Programiści z JP Morgan otrzymali licencję na handel akcjami na giełdzie w USA i UK
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
06 lis 2019, 06:51

Dwóch programistów z JPMorgan otrzymało licencję na trading akcjami w USA i UK – to może być początek rewolucji na rynku kapitałowym

Jeśli myślisz o karierze na rynku kapitałowym czas zacząć uczyć się programowania, a nie studiować finanse i bankowość. Tak wynika z faktu, że dwóch programistów JPMorgan Chase zostało licencjonowanymi traderami.

Dwaj programiści zatrudnieni przez JPMorgan Chase kilka dni temu zdobyli uprawnienia do handlu akcjami na rynku amerykańskim i brytyjskim – poinformował niedawno portal Bloomberg. Są oni częścią większego zespołu Analytics, Automation & Optimization. Bank ma nadzieję, że w najbliższym czasie uzyska licencje dla kolejnych 8 programistów.

Programiści stają się traderami

Zdaniem Jasona Sippela, szefa działu akcji JPMorgan Chase, już niedługo trader będzie musiał być jednocześnie informatykiem i programistą - taka jest po prostu przyszłość tego zawodu. Ta przyszłość nadchodzi w błyskawicznym tempie, czego dowodem jest właśnie wspomniane zdarzenie dotyczące członków zespołu Analytics, Automation & Optimization.

Tenże zespół brokerski, pod wodzą Hansa Buehlera, rozrósł się w 3 lata z 86 osób do 180 osób. Znajdują się w nim głównie informatycy i programiści, których zadaniem jest wykorzystywanie potężnych baz danych w tradingu.

Mają oni wielkie pole do popisu. Bank JPMorgan jest największym graczem na światowym rynku instrumentów pochodnych na akcje i trzecim największym na rynku akcji. We wrześniu wartość obrotów akcjami w wykonaniu zespołów brokerskich JPMorgan sięgnęła 500 mld USD

Bank JPMorgan deklaruje, że w nadchodzącym roku wyda 11 mld USD na rozwój w zakresie nowych technologii. Sippel zdradza, że instytucja pracuje nad narzędziami wykorzystującymi uczenie maszynowe, które mogą znaleźć szerokie zastosowanie na parkiecie. Jednym z nich jest RoboTrader, który ma się specjalizować w wycenianiu i zabezpieczeniu pozycji na opcjach waniliowych (kontrakty uprawniające inwestorów do kupna lub sprzedaży określonej ilości instrumentu po określonej cenie w z góry określonym czasie).

Zobacz także: Debiuty i IPO na giełdzie w USA to w tym roku prawdziwa loteria

Ogłoszenie o pracę na stronie internetowej JPMorgan Chase

Capture

Warto poznać programowanie w Python

Ta informacja o programistach JPMorgan, którzy stali się formalnie traderami może oznaczać początek rewolucji na rynku kapitałowym. Będzie to przede wszystkim rewolucja na rynku pracy, bo przecież ta technologiczna w branży finansowej i inwestycyjnej nie jest niczym nowym.

Ta informacja oznacza, że już osoby które idą na studia - a myślą o karierze w finansach i na rynku kapitałowym - muszą wybierać raczej informatykę, niż finanse i bankowość. Teoretyków jest aż nadto, a wielkie instytucje finansowe potrzebują raczej specjalistów od C++, Javy, Visual Basic, Go czy Pythona. Ten ostatni język jest najbardziej wszechstronny i bardzo często jest wykorzystywany do tworzenia strategii tradingowych. Warto go opanować, bo jest szeroko stosowany także w branżach innych niż finanse, więc jeśli ktoś nie sprawdzi się jako trader może go wykorzystać w swojej dalszej karierze w innej branży.

I pomyśleć, że jeszcze 25 lat temu pracownicy trading desków musieli posiadać przede wszystkim donośny głos, twarde łokcie i umiejętność błyskawicznego liczenia w pamięci (lub sprawny kalkulator)...

Zobacz także: Fundusz z Londynu zaczął grać na spadek akcji Alior Banku

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.