilna.
  • Wyceny akcji są na wysokich poziomach. Faza cyklu nie sprzyja wycenom akcji. Mimo to na niektórych rynkach można znaleźć okazje inwestycyjne.
  • Zjawisko regresji do średniej jest znaczącą siłą, ale nie występuje zawsze i wszędzie, bo nie jest pewnikiem. Obecna sytuacja na rynkach wymaga otwartego umysłu, a nie pozostawania przy starych dogmatach.

Zobacz także: Pierwsze prognozy inwestycyjne na 2019 rok. Co radzi Goldman Sachs, Vanguard, Credit Suisse i inni

USA – be, emerging markets - cacy

Jeśli chodzi o rynek akcji, to eksperci J.P. Morgan spodziewają się w przyszłości dobrego okresu dla rynków wschodzących, a gorszego dla rynku amerykańskiego.

- Nasza prognoza dla akcji amerykańskich poszła w dół na skutek obniżenia prognozy inflacji w USA. Poza tym spodziewamy się tendencji spadkowej na USD Index, co oznacza, że dla amerykańskich inwestorów coraz bardziej atrakcyjne będą rynki wschodzące. Jeśli chodzi o rynki rozwinięte, jesteśmy jak najlepszej myśli jeśli chodzi o Japonię. Uważamy, że rządowe programy stymulacyjne powinny wspierać tamtejszy rynek akcji w długim terminie – tłumaczą eksperci J.P. Morgan.

Analitycy J.P. Morgan ostrzegają przed amerykańskimi akcjami również dlatego, że spodziewają sie spadku zysków korporacji nietechnologicznych. Według nich, firmy technologiczne utrzymają wysokie marże, a więc i wysoki poziom zysków, głównie za sprawą reform podatkowych wprowadzonych przez administrację Donalda Trumpa.
 

Poziom marż w spółkach amerykańskich

marże


Jeśli chodzi o rynki wschodzące, analitycy J.P. Morgan widzą ich przyszłość w różowych barwach. Spodziewają się, że tempo wzrostu tychże rynków nie będzie spadać. A jak pokazuje historia, na emerging markets wraz ze wzrostem PKB do góry idą również notowania spółek giełdowych.
 

Średnioroczna stopa zwrotu z akcji (w USD) na tle tempa wzrostu realnego PKB na rynkach wschodzących w latach 1994-2017

wzrosty


Raport J.P. Morgan ma 110 stron i jest wypełniony po brzegi danymi. Pracowało nad nim kilkunastu ekspertów. Ta publikacja naprawdę robi wrażenie. Po jej przewertowaniu nie dziwimy się, że otrzymała nagrodę od portalu Savvy Investr. Sporo ciekawych informacji znajdą w nim nie tylko inwestorzy zainteresowani losem akcji, ale również obligacji (głównie z rynków rozwiniętych). Jeśli ktoś ma w nadchodzącym okresie świąteczno-noworocznym wolny wieczór, polecamy lekturę.

Zobacz także: 5 trendów w gospodarce, które koniecznie powinni obserwować inwestorzy w 2019 roku – według analityków banku Barings

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.