Bill Gates mówi jak powinno wyglądać odmrażanie amerykańskiej gospodarki
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
28 kwi 2020, 06:45

Bill Gates przestrzega, że odmrażanie amerykańskiej gospodarki po koronawirusie nie powinno postępować szybko

Priorytetem fundacji Billa Gatesa jest walka z koronawirusem. Założyciel Microsoftu poradził ostatnio jak USA powinno postępować, aby zahamować występowanie choroby.

Liczba przypadków zarażenia koronawirusem w USA już wkrótce przekroczy 1 mln osób. Mimo to amerykańska gospodarka już jest przygotowywana do „odmrażania”. Miliarder Bill Gates, założyciel Microsoftu, poradził, w jaki sposób powinien odbyć się ten proces. W wywiadzie dla CNN miliarder stwierdził, że te stany, które już łagodzą wprowadzone restrykcje, muszą być gotowe na powrót pandemii.

„Jeśli się otworzą (poszczególne stany), to mogą ponownie odnotować wzrost zakażenia koronawirusem i tym samym konkurować z Nowym Jorkiem” - powiedział Bill Gates w wywiadzie dla CNN.

Bill & Melinda Gates Foundation aktywnie angażuje się w walkę z koronawirusem skupiając się obecnie głównie na tej działalności. W związku z tym przekaże 250 mln USD na zapobieganie rozprzestrzeniania się COVID-19. Fundacja również wesprze finansowanie kilku przedsiębiorstw, które zajmują się wynalezieniem szczepionki, aby przyspieszyć cały proces.

Zobacz także: Profesor z Harvardu zarobił 7700% na akcjach spółki biotechnologicznej dzięki epidemii koronawirusa

Bill Gates obawia się efektów zbyt szybkiego „odmrożenia” gospodarki

Bill Gates od początku pandemii COVID-19 angażuje się w walkę z chorobą. W tym celu jego fundacja jako priorytet postawiła sobie finansowanie działań związanych z zapobieganiem rozprzestrzeniania się koronawirusa, w tym wynalezienie szczepionki.

W najnowszym wywiadzie dla CNN amerykański miliarder zabrał głos w sprawie odmrażania amerykańskiej gospodarki. Do tej pory w USA odnotowano najwięcej przypadków zarażenia koronawirusem, a liczba jest już blisko miliona. Mimo tak ogromnej zachorowalności, państwo przygotowuje się do łagodzenia restrykcji.

Bill Gates w związku z tymi planami, obawia się, że epidemia w krótkim czasie znów się nasili. Jak podkreślił, powodzenie w znoszeniu restrykcji będzie w dużej mierze zależeć od liczby wykonywanych testów. W USA do tej pory wykonano ich blisko 5,5 mln. Jak wynika ze słów szefa Microsoftu, nowe maszyny i metody testowe powinny wkrótce umożliwić amerykańskim lekarzom wykonywanie od 400 tys. do 500 tys. testów dziennie.

Odmrażanie gospodarki zapowiedziały już stany, w których liczba przypadków zarażenia jest mała. Jednak Gates zauważa, że to nie oznacza wcale braku zagrożenia. Przykładowo w stanie Georgia zdecydowano o ponownym otwarciu salonów fryzjerskich czy siłowni i kręgielni. Oczywiście, uwzględniono zachowanie reżimu sanitarnego.

Przypadki COVID-19 z podziałem na poszczególne stany USA

koronawirus USA

Źródło: CNN

W takim razie jak skutecznie znosić restrykcje, aby pandemia nie powróciła (być może ze zdwojoną mocą)? Ponowne otwarcie powinno następować etapami i być kierowane przez zalecenia specjalistów m.in. z WHO – uważa miliarder. W opinii Gatesa, należy krytycznie ocenić które elementy gospodarki są w tym momencie niezbędne do życia obywateli. Ponadto, ważnym aspektem jest wdrożenie środków bezpieczeństwa w postaci np. odpowiedniego dystansowania się.

Odmrażanie gospodarki, według Gatesa, powinno uwzględniać priorytetowe dziedziny życia tj. otwieranie szkół czy zakładów produkcyjnych. Salony fryzjerskie czy siłownie powinny zejść na dalszy plan.

Zobacz także: Charlie Munger: „Biznes jest w szoku, inwestorzy powinni obserwować dalszy rozwój sytuacji rynkowej wypatrując okazji”

Bill Gates: szczepionka będzie najszybciej za rok

Fundacja małżeństwa Gates’ów ustawiła jako priorytet walkę z koronawirusem, a konkretnie: jak najszybsze wynalezienie szczepionki. Jednak w wywiadzie dla CNN Bill Gates oszacował, że minie rok - lub nawet 2 lata - zanim trafi ona do produkcji na masową skalę.

Amerykański miliarder wyraził rozczarowanie faktem, że nie był w stanie skłonić większej liczby osób do zrozumienia zagrożenia, jakie stanowi koronawirus. Teraz jedynym sposobem, który pozwoli na powrót do normalności jest szczepionka - wskazał. Warto wspomnieć, że jeszcze na początku pandemii, fundacja Gatesa przekazała 100 mln USD na pierwsze próby wynalezienia szczepionki.

Bill Gates już w 2018 roku ostrzegał publicznie przed groźną chorobą, która zagrozi ludzkości. Prowadził w tej kwestii rozmowy z prezydentem USA, Donaldem Trumpem.

„Zawsze myślę, jak mogłem silniej przekazać wiadomość? Gdzie się nie udało? Tylko 5% tego, co należało zrobić, zostało zrobione” - podsumował Bill Gates.

Zobacz także: Testy ujawniające odporność na koronawirusa COVID-19 ratunkiem dla gospodarki USA

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.