Coraz mniej Amerykanów składa wnioski o zasiłek
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
14 maj 2020, 14:33

Coraz mniej Amerykanów składa wnioski o zasiłek. Jednak szef Fedu ostrzega, że bezrobocie będzie dalej rosło

Pomimo rozpoczęcia procesu otwierania gospodarki, Amerykanie wciąż składają wnioski o zasiłek dla bezrobotnych. W zeszłym tygodniu w amerykańskich urzędach złożyli 2,9 mln takich dokumentów.

Tak jak spodziewali się ekonomiści, liczba składanych w USA wniosków o zasiłek dla bezrobotnych z tygodnia na tydzień spada. Jednak suma złożonych dokumentów w ciągu 2 miesięcy wynosi już ponad 36 mln. Ponadto, kwietniowa stopa bezrobocia w USA, która wyniosła 14,7%, nie napawa optymizmem.

Zobacz także: Dane z rynku pracy USA dalej są złe. Miliony Amerykanów wciąż składają wnioski o zasiłek dla bezrobotnych

Odmrażanie gospodarki a bezrobocie w USA

Ekonomiści szacowali, że w zeszłym tygodniu złożono 2,5 mln wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. To już zdecydowanie mniejsza liczba w porównaniu do rekordowych 6,8 mln dokumentów w ciągu jednego tygodnia.

Tygodniowe dane o bezrobociu USA

Źródło: Trading Economics

Według oceny ekonomisty z Oxford Economics Grega Daco, podtrzymanie tendencji spadkowej liczby składanych wniosków o zasiłek pozwoli dojść do 1 mln bezrobotnych w czerwcu. Jednak jak podaje USA Today, w ubiegłym tygodniu takie firmy jak Uber, General Electric i Airbnb zdecydowały się na zwolnienie wielu pracowników. W samym kwietniu w USA zniknęło 20,5 mln miejsc pracy.

Otwieranie gospodarki w USA jest zależne od sytuacji w danym stanie. Jednak większość z nich decyduje się już na otwieranie sklepów czy zakładów produkcyjnych po 2-miesięcznym lockdownie. Mimo to wciąż wielu Amerykanów podtrzymuje, że planuje składać wnioski w późniejszym czasie, ponieważ przez problemy z rządowym systemem nie udało im się tego zrobić.

Niektóre prognozy dla amerykańskiego rynku pracy mówią o ponownym ożywieniu już w połowie roku. Jednak wielu specjalistów uważa, że na jesieni pandemia znów przybierze na sile. Ponadto, konsumenci będą ostrożniejsi w swoich zachowaniach ograniczając np. wizyty w restauracji. Ograniczenia obywateli mogą być podtrzymywane do czasu wynalezienia szczepionki.

Analityk Ryan Sweet z Moody’s Analytics uważa, że jesienią liczba miejsc pracy wzrośnie, choć przewiduje się, że całkowite zatrudnienie utrzyma się poniżej poziomu sprzed pandemii przez kilka lat.

Zobacz także: Melinda Gates uważa, że Donald Trump nie dba o bezpieczeństwo obywateli USA podczas epidemii COVID-19

Jerome Powell ostrzega przed rosnącym bezrobociem

Podczas wczorajszego przemówienia, szef Fedu, Jerome Powell ostrzegł, że kryzys związany z koronawirusem najmocniej uderza w najbiedniejszych. Podkreślił, że stopa bezrobocia nie osiągnęła jeszcze szczytu i Amerykanów czekają masowe zwolnienia. Jerome Powell zapewnił również, że Fed nie planuje obniżać stóp procentowych do ujemnego poziomu.

Koronakryzys wywołał, w ocenie Powella, odmienną sytuację, niż poprzednie recesje. W swoim wczorajszym przemówieniu szef Fed kładł nacisk na konieczne działania ze strony amerykańskiego Kongresu, który powinien uwzględnić dodatkowe wsparcie z budżetu w celu uniknięcia jeszcze większych szkód gospodarczych.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.