Inwestycyjne odrodzenie Billa Ackmana. W 4 miesiące jego fundusz zarobił 40%!

Inwestycyjne odrodzenie Billa Ackmana. W 4 miesiące jego fundusz zarobił 40%!

Jeszcze kilka miesięcy temu wydawało się, że to już koniec gwiazdy inwestycyjnej Billa Ackmana. Ale w ciągu pierwszych 4 miesięcy tego roku udowodnił, że można się podnosić z biznesowych porażek.

To się nazywa wynik! Jeśli fundusz zarabia 40% w 4 miesiące, to naprawdę chapeau bas! Takim osiągnięciem może się pochwalić Pershing Square Holdings – fundusz znanego amerykańskiego inwestora Billa Ackmana. Ten inwestor był już na dnie.

Bill Ackman wraca do żywych...

Nie piszemy o tym wydarzeniu bez przyczyny. Zapewne na całym świecie w pierwszych 4 miesiącach 2019 roku wiele innych funduszy wykręciło o wiele lepsze wyniki. Problem w tym, że ten fundusz zarządza kwotą 5,3 mld USD, a niełatwo o taki wynik przy takich gabarytach.

Po drugie, jest to fundusz zarządzany przez Billa Ackmana, który był już skazany przez prasę w USA na rynkowy niebyt. Zresztą, sami pisaliśmy o nim w połowie kwietnia:

„Jego gwiazda rozbłysła w 2014 roku, gdy zarobił 40% na amerykańskiej giełdzie, podczas gdy S&P500 poszedł w górę o 13%. Ostatnie lata przyniosły jednak pasmo porażek. Ackman poślizgnął się na inwestycji w Valeant Pharmaceuticals i jak uparty osioł grał na spadki akcji spółki Herbalife, mimo że te drożały. Jego fundusz w 2016 roku stracił blisko 14%, w 2017 blisko 4%, a w 2018 roku ponownie był pod kreską (na -0,7%).”

No przyznacie, że 3 lata z rzędu na takich minusach to nie jest dobry wynik i takie opinie o Ackmanie były usprawiedliwione... Tym bardziej, jeśli weźmiemy pod uwagę to, co działo się w tym czasie na Wall Street. Wystarczy zerknąć na poniższy wykres, by się przekonać, jak bardzo przez ostatnie lata zawodził inwestorów Bill Ackman.

1. Notowania funduszu Pershing Square (linia czarna) na tle S&P500 (linia czerwona)

1

Zobacz także: Guru inwestowania nie powinni być szybko wynoszeni na ołtarze. Pod tym względem świat finansów może dużo nauczyć się od Watykanu

... głównie dzięki meksykańskiemu żarciu

Co tak „odpaliło”, że fundusz Pershing Square zarobił 40% w 4 miesiące? Jak wynika z listu Ackmana do udziałowców, wszystkie pozycje portfelowe zachowały się w I kwartale bardzo dobrze. Pełen skład portfela Pershing Square można znaleźć TUTAJ.

Ale szczególnie duży wpływ na wynik miało zapewne to, co stało się z kursem spółki Chipotle Mexican Grill, której akcje stanowią blisko 20% portfela funduszu Ackmana. W I kwartale jej wycena poszła w górę o 63%, a od początku 2019 roku do końca kwietnia o 59%.

2. Notowania Chipotle (linia czarna) na tle S&P500 (linia czerwona) w 2019 roku

2
 

Jak tłumaczył Ackman w najnowszym liście do udziałowców, spółka Chipotle Mexican Grill wyraźnie poprawia wyniki finansowe, a zarząd pod wodzą Briana Niccola cechuje się myśleniem długoterminowym, co podoba się rynkowi.

- Niezwykle zachęcające jest to, że w marcu ruszył nowy program lojalnościowy. Jak również to, że zarząd podkreśla położenie nacisku na poprawę jakości i szybkości obsługi oraz na ustabilizowanie składu kadry pracowniczej – podkreślił Ackman.

Spółka Chipotle Mexican Grill posiada 2 500 sklepów, które są jednocześnie punktami typu fast food. Według zarządu, posiada potencjał do rozwinięcia sieci do nawet 7 000 punktów. Marża spółki jest najwyższa od 2015 roku i sięga 21%.

- Wierzę, że spółka Chipotle Mexican Grill dopiero weszła na nową, właściwą dla siebie drogę. Po tej transformacji obecny zarząd, który jest naprawdę na najwyższym poziomie, powinien sprawić, że spółka będzie w kolejnych latach generowała coraz większe przychody i zyski – stwierdził Ackman.

Chipotle_Brandon.jpeg

Źródła wykresów: MarketScreener.com

Zobacz także: Fundusze hedge z USA wierzą w dalszą hossę i obstawiają spadek zmienności na tamtejszej giełdzie

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.