Kolejny kryzys finansowy zmiażdży ceny akcji w USA
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
11 gru 2019, 09:01

Gospodarczo Stany Zjednoczone to Japonia z lat 80-tych. Kolejny kryzys finansowy zmiażdży ceny akcji w USA uważa znany amerykański zarządzający

Amerykański rynek akcji czeka ta sama tragedia, jaka rozegrała się w Japonii po hossie z lat 80-tych – alarmuje Jeffrey Gundlach, prezes DoubleLine Capital, uważany obecnie za jednego z najlepszych zarządzających.

Amerykańska gospodarka wcale nie jest w tak świetnym stanie, jak się wydaje na pierwszy rzut oka, a podczas kolejnej recesji używanie przez FED niestandardowych narzędzi sprawi, że zobaczymy mocną przecenę amerykańskich akcji, obligacji i dolara – wróżył ostatnio, niczym Kasandra, Jeffrey Gundlach, prezes DoubleLine Capital, w wywiadzie dla telewizji Yahoo Finance.

Ameryka idzie japońską ścieżką

Rok 2019 na rynkach był bardzo udany. Amerykańskie indeksy wyszły na nowe szczyty. Dlaczego? Gundlach, zwany Królem Obligacji (zasłynął kilkoma spektakularnymi ruchami na rynku długu, które pozwalały mu zarobić krocie, albo uniknąć strat), wskazał, że w ciągu 12 miesięcy zmieniła się niezwykle mocno postawa FED-u.

– Jeszcze rok temu komitet otwartego rynku FOMC zapewniał, że w roku 2019 i 2020 zobaczymy serię podwyżek stóp, a zacieśnianie polityki pieniężnej jest nieuniknione. Ale to się szybko zmieniło, bo giełdy zaczęły podążać na południe – wskazał Gundlach.

1. Główna stopa procentowa FED na tle Dow Jones Industrial Average – 5 lat

1

Założyciel i prezes DoubleLine Capital ostrzega jednak, że amerykańska gospodarka wcale nie jest w tak świetnym stanie, jak się wydaje na pierwszy rzut oka.

– Bezrobocie jest co prawda niskie, ale w poszczególnych sektorach, gdy weźmie się je pod lupę, nie widać hurraoptymizmu. Bardzo niepokoi wysokie zadłużenie publiczne. To oznacza, że podczas kolejnego kryzysu, gdy FED będzie chciał używać niestandardowych narzędzi, amerykański dług mocno potanieje, podobnie jak dolar, a amerykańskie akcje mogą zostać wręcz zmiażdżone. Wydaje mi się, że obecnie USA przypomina Japonię z lat 80-tych XX wieku, a po kolejnym kryzysie amerykańskie akcje mogą mieć trudność z podniesieniem się z kolan – alarmuje Gundlach.

2. Nikkei na tle S&P500

2

Kiedy należy się spodziewać kolejnej recesji w amerykańskiej gospodarce? – Jest 40-procentowe prawdopodobieństwo, że ona pojawi się w 2020 roku. Myślę, że akurat tutaj konsensus ekonomistów się nie myli i ona jest naprawdę blisko – stwierdził Gundlach. Warto zaznaczyć, że wedle najświeższego odczytu wskaźniku NY FED prawdopodobieństwo recesji w USA w najbliższych 12 miesiącach spadło z około 38% do 24%.

3. Wskaźnik prawdopodobieństwa recesji w USA w najbliższych 12 miesiącach

3

Europejskie spółki finansowe są tanie

Gundlach zwraca uwagę, że akcje europejskich banków i towarzystw ubezpieczeniowych są mocno niedowartościowane z uwagi na środowisko bardzo niskich, a w niektórych krajach nawet ujemnych, stóp procentowych.

- Najśmieszniejsze jest to, że banki centralne się tym nie przejmują, bo dla nich najważniejsze jest wspomaganie gospodarek. Ciekawe jest też to, że te wszystkie obligacje o ujemnej rentowności są w portfelach banków centralnych, nie ma ich nawet największy fundusz inwestycyjny na świecie, czyli japoński rządowy fundusz emerytalny – mówi Gundlach.

Zdaniem prezesa DoubleLine Capital doskonałym przykładem instytucji finansowej poszkodowanej przez ultra niskie stopy procentowe jest Deutsche Bank. W ciągu 5 lat wycena tego niemieckiego banku poszła w dół o 73%.

- Po tym przykładzie widać, że środowisko niskich stóp jest śmiertelnie niebezpieczne dla wielkich banków. Na szczęście, w USA raczej go nie ujrzymy. Poza tym gdyby tak się stało, gdyby ujemne stopy pojawiły się także w Japonii, to mielibyśmy sytuację, że kapitał nie miałby gdzie uciekać, i to byłaby bardzo niebezpieczna sytuacja dla globalnej gospodarki – uważa Gundlach.

4. Notowania Deutsche Banku na tle Amundi ETF MSCI Europe Banks UCITS ETF

4

Jeffrey Gundlach cieszy się wielką estymą na amerykańskim rynku kapitałowym. Po tym jak w 2009 roku zwolniono go z firmy inwestycyjnej TCW założył wraz z kilkoma kolegami DoubleLine Capital – firmę która obecnie ma około 147 mld USD w zarządzaniu. Jest z pewnością osobą, której opinii po prostu nie można lekceważyć, tylko rozważyć na poważnie.

Źródło wykresów: 1. TradingEconomics, 2 i 4. Yahoo Finance, 3. NY FED

Zobacz także: Tesla notuje zysk, ale czy Elon Musk to na pewno aktywo czy pasywo spółki?

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.