Fed dalej będzie pompował ceny akcji, złota i bitcoina | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
17 mar 2021, 20:42

Fed dalej będzie pompował ceny akcji, złota i bitcoina

Główna stopa procentowa w USA pozostanie na niemal zerowym poziomie przynajmniej do końca 2023 roku – mówi dzisiejszy komunikat Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC). Fed będzie kontynuował druk dolara w tempie 120 mld USD miesięcznie.

Komunikat Fed z dzisiejszego posiedzenia wybrzmiał gołębio. Stopa funduszy federalnych ma zostać bez zmian (0-0,25%) do końca 2023 roku. Co ważne, ta decyzja zapadła jednogłośnie.

Główna stopa procentowa w USA

st
Źródło: Trading Economics

Najważniejsze komunikaty z Fed dla rynku i inwestorów

Niezwykle ważny jest fakt, że decyzja FOMC dotycząca stóp była jednogłośna, jak w ostatnich miesiącach. To oznacza obietnicę utrzymania ultra luźnej polityki pieniężnej w kolejnych latach.

FOMC zwrócił uwagę, że inflacja utrzymuje się trwale poniżej celu i będą dążenia, by średnio wynosiła 2% w długim terminie. Komentatorzy zwrócili jednak uwagę, że tak naprawdę Fed pozostawił zielone światło do wzrostu inflacji powyżej 2%.

Rezerwa Federalna zapowiedziała, że będzie kontynuowała skupu obligacji skarbowych (za 80 mld USD/m-c) oraz agencyjnych obligacji hipotecznych (40 mld USD/m-c). Będzie tak robiła, dopóki nie zostanie osiągnięty cel maksymalnego zatrudnienia i stabilności cen. Przez ostatnie 12 miesięcy Fed wydrukował w ten sposób 3,3 bln USD.

FOMC podniósł prognozy dla amerykańskiej gospodarki. PKB ma pójść w górę w 2021 roku o 6,5% r/r (poprzednie oczekiwanie: 4,2%), oraz o 3,3% r/r w 2022 roku. Bezrobocie ma się obniżyć do 4,5% na koniec tego roku i 3,9% na koniec 2022 r.

Rozkład oczekiwań członków FOMC dot. poziomu stopy funduszy federalnych na koniec roku (03.2021)

dots fed
Źródło: Fed

Zobacz także: Kwitnie spekulacyjna mania na zielonych spółkach – uważa ekspert z funduszu Goehring & Rozencwajg

Ryzykowne aktywa rosną na wycenie

Reakcja inwestorów na komunikat FOMC jest umiarkowanie pozytywna. Dolar osłabił się względem innych walut, indeks S&P500 odrobił straty z pierwszej połowy sesji. Złoto poszło w górę, kontynuując trend wzrostowy z ostatnich sesji. Przy czym rentowność 10-letnich obligacji amerykańskich utrzymuje się w pobliżu poziomów najwyższych od roku, czyli w okolicy 1,65%.

Oczywiście, po finansowym Twitterze zaczęły krążyć filmiki prezentujące szefa Fed J. Powella drukującego bez umiaru dolary.

Następne posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku zaplanowane jest na 27-28 kwietnia.

Zobacz także: Portfel Petard +502% w rok. Tyle od dołka pandemii zyskał strefowy portfel edukacyjny prowadzony na żywo

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.