Facebook i Twitter wracają do gry na giełdzie. Akcje największych portali społecznościowych mocno rosnął.
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
19 wrz 2019, 07:45

Facebook i Twitter wracają do gry. Akcje już niemal odrobiły straty z II połowy 2018 roku

Notowania Facebooka i Twittera odrabiają straty poniesione w II połowie 2018 roku. Inwestorzy przypomnieli sobie, że spółka Marka Zuckerberga to gigant stojący na mocnych nogach. Z kolei Twitter zaskoczył wynikami, a do tego nadchodzi rok 2020, który może go rozgrzać do czerwoności.

Akcje portali społecznościowych notowanych na amerykańskiej giełdzie znów są w cenie. W ciągu ostatnich 12 miesięcy wycena Twittera poszła w górę o 42%, a Facebooka o 15%. W tym samym okresie Nasdaq Composite urósł zaledwie o 2%.
 

Notowania Twittera (linia czarna), Facebooka (czerwona) na tle Nasdaq Composite (zielona) – 1 rok

1r

Straty z II połowy 2018 roku już niemal odrobione

Jeżeli popatrzmy na notowania spółek prowadzących portale społecznościowe w dłuższym terminie, to zobaczymy, że ich losy układały się różnie, ale bardzo podobnie w II półroczu 2018 roku. W ciągu ostatnich 5 lat Twitter stracił na wycenie -15%, Facebook zyskał aż +145%, podczas gdy indeks Nasdaq Composite poszedł na północ o +78%. Twitter po debiucie popadł w niełaskę, podczas gdy dziecko Marka Zuckerberga właściwie od IPO jest jedną z gwiazd w segmencie spółek technologicznych.
 

Notowania Twittera (linia czarna), Facebooka (czerwona) na tle Nasdaq Composite (zielona) – 5 lat

5l
 

Obydwie spółki zaliczyły jednak bardzo złe II półrocze 2018 roku. Akcje Twittera w tym okresie potaniały o -34%, Facebooka o -33% i zachowały się tym samym o wiele gorzej niż szeroki rynek (Nasdaq Composite spadł o -12%). Przyczyną było znaczne pogorszenie się ogólnego sentymentu na rynku. Wielu analityków myślało, że spadki na spółkach technologicznych wróżą koniec hossy.

Notowania Twittera (linia czarna), Facebooka (czerwona) na tle Nasdaq Composite (zielona) – II półrocze 2018

2h18
 

Facebook wrócił do normalności...

Rok 2019 jest jednak bardzo udany dla spółek technologicznych, w tym dla Twittera i Facebooka. Facebook po prostu wrócił do formy jako firma bardzo stabilna w swoich fundamentach, zatrudniająca blisko 36 000 ludzi na całym świecie. W 2018 roku spółka Zuckerberga miała 55,8 mld USD przychodu, 33,4 mld USD EBITDA i 22,1 mld USD zysku. W dodatku FB zapowiedział emisję swojej kryptowaluty Libra, ale od tamtej pory (połowa czerwca) kurs specjalnie nie urósł. Wedle konsensusu analityków akcje FB mają potencjał do wzrostu o 23,8%. Analitycy są niezwykle optymistycznie nastawieni – w ostatnich miesiącach wydają same rekomendacje „kupuj”.

Wyniki finansowe Facebooka

fb wyniki
 

Cena docelowa Facebooka – konsensus analityków

fb target
 

Rekomendacje dla Facebooka z 2019 roku

fb
 

Twitter pozytywnie zaskakuje po zmianach

Nieco inaczej sprawa wygląda z Twitterem. Był on już niejako spisany na straty jako medium niszowe i spółka nie notująca wzrostów zadowalających nawet średnio wymagających inwestorów. Wszystko jednak zaczęło się zmieniać w ostatnich kwartałach. Spółka Jacka Dorseya zaskoczyła pozytywnie liczbą użytkowników, których aktywność monetyzuje (134 mln, wzrost o 12% r/r i o 6% k/k). Do znacznej poprawy wyników doszło już w 2018 roku (Twitter pokazał 1,2 mld USD zysku, podczas gdy rok wcześniej miał 107 mln USD straty). To wtedy kierownictwo pod wodzą Dorseya postanowiło bardziej aktywnie walczyć o użytkowników korporacyjnych oraz rozbudować dział wydarzeń transmitowanych na żywo.

Perspektywy dla Twittera są dobre, a wśród 12 rekomendacji opublikowanych dla spółki w tym roku tylko jedna radziła „sprzedaj”, podczas gdy aż 6 „kupuj”, a pozostałe były również pozytywne. Wydaje się, że rynek i analitycy liczą na to, iż w roku 2020 odbędą się wydarzenia które powinny rozgrzać Twittera do czerwoności, takie jak wybory prezydenckie w USA czy igrzyska olimpijskie w Tokio. Jednak, co warto zauważyć, consensus analityków wskazuje, że cena akcji Twittera jest już na dość wysokim poziomie.

Wyniki finansowe Twittera

tt wyniki
 

Cena docelowa Twittera – konsensus analityków

tt target

Rekomendacje dla Twittera z 2019 roku

tt
 

Odrodzenie giełdowe gigantów mediów społecznościowych cieszy oczywiście ich akcjonariuszy. Warto jednak mieć z tyłu głowy, że nic nie trwa wiecznie, a wchodzącym do życia w internecie młodym ludziom Facebook czy Twitter mogą trącić myszką. Czy te portale podzielą los Grona, Naszej Klasy, MySpace i innych tego typu serwisów, które się zestarzały? Gdybyśmy mieli odpowiedzieć na to pytanie, to odpowiedź brzmiałaby: raczej tak, ale nie wiadomo kiedy, ich schyłek może potrwać długo.

Źródła wykresów: MarketScreener, FinViz

Zobacz także: Spółki z GPW z unikatową na skalę światową technologią, które poszukują wsparcia od inwestorów

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.