Michael Burry gra przeciwko większości. Kupuje akcje GameStop, mimo że to jedna z najmocniej szortowanych amerykańskich spółek
Dr Michael Burry – bohater filmu „Big Short” – akumuluje akcje spółki GameStop, sieci sklepów dla wielbicieli gier video. Robi to na przekór rynkowi i analitykom, bo spółka jest mocno szortowana i dostaje fatalne rekomendacje.
1. Peloton Interactive (NASDAQ: PTON) - 84%
2. Gamestop Corp (NYSE: GME) – 79,4%
3. Health Insurance Innovations (NASDAQ: HIIQ) – 73,5%
Oto 3 najbardziej szortowane spółki na rynku amerykańskim. Tak mówi raport firmy S3 Partners na dzień 19 listopada. Cyfry oznaczają sprzedany „na krótko” procent akcji znajdujących się w wolnym obrocie.
1. Najbardziej szortowane spółki amerykańskie (na dzień 19.11.2019)
Chcielibyśmy zwrócić uwagę na spółkę Gamestop, czyli drugą najmocniej szortowaną na rynku amerykańskim. Jest to firma posiadająca dużą globalną sieć sklepów dla fanów gier video. Otóż w tę spółkę wierzy, i jest w nią zaangażowany swoimi pieniędzmi, dr Michael J. Burry.
Zobacz także: Dr Michael Burry, z The Big Short, inwestuje w amerykańskie nieruchomości i... gaming
Burry akumuluje akcje GameStop na przekór rynkowi
Dr Michael J. Burry to kultowy inwestor, który przewidział kryzys finansowy z lat 2007-2009 zarabiając na nim około 700 mln USD. Jego historia została opisana w filmie fabularnym „The Big Short”. Od roku dr Burry znów jest aktywnym inwestorem poprzez swój fundusz Scion Asset Management.
Obecnie portfel Scion AM jest wart 59,6 mln USD. Na koniec III kwartału tego roku największą pozycją w tym portfelu były akcje właśnie GameStop, o wartości 16,56 mln USD. Tymczasem pod koniec 2018 roku pozycja na GameStop niewiele znaczyła w portfelu dr Burry’ego, była warta ledwie 6,8 mln USD. To oznacza, że dr Burry w ciągu pierwszych trzech kwartałów 2019 roku dokupił akcje GameStop o wartości blisko 10 mln USD. Jest to mocno kontrariańskie postępowanie, skoro równocześnie „ulica” z miłą chęcią gra na spadek kursu tej spółki.
2. Skład portfela Scion AM (na koniec września)
Czemu GameStop może być okazją
Dlaczego dr Burry widzi okazję w GameStop? Ta spółka ma sieć około 5,8 tys. sklepów z grami, akcesoriami dla graczy i gadżetami powiązanymi ze światem gier video. Funkcjonuje ona w 14 krajach, m.in. w USA, Kanadzie, Australii. Według niego GameStop wciąż ma potencjał – mimo pojawienia się takich platform, jak Google Stadia, które będą sprzedawać gry na wielką skalę przez internet - bo zapowiedziane najnowsze konsole Sony (PS5) i Microsoftu (kolejny Xbox) będą miały napędy optyczne. Według dr Burry’ego ten fakt oznacza, że okres życia spółki GameStop został znacząco wydłużony.
„Spodziewamy się w Scion Capital, że biznes GameStop odżyje w latach 2020-21, a stanie się tak dzięki nowym konsolom do gier. Poza tym potencjał kursu do wzrostu jest spory, bo spółka ma znacznie więcej gotówki, niż wynosi jej kapitalizacja. Przebywanie kursu na historycznych minimach to wyraz braku zaufania do zarządu ze strony rynku” – stwierdził kilka miesięcy temu Burry w wywiadzie dla Barron’s.
3. Notowania GameStop (linia czarna) na tle Nasdaq Composite (czerwona) od 2010 roku
4. Notowania GameStop (linia czarna) na tle Nasdaq Composite (czerwona) – 1 rok
Analitycy nie są tak optymistyczni. Obecnie GameStop ma tylko jedną rekomendację „kupuj”. Aż 7 spośród 11 mówi „trzymaj”, 2 radzą „niedoważaj”, a jedna mówi „sprzedaj”. Cena docelowa na razie nie idzie w górę. Analitycy Bank of America Merrill Lynch w rekomendacji z sierpnia tego roku stwierdzili nawet, że cena docelowa akcji GameStop to 2,50 USD, podczas gdy obecnie wynosi około 6,30 USD.
5. Średnia cena docelowa i kurs GameStop
6. Tegoroczne rekomendacje dla GameStop
To jest niezwykle ciekawe, czy dr Michael Burry znów będzie miał rację na przekór rynkowi. Gdyby tak się stało, mógłby uzyskać tytuł jednego z największych kontrarian w historii.
Źródła grafik: 1. S3 Partners, 2. SEC, 3-5. MarketScreener.com, 6. FinViz.com