Najnowsze dane z rynku pracy USA. Amerykanie wciąż składają wnioski o zasiłek.
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
07 maj 2020, 14:35

Dane z rynku pracy USA dalej są złe. Miliony Amerykanów wciąż składają wnioski o zasiłek dla bezrobotnych

Liczba składanych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA powoli się zmniejsza. W zeszłym tygodniu złożono 3,1 mln.

Co tydzień poznajemy nową liczbę osób bezrobotnych w USA, które w wyniku pandemii COVID-19 składają wnioski o zasiłek dla bezrobotnych. W ciągu kilku tygodni złożono łącznie ponad 33 mln takich dokumentów. Mimo że liczby z tygodnia na tydzień są mniejsze, to wciąż liczone w milionach i nie przynoszą optymizmu dla amerykańskiej gospodarki.

Zobacz także: Dane z amerykańskiego rynku pracy. W USA złożono już ponad 30 mln wniosków o zasiłek dla bezrobotnych

Bezrobocie w USA

W zeszłym tygodniu złożono 3,1 mln wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Cotygodniowe dane najlepiej ukazują wpływ pandemii COVID-19 na amerykańską gospodarkę. W USA odnotowywane jest nie tylko rekordowe bezrobocie, ale również rekordowa liczba osób zarażonych na koronawirusa. Do tej pory potwierdzono ponad 1,2 mln przypadków choroby, w tym 73,4 tys. zgonów.

Ekonomiści szacowali, że w zeszłym tygodniu złożono od 3,1 do 3,3 mln wniosków w porównaniu do 3,8 mln dokumentów dwa tygodnie temu. Jednak nie wszyscy byli takimi optymistami, ponieważ analitycy JP Morgan Chase uważali, że liczba składanych wniosków była na takim samym poziomie, co dane sprzed dwóch tygodni.

wnioski o zasiłek USA

Źródło: MarketWatch

Jeszcze przez najbliższe tygodnie liczba bezrobotnych może pozostać wysoka, ponieważ przeciążone systemy do składania wniosków utrudniają raportowanie rzeczywistych danych.

„Cofnięcie strat ekonomicznych zajmie trochę czasu. Znacznie słabszy popyt, zakłócenia łańcucha dostaw, zaostrzone warunki finansowe i niepewność, co do rozprzestrzeniania się wirusa spowodują znaczne trudności w odbiciu gospodarczym. Spodziewamy się, że odbicie zacznie się stopniowo w drugiej połowie roku” - uważa firma doradcza Oxford Economics.

Co więcej, już jutro poznamy kwietniową stopę bezrobocia USA. Bank of America przewiduje, że amerykańska gospodarka straciła 22 mln miejsc pracy w poprzednim miesiącu, a stopa bezrobocia wzrosła do 15% w porównaniu do 4,4% w marcu. Są też i gorsze prognozy - główny ekonomista FHF Financial, Chris Low przewiduje, że stopa bezrobocia może wzrosnąć nawet do 22%.

Zobacz także: Szczepionka na COVID-19 jeszcze w tym roku? Tak uważa Donald Trump

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.