Trendy w gospodarce, które koniecznie powinni obserwować inwestorzy w 2019 roku
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
18 gru 2018, 06:49

5 trendów w gospodarce, które koniecznie powinni obserwować inwestorzy w 2019 roku – według analityków banku Barings

Czy podwyżki stóp zakończą boom kredytowy, czy retoryka anty-handlowa w końcu wpłynie negatywnie na wymianę, kto przewodzi rewolucji w zakresie Big Data – oto niektóre z trendów, które powinni obserwować inwestorzy w nadchodzącym roku. Tak twierdzą przynajmniej analitycy banku Barings.

Ludzie lubią zaglądać w szklaną kulę, pragną bowiem znać przyszłość. Dla inwestorów czytanie prognoz może być tyleż pouczające, co zgubne. No bo wiadomo – tylko część prognoz się sprawdza, więc siłą rzeczy część nie.

Inwestorzy powinni więc przyjąć inną strategię – śledzenie na bieżąco pojawiających się trendów. Szczególnie ważne są trendy makroekonomiczne – to one wpływają na decyzje biur analitycznych wielkich banków i funduszy. A w końcu to wielki kapitał i „zatrudnione” przez niego algorytmy dyktują dziś kierunek notowań akcji.

W tym kontekście niezwykle ciekawą publikacją jest raport banku Barings wskazujący 5 ważnych trendów makroekonomicznych, które powinni śledzić inwestorzy w 2019 roku. Raport można pobrać TUTAJ. Poniżej przedstawiamy jego najważniejsze tezy.

1. Co dalej ze wzrostem gospodarczym w 2019

Najważniejszy trend, jaki wskazują analitycy Barings, to ten dotyczący tempa wzrostu gospodarczego. Czy globalna gospodarka nadal będzie zwalniała? Czy spełnią się prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który uważa, że spowolnienie w światowej gospodarce będzie niewielkie (2017 = 3,74%, 2018P = 3,73%, 2019P = 3,65%, 2020P = 3,66%)? A może czeka nas jakaś miła, albo niemiła niespodzianka? Inwestorzy powinni śledzić nie tylko odczyty dotyczące PKB, ale także PMI, a z tymi nie jest ostatnio różowo, co można zobaczyć na poniższym wykresie.

“W nadchodzącym roku wiatr wciąż będzie wiał inwestorom prosto w twarz. Podwyżki stóp powinny być kontynuowane, konflikty handlowe również. Zmienność na rynkach wschodzących może być wysoka. Oczywiście, niektóre czynniki mogą wspomagać światową gospodarkę, np. stymulacja monetarna w Chinach” – napisali analitycy Barings w raporcie.

Notowania wskaźnika Composite PMI dla strefy euro

Notowania wskaźnika Composite PMI dla strefy euro

Zobacz także: Oto 4 powody, dlaczego na naszych oczach może właśnie pękać bańka na spółkach technologicznych w USA

2. Czy podwyżki stóp zakończą boom kredytowy

Wartość nominalna światowego długu znacząco wzrosła w ostatnich latach - do około 247 bln USD, czyli około 318% światowego PKB. Jego obsługa robi się coraz droższa. Amerykańska Rezerwa Federalna zapowiada 3 podwyżki stóp procentowych na 2019 rok. Na razie niektóre banki centralne bronią się przed podwyżkami (np. japoński), ale one również wydają się tylko kwestią czasu. A to oznacza, że ryzyko przetransferowane z gospodarstw domowych do sektora publicznego będzie ważyło coraz więcej – wskazują analitycy Barings.

Rynek kredytu w USA

Rynek kredytu w USA

3. Czy retoryka anty-handlowa w końcu wpłynie negatywnie na wymianę

Dużo w roku 2018 mówiło się o wojnie handlowej między USA a Chinami, ale na razie nie widać jej negatywnych skutków. Światowy handel chyba nigdy (przynajmniej w historii nowożytnej) nie był tak swobodny, jeśli chodzi o stopień obciążenia cłami. Obecnie średnia wysokość ceł to 2%, podczas gdy 100 lat temu wynosiła ona około 8%, a tuż przed II wojną światową ponad 15%.

„W niektórych przypadkach koszty podwyżek ceł zostaną przeniesione na konsumenta. W innych, mocna waluta pozwoli zrekompensować wyższe koszty importu. Jednak wcześniej czy później wojna handlowa zmaterializuje się w wynikach finansowych korporacji międzynarodowych, i tego muszą wypatrywać inwestorzy w przyszłym roku i nadchodzących latach” – stwierdzili analitycy Barings.

Średnia wysokość ceł na świecie (w odchyleniu standardowym)

Średnia wysokość ceł na świecie (w odchyleniu standardowym)

4. Kto przewodzi rewolucji w zakresie Big Data

Według analityków Barings, inwestorzy muszą śledzić to, co dzieje się na rynku nowych technologii, szczególnie w zakresie wykorzystywania Big Data. Dlaczego? Bo ten, kto będzie przewodził tej rewolucji, ten zgarnie dla siebie najwięcej korzyści i uczyni swoją gospodarkę niezmiernie konkurencyjną. A warto pamiętać, że tempo wzrostu ilości danych do wykorzystania będzie w najbliższych latach rosło w tempie geometrycznym.

Ilość danych w gospodarce światowej do wykorzystania (w zettabajtach)

Ilość danych w gospodarce światowej do wykorzystania (w zettabajtach)

Zobacz także: Analiza gigantycznych złóż danych - polska spółka wchodzi w niszę rynkową wartą miliardy

5. W jaki sposób starzenie się społeczeństw wpłynie na biznes

Branża turystyczna, zdrowotna – to jedne z tych biznesów, które powinny korzystać na starzeniu się społeczeństw. Ten trend jest widoczny na całym świecie i będzie coraz ważniejszy w kontekście inwestowania. Na coraz większe przychody i zyski będą bowiem mogły liczyć raczej spółki produkujące roboty – opiekunów, a nie roboty – zabawki. Będą też rosnąć zyski firm finansowych oferujących specyficzne usługi, na przykład odwróconą hipotekę – uważają analitycy banku Barings.

Udział osób powyżej 64 roku życia wśród zatrudnionych

Udział osób powyżej 64 roku życia wśród zatrudnionych

My od siebie dodalibyśmy jeszcze co najmniej dwa trendy do obserwowania. Zawsze, bez względu na moment cyklu w którym znajduje się światowa gospodarka, niezwykle ważne jest to, co dzieje się z dolarem amerykańskim. W kontekście zachłyśnięcia się inwestorów wielkimi spółkami technologicznymi niezwykle ważny jest także trend regulacyjny – czy regulacje (głównie w zakresie ochrony danych osobowych) w końcu przestaną sprzyjać biznesom Marka Zuckerberga (Facebook), Jeffa Bezosa (Amazon) czy Siergieja Brina i Larry’ego Page’a (Google)?

Zobacz także: Kursy akcji producentów gier w tym roku szalały. Ile dały zarobić debiuty spółek z najgorętszej branży 2018 roku?

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.