Bill Gates nieźle zarobił na inwestycji w Beyond Meat. Założycielowi Microsoftu podoba się roślinne mięso
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
14 sty 2020, 07:00

Bill Gates nieźle zarobił na inwestycji w Beyond Meat. Założycielowi Microsoftu podoba się biznes produkujący roślinne mięso

Bill Gates jest miłośnikiem roślinnego mięsa. Zarobił dobrze na akcjach Beyond Meat, realizując niemal cały zysk w III kwartale 2019 roku. Jest też early investorem w spółce Impossible Foods, która wybiera się na amerykański parkiet.

Raport Bill & Melinda Gates Foundation Trust za III kwartał 2019 roku - który został niedawno opublikowany na stronie internetowej amerykańskiego nadzoru finansowego - przyniósł niezwykle ciekawą informację. Wehikuł Billa Gatesa posiadał na koniec tego okresu akcje spółki Beyond Meat o wartości około 14,3 mln USD. W trakcie III kwartału pozbył się większości posiadanych akcji i co ciekawe zbiegło się to ze szczytem notowań na akcjach spółki.
 

Notowania Beyond Meat 

Beyond Meat

Jak się zarabia na akcjach Beyond Meat...

The Bill & Melinda Gates Foundation Trust pod koniec września ubiegłego roku posiadał 96,5 tys. akcji spółki Beyond Meat o wartości około 14,3 mln USD. Jeśli chodzi o cały portfel trustu, to jego wartość wynosi 21,2 mld USD. To oznacza, że ta pozycja nie jest istotna z punktu widzenia całego trustu i majątku założyciela Microsoftu.

Inaczej jednak na tę sprawę popatrzymy, gdy dowiemy się, że Gates uwielbia roślinne mięso i jest inwestorem także w spółce Impossible Foods, która prowadzi bliźniaczą działalność co Beyond Meat. Podobno ta firma rozważa debiut na Wall Street. Jeśli dodamy do siebie te trzy fakty, to oznacza, że Bill Gates może być jednym z tych inwestorów, dzięki którym w przyszłości w fast foodach będzie więcej „zielonego”, a mniej „czerwonego”.

Zobacz także: O 718% od maja wzrósł kurs akcji Beyond Meat. Producent mięsa z roślin hitem inwestycyjnym na giełdzie w USA

To jednak jeszcze nie koniec tej historii. Najciekawsze jest to, że zarządzający trustu należącego do fundacji Gatesów dość mocno pospekulowali w zeszłym roku na akcjach Beyond Meat i nieźle na tym zarobili. Bill Gates był jednym z „wczesnych inwestorów” w Beyond Meat – obok m.in. znanego aktora Leonardo di Caprio. Spółka zadebiutowała na początku maja. Potem w ciągu kilku tygodni urosła na wycenie o niemal 300%, stając się wielkim hitem inwestycyjnym.

Zarządzający zatrudniani przez Gatesa poczuli jednak pismo nosem i sprzedali pakiet akcji za 24 mln USD tuż przed tym jak kurs wzbił się na historyczne szczyty. Kolejną transzę za 20,5 mln USD sprzedali w sierpniu. Potem sprzedali kolejny pakiet około 26,7 tys. akcji i zostali ze wspomnianym już pakietem 96,5 tys. papierów na koniec września. Bill Gates z pewnością nieźle zarobił na inwestycji w Beyond Meat, opychając papier ulicy w odpowiednim momencie. Trust Gatesa wciąż ma jednak w portfelu akcje Beyond Meat – kto wie, może teraz zacznie je od nowa akumulować? Więcej będziemy wiedzieli po tym, jak ukaże się raport za IV kwartał 2019.
 

Meatier_Beyond_Burger_Meat_Case

...a jak na sprzedawaniu roślinnego mięsa

Akumulacja akcji Beyond Meat przez trust Gatesa nie jest niemożliwa. Można nawet postawić tezę, że jest wielce prawdopodobna, bo biznes Beyond Meat chyba zaczyna się spinać.

W połowie października spółka podała wyniki za III kwartał, które przewyższyły znacząco oczekiwania analityków. Firma zarobiła 4,1 mln USD (pierwszy w jej historii kwartał na plusie), podczas gdy rok wcześniej straciła 9 mln USD. Miała przychody rzędu 92 mln USD, co przewyższyło estymację analityków o 10 mln USD. Sprzedaż poszła w górę rok do roku o 250%, głównie dzięki umowom z McDonald’s czy KFC.
 

Wyniki finansowe Beyond Meat za 2018 i prognozy

fin


Analitycy są dość mocno podzieleni co do przyszłości waloru. Obecnie są 2 rekomendacje „kupuj”, 2 „przeważaj”, aż 9 „trzymaj” oraz 3 „niedoważaj”. Cena akcji Beyond Meat zbliża się już do średniej ceny docelowej.
 

Średnia cena docelowa akcji Beyond Meat (linia niebieska) na tle kursu

5target


Nie wiadomo, jaka przyszłość czeka spółkę Beyond Meat. Wydaje się, że może ona odegrać ważną rolę na rynku, skoro na niemal całym świecie panuje moda na wegańskie jedzenie. Pewne jest jedno: że Bill Gates jako early investor już zarobił na roślinnym mięsie i już się oblizuje ze smakiem.

Zobacz także: Jak wyceniać spółki w erze permanentnej rewolucji technologicznej – radzi guru analizy fundamentalnej

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.