Bill Gates sprzedał akcje Beyond Meat iz pozbywa się Berkshire Hathaway
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
20 lut 2020, 06:45

Bill Gates sprzedał wszystkie akcje Beyond Meat i pozbywa się również walorów Berkshire Hathaway

Bill Gates pozbył się w IV kwartale 2019 roku wszystkich akcji Beyond Meat. Od kilku lat wyprzedaje także walory Berkshire Hathaway.

Pod koniec grudnia 2019 roku w portfelu Bill & Melinda Gates Foundation Trust nie było ani jednej akcji producenta roślinnego mięsa, spółki Beyond Meat – wynika z danych portalu WhaleWisdom. Bill Gates zrealizował sowity zysk, bo był wczesnym inwestorem (early investor) w tej spółce od 2013 roku.

Ile zarobił Bill Gates na inwestycji w Beyond Meat?

W trakcie IV kwartału 2019 roku fundusz Billa Gatesa pozbył się wszystkich posiadanych akcji spółki Beyond Meat. Pod koniec września miał 96,5 tys. papierów. Można założyć, że pozbył się ich po średniej cenie około 100 USD, czyli sprzedał walory za około 9,65 mln USD.

Przypomnijmy, że fundusz Gatesa pozbywał się akcji Beyond Meat już w III kwartale 2019 roku. Pakiet wart 24 mln USD sprzedał tuż przed tym, jak kurs spółki wzbił się na historyczne szczyty (blisko 240 USD za sztukę). Kolejną transzę za 20,5 mln USD sprzedał w sierpniu, a kolejny pakiet około 26,7 tys. papierów za około 4,3 mln USD na początku września. Tym samym Bill & Melinda Gates Foundation Trust spieniężył w II półroczu 2019 roku wszystkie posiadane akcje Beyond Meat za około 58,5 mln USD.
 

1. Notowania Beyond Meat na tle Microsoftu i S&P500

Beyond Meat


A ile Bill Gates włożył w Beyond Meat? Gdy producent roślinnego mięsa był jeszcze spółką prywatną, zebrał od inwestorów około 122 mln USD, m.in. od firm Obvious Ventures, Kleiner Perkins, Cleveland Avenue, DNS Capital, Tyson Ventures, S2G Ventures oraz inwestorów indywidualnych, takich jak Bill Gates czy Leonardo di Caprio. Podczas IPO oferował swoje akcje po 21 USD, czyli early investors musieli płacić o wiele mniej. Załóżmy, że dawali za akcje Beyond Meat 15 USD. Załóżmy także, że Bill Gates miał zakupił na rynku prywatnym około 357 tys. akcji Beyond Meat. To daje początkową inwestycję o wartości około 5,4 mln USD. Łatwo więc obliczyć, że pomnożył swój kapitał włożony w producenta roślinnego mięsa ponad 10-krotnie w 7 lat.

Co ciekawe, Gates nadal inwestuje w podobne do Beyond Meat spółki. W sierpniu 2017 roku zainwestował 75 mln USD w Impossible Foods. A dokładnie 22 stycznia kupił za 161 mln USD akcje spółki Memphis Meats – podaje portal Crunchbase. Oczywiście to wszystko na rynku prywatnym.

Zobacz także: Bill Gates nieźle zarobił na inwestycji w Beyond Meat. Założycielowi Microsoftu podoba się biznes produkujący roślinne mięso

Bill Gates pozbywa się akcji Berkshire Hathaway

Analiza ruchów trustu inwestycyjnego Billa Gatesa pokazuje również inne, niezwykle ciekawe zjawisko. Otóż od połowy 2011 roku pozbywa się on sukcesywnie akcji Berkshire Hathaway, spółki ubezpieczeniowej Warrena Buffetta, która służy także jako wehikuł inwestycyjny. 9 lat temu trust Gatesa miał aż 107,5 mln akcji BRK serii B, a pod koniec grudnia 2019 roku już tylko 49,9 mln, o wartości około 11,3 mld USD.

Warto także zauważyć, że w IV kwartale 2019 roku Bill & Melinda Gates Foundation Trust znacznie obniżył swoje zaangażowanie w Berkshire Hathaway aż o 9%, sprzedając 5 mln papierów. Pod koniec grudnia spółka Buffetta to była wciąż zdecydowanie największa pozycja w portfelu Gatesa (zajmowała 52,94% portfolio).

Szczerze? Trudno się dziwić Gatesowi, że powoli wyprzedaje akcje wehikułu Warrena Buffetta. Od wielu lat Berkshire lekko rozczarowuje jako aktywo przez swoją wciąż konserwatywną politykę inwestycyjną. Szczególnie, jeśli porównamy sobie zachowanie BRK na przykład z indeksem Nasdaq Composite...
 

2. Notowania Berkshire Hathaway na tle Nasdaq Composite

Notowania Berkshire Hathaway

3. Historia zaangażowania Bill & Melinda Gates Foundation Trust w Berkshire Hathaway

Bill & Melinda Gates Foundation Trust w Berkshire Hathaway

Bill Gates i Warren Buffett od wielu lat są przyjaciółmi. Ciekawe co Warren na to, że Bill pozbywa się sukcesywnie akcji Berkshire Hathaway?

Źródło grafik: 1. MarketScreener.com, 2. Yahoo Finance, 3. WhaleWisdom

Zobacz także: A co jeśli sukces inwestycyjny Warrena Buffetta czy Jima Simonsa to... kwestia szczęścia?!

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost