Melinda Gates uważa, że Donald Trump nie dba o bezpieczeństwo obywateli USA podczas epidemii COVID-19
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
12 maj 2020, 06:45

Melinda Gates uważa, że Donald Trump nie dba o bezpieczeństwo obywateli USA podczas epidemii COVID-19

Melinda Gates, żona Billa Gatesa i współzałożycielka Bill&Melinda Gates Foundation, skrytykowała Donalda Trumpa za brak odpowiedniej ochrony Amerykanów podczas pandemii COVID-19.

W najnowszym wywiadzie dla telewizji NBC Melinda Gates oceniła obecną sytuację związaną z koronawirusem w USA. Tym samym wyraziła swoje krytyczne zdanie dla działań prezydenta Trumpa, który nie skupia się na najważniejszych kwestiach. Chodziło jej o liczbę wykonywanych testów oraz bezpieczeństwo mieszkańców w dobie epidemii. Obecnie w USA potwierdzono ponad 1,3 mln przypadków zarażenia, w tym blisko 80 tys. zgonów.

Oceniając działania amerykańskiego rządu, Melinda Gates wystawiła ocenę ‘D-’, co w polskiej nomenklaturze oznacza tzw. trójkę.

„Jestem zaskoczona, że zmarnowaliśmy tyle czasu. Nie mieliśmy odpowiedniego przywództwa na szczeblu krajowym, aby przeprowadzać testy we właściwy sposób (…). I to jest chaos” - powiedziała Melinda Gates w wywiadzie dla NBC.
 

Zobacz także: Bill Gates przestrzega, że odmrażanie amerykańskiej gospodarki po koronawirusie nie powinno postępować szybko

Żona Billa Gatesa krytykuje Donalda Trumpa

Melinda Gates nie pozostawiła suchej nitki na obecnym prezydencie USA. Jako założycielka fundacji wspierającej walkę z koronawirusem, skrytykowała działania Donalda Trumpa w czasach międzynarodowej epidemii. Głównie chodzi o zbyt małą liczbę wykonywanych testów, brak sprzętu ochronnego oraz nieodpowiednie śledzenie kontaktów osób zarażonych.

Ponadto, w innym wywiadzie dla Politico, żona Billa Gatesa skrytykowała plan odmrażania gospodarki, który jest uzależniony od sytuacji w danym stanie. Według jej oceny, powinien zostać ustalony jednolity harmonogram na szczeblu krajowym. Stwierdziła, że „brakuje skoordynowanego wysiłku”.

Jako przykład kraju, który wzorowo radzi sobie z pandemią COVID-19 wskazała Niemcy. Dzięki odpowiedniej liczbie wykonywanych testów, ten europejski kraj może sobie pozwolić na odmrażanie gospodarki przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa swoich obywateli. Przypomnijmy, że jeszcze w zeszłym tygodniu Donald Trump stwierdził, że czas rozpocząć otwieranie amerykańskiej gospodarki, a to jest jednoznaczne z przybywaniem kolejnych przypadków zarażenia.

Melinda Gates apeluje o więcej testów

Optymalnym rozwiązaniem, którego powinien podjąć się amerykański rząd, według oceny Melindy Gates, jest zwiększenie finansowania wykonywanych testów oraz zakup większej ilości środków ochrony. Do tej pory Fundacja Bill & Melinda Gates przeznaczyła ponad 250 mln USD na walkę z globalną pandemią. Dzięki temu firmy poszukujące szczepionki na koronawirusa będą miały większą szansę przyspieszyć prowadzone badania.

Rzecznik Białego Domu Judd Deere skomentował, że prezydent Trump cały czas współpracuje z gubernatorami stanów, aby wypracować wspólny plan otwierania gospodarki.

„Biały Dom współpracuje z gubernatorami i ich zespołami od stycznia w sprawie reakcji całego rządu, w tym łańcuchów dostaw, testów, wytycznych opartych na danych dotyczących dystansu społecznego, a teraz odpowiedzialny plan ponownego otwarcia Ameryki” - powiedział rzecznik Białego Domu dla Politico.

Zobacz także: Szczepionka na COVID-19 jeszcze w tym roku? Tak uważa Donald Trump

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.