Idą dobre czasy dla spółki Warrena Buffetta – twierdzi znany inwestor i stawia na to blisko 800 mln USD
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
20 sie 2019, 07:17

Bill Ackman zainwestował blisko 800 mln USD w akcje spółki Warrena Buffetta. Analitycy Morningstar rekomendują „kupuj” Berkshire Hathaway

Berkshire Hathaway zaczyna być doceniane przez inwestorów i analityków. Wobec majaczącej na horyzoncie recesji jawi się niemal jako giełdowa „bezpieczna przystań”. Spółka Warrena Buffetta ma nie tylko 122 mld USD gotówki, ale także świetnie zdywersyfikowany portfel biznesów.

Wszystko wskazuje na to, że akcje Berkshire Hathaway – wehikułu inwestycyjnego Warrena Buffetta, który jest formalnie firmą ubezpieczeniową – mogą stać się gorącym, porządanym towarem. Znany inwestor Bill Ackman zakupił ostatnio 3,5 mln akcji BH serii B o wartości 685 mln USD, a analitycy poważanego portalu Morningstar stwierdzili, że walor może się zachowować w najbliższych latach znacznie lepiej niż rynek, szczególnie jeśli nadejdzie recesja w amerykańskiej gospodarce.

Morningstar: potencjał zwyżkowy dla akcji Berkshire Hathaway to około 26%

Istnieje kilka ważnych powodów, dla których warto rozważyć inwestycję w akcje Berkshire Hathaway – stwierdził ostatnio analityk Greggory Warren na łamach portalu Morningstar.

Warren podkreślił, że rynek byka – który trwa już od ponad dekady – powoli dobiega końca, a w dodatku pojawia się coraz więcej sygnałów nadciągającej recesji w gospodarce USA. Według niego akcje Berkshire Hathaway mogą być jedną z najlepszych inwestycji giełdowych w nadchodzących latach, głównie z uwagi na wielki zapas gotówki, który może być wykorzystany na cele inwestycyjne.

- Model biznesowy Berkshire Hathaway jest mocno zdecentralizowany. Spółka generuje sporo gotówki. To są wielkie zalety, jeśli pomyślimy od nadciągającej recesji, bo nawet w takich warunkach spółka będzie zapewne w stanie zwiększać wskaźnik C/WK – wskazał Greggory Warren. Spółka Buffetta w latach 1965-2018 aż 42-krotnie, w skali jednego roku, zwiększała swoją wartość księgową, tylko dwukrotnie było inaczej (2001, 2008).

Co ciekawe, zdaniem analityka portal Morningstar, wehikuł Buffetta będzie zmuszony za jakiś czas zacząć wypłacać dywidendy albo prowadzić skup akcji własnych. Zmusi go do tego po prostu sytuacja rynkowa. Już teraz Buffett wskazuje na brak ciekawych obiektów do przejęcia.

Zdaniem portal Morningstar, realna wycena akcji BH klasy B wynosi około 253 USD. Obecnie te papiery chodzą na rynku po około 200 USD. Czyli według analityków portalu Morningstar akcje spółki Buffetta mają potencjał do wzrostu o około 26,5%.

- Według nas, obecnie jest świetny moment do zajmowania długiej pozycji na akcjach Berkshire Hathaway – podkreślił Greggory Warren.

Średnia cena docelowa akcji BH klasy A (linia niebieska) na tle kursu (w USD)

docel
 

Zobacz także: Berkshire Hathaway ma rekordową kwotę w gotówce. Mimo to Warren Buffett wciąż nie dokonał wielkiego przejęcia

Bill Ackman kupił 3,5 mln akcji Berkshire Hathaway za 685 mln USD

Podobne przemyślenia musiał mieć znany inwestor Bill Ackman, bo podczas ostatnich sesji giełdowych kupił za pośrednictwem swojego funduszu Pershing Square Capital 3,5 mln akcji Berkshire Hathaway. Kwota transakcji to dokładnie 685 mln USD. To oznacza, że Ackman zainwestował w spółkę Buffetta około 11% aktywów którymi zarządza.

Warto podkreślić, że Bill Ackman podejmuje ostatnio same trafione inwestycje. Jego portfel inwestycyjny urósł od początku stycznia do połowy sierpnia o 48,9%, znacznie bijąc rynek.

Co ciekawe, ani Ackmanowi ani ekspertom portalu Morningstar nie przeszkadzają słabe wyniki finansowe Berkshire Hathaway. Wynik operacyjny w II kwartale sięgnął 6,14 mld USD i był o 11% gorszy od wyniku z analogicznego okresu 2018 roku. Z drugiej strony zysk spółki urósł o 17%, do 14 mld USD z 12 mld USD przed rokiem, czyli o 17%.

Ackman wyjaśnił swój ruch w liście do inwestorów:

„Interesuję się Berkshire Hathaway od kilku dekad. Przyznaję jednak, że fundusze którymi zarządzałem posiadały w portfelu akcje Berkshire Hathaway tylko w laatch 1999-2000. Obecnie Berkshire jest najtańsze od wielu lat, w relacji do swojej wartości fundamentalnej. Wydaje nam się, że jest to jedna z najmniej rozumianych i docenianych spółek spośród tych największych. Jest ona zazwyczaj traktowana jako wehikuł inwestycyjny Warrena Buffetta, tymczasem jest wypełniona po brzegi wartościowym biznesem, przede wszystkim mam tu na myśli ubezpieczenia. Z naszych obliczeń wynika, że od 2007 roku Berkshire generuje średniorocznie 7% zwrotu na biznesie ubezpieczeniowym. Poza tym spółka ta posiada również wartościowe biznesy o bardzo tradycyjnym profilu, np. udziały w firmie Precision Castparts, produkującej części do samolotów, czy w spółce kolejowej Burlington Northern” – wyjaśnił Ackman.

Notowania Berkshire Hathaway na tle S&P500 – 10 lat

Capture
 

Źródło wykresów: marketscreener.com

Zobacz także: Inwestycyjne odrodzenie Billa Ackmana. W 4 miesiące jego fundusz zarobił 40%!

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.