Inwestorów którzy stawiają na akcje czeka 5 trudnych lat – ostrzegają analitycy UBS
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
25 sie 2021, 07:00

Inwestorów na rynku akcji czeka 5 trudnych lat – ostrzegają analitycy UBS Asset Management

Perspektywy dla akcji amerykańskich są najgorsze od wielu lat – uważają autorzy raportu „No place to hide”. Zalecają inwestowanie w akcje z innych rynków oraz w nieruchomości.

Akcje są już drogie, jednak przy założeniu, że inflacja będzie relatywnie wysoka, są lepszym wyborem na najbliższe lata, niż gotówka czy obligacje – przyznają analitycy UBS Asset Management w raporcie „No place to hide. Five-year capital market assumptions”.

Jeśli akcje, to nie amerykańskie

Analitycy UBS AM podkreślają, że generalnie nadchodzi ciężki czas dla portfela 60/40 (60% akcji, 40% obligacji). „W ciągu ostatnich 5 lat przyniósł on 10% zysku średniorocznie, ale spodziewamy się, że w ciągu kolejnych 5 lat przyniesie ledwie 3,2% zysku średniorocznie” – ostrzegają autorzy raportu „No place to hide”.

W opinii analityków UBS AM, inwestorzy o krótszym horyzoncie inwestycyjnym powinni się zachowywać w nadchodzących latach zupełnie inaczej, niż ci o dłuższym horyzoncie. „Jeśli horyzont jest krótki, to należy być bardzo konserwatywnym inwestorem, dla takiego rekomendujemy obligacje rynków rozwiniętych w celu zachowania siły nabywczej kapitału, najlepiej indeksowane inflacją. Dla inwestorów z dłuższym horyzontem zalecamy przeważanie się w akcjach i przyjmowanie ekspozycji na rynek nieruchomości, jako że spodziewana inflacja będzie relatywnie wysoka, co najmniej pozostająca w górnych granicach celów inflacyjnych banków centralnych, a może i wyżej” – podkreślają analitycy UBS AM. Przy czym warto nadmienić, że nie spodziewają się oni wysokiej inflacji, gdyż uważają, że wciąż będzie ona ograniczona deflacyjnymi siłami nowych technologii, tak jak było w ostatnich kilkunastu latach.

Zdaniem analityków UBS AM, jeśli chodzi o rynek akcji, to amerykański jest już mocno przewartościowany, a okazje można znaleźć raczej na rynku kanadyjskim, europejskim czy japońskim. „Generalnie, akcje są drogie. Aby ich wyceny były usprawiedliwione, należy oczekiwać dalszej poprawy wyników finansowych spółek oraz środowiska niskich stóp procentowych” – ostrzegają analitycy, jednakże szacują oczekiwaną średnioroczną stopę zwrotu w okresie 5 najbliższych lat z inwestycji w globalne akcje na poziomie 4,9%, czyli 2,8 pkt. proc. powyżej szacowanej inflacji w USA.
 

Oczekiwane średnioroczne stopy zwrotu dla wybranych aktywów – 5 lat

Oczekiwane średnioroczne stopy zwrotu dla wybranych aktywów

Źródło: UBS AM
 

Oczekiwane średnioroczne stopy zwrotu dla wybranych rynków akcji – 5 lat

Oczekiwane średnioroczne stopy zwrotu dla wybranych rynków akcji

Źródło: UBS AM
 

Warto zwrócić uwagę, że wedle analityków UBS AM zdecydowanie bardziej opłaca się inwestorom stawiać na rynki wschodzące, niż na rozwinięte. Według ekspertów, średnioroczna stopa zwrotu z inwestycji we wschodzące rynki akcji sięgnie 7% w najbliższych 5 latach i będzie o 2,4 pkt. proc. wyższa od stopy zwrotu z inwestycji w akcje rynków rozwiniętych.

Analitycy UBS AM zwracają uwagę na niską korelację chińskich aktywów z globalnym rynkiem. „W ciągu ostatnich 14 miesięcy korelacja chińskich akcji z amerykańskimi wyniosła 0,06. Korelacja chińskiego długu z długiem globalnym była i pozostaje niska. Pytanie, czy coś się zmieni. Jest taka możliwość, bo rząd Państwa Środka staje się coraz bardziej aktywnym graczem, wpływając także na notowania aktywów” – wskazują analitycy UBS AM.

Zobacz także: Bill Ackman ma problem ze swoim SPAC, to może być początek kłopotów dla sporej części takich wehikułów

Obligacje i nieruchomości mogą być atrakcyjne, pod pewnymi warunkami

Analitycy UBS AM ułożyli 4 scenariusze na najbliższe 5 lat: bazowy (umiarkowany wzrost i inflacja), wzrostowy (silny wzrost i inflacja), stagflacyjny (niski wzrost i inflacja), stagnacyjny (niski wzrost i inflacja, a potem recesja w II połowie 2022). W każdym z tych scenariuszy obligacje prezentują się jako najgorszy wybór, pod względem stopy zwrotu, jednak mogą się przydać temu inwestorowi, który ma krótki horyzont inwestycyjny i zależy mu na zachowaniu siły nabywczej kapitału.
 

Nominalne i realne stopy zwrotu dla wybranych klas aktywów w 4 scenariuszach UBS AM na lata 2021-26

stopy zwrotu dla wybranych klas aktywów w 4 scenariuszach

Źródło: UBS AM
 

W co dokładnie powinien inwestować ten, kto ma krótki horyzont i pragnie li tylko zachować wartość kapitału? Wedle analityków UBS AM, w najbliższych 5 latach tacy inwestorzy powinni koncentrować portfele na obligacjach krajów rozwiniętych oraz na długu wybranych rynków wschodzących. Według nich, bardzo atrakcyjnie wygląda obecnie perspektywa dla długu amerykańskiego, 10-latki powinny przynieść 2,3% średniorocznie. A jeszcze bardziej atrakcyjnie wyglądają obligacje chińskie (3% średniorocznie). Jeśli chodzi o 5-latki, to dobre perspektywy są przed długiem chińskim czy australijskim, a należy się wystrzegać papierów brytyjskich czy szwajcarskich.

Równie dobrym pomysłem są nieruchomości. Jedynie w scenariuszu stagflacyjnym mogą one mieć problem z wypracowaniem dla inwestora realnego zysku. W pozostałych scenariuszach spisują się lepiej od większości klas aktywów.

Jeśli chodzi o forex, to analitycy UBS spodziewają się osłabienia USD wobec głównych walut. Lepiej więc do walutowej części portfela wkładać np. jena czy franka.

Zobacz także: „Tesla jest w zasadzie największą na świecie firmą zajmującą się robotyką” mówi Elon Musk na AI Day i zapowiada humanoidalnego robota

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.