Inflacja jest przejściowa deklaruje szef FED w Jackson Hole
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
27 sie 2021, 18:42

Inflacja jest przejściowa, mówi szef Fed w Jackson Hole, co inwestorzy interpretują jako kupuj akcje

Podczas corocznej konferencji organizowanej przez Kansas City Fed, Powell powiedział, że rynek pracy i cała gospodarka odbudowuje się znacznie szybciej niż prognozowano po pierwszym uderzeniu pandemii. Cel inflacyjny Fedu został osiągnięty i powtórzył swoje przekonanie, że wzrost cen jest przejściowy. Inny problem to wciąż miliony ludzi pozostają bez pracy.

Powell: To nie jest bezpośredni sygnał podniesienia stóp procentowych

„Komitet nie zmienia stanowiska w kwestii wsparcia gospodarki tak długo jak będzie to potrzebne do osiągnięcia pełnego ożywienia”, mówił Powell. Program skupu aktywów będzie kontynuowany w obecnym tempie, dopóki nie zaobserwujemy dalszego postępu w kierunku celów maksymalnego zatrudnienia i stabilności cen.

Od lipcowego posiedzenia pojawił się kolejny, mocny raport o zatrudnieniu. Równocześnie jednak pojawiły się niepokojące doniesienia w postaci kolejnego wariantu Covid-19 Delta. Powell powiedział, że będzie obserwował rozprzestrzenianie się tego wariantu i jego wpływ na gospodarkę, ale zasugerował, że postrzega to zagrożenie jako nieznaczne. „Wariant Delta stanowi krótkoterminowe ryzyko, perspektywy są dobre dla dalszego postępu w kierunku maksymalnego zatrudnienia" - powiedział Powell.

Powell podtrzymał oczekiwania, że tapering rozpocznie się jeszcze w tym roku, ale podkreślił, że inwestorzy nie powinni tego odczytywać jako rozpoczęcia procesu pierwszej podwyżki stóp.

„Harmonogram i tempo nadchodzącej redukcji zakupów aktywów nie będą miały na celu przekazania bezpośredniego sygnału dotyczącego terminu podniesienia stóp procentowych, dla którego sformułowaliśmy inny i znacznie bardziej rygorystyczny test" - powiedział Powell. „Powiedzieliśmy, że będziemy nadal utrzymywać docelowy przedział dla stopy funduszy federalnych na obecnym poziomie, dopóki gospodarka nie osiągnie warunków zgodnych z maksymalnym zatrudnieniem, a inflacja nie osiągnie 2% i jest na dobrej drodze do umiarkowanego przekroczenia 2% przez jakiś czas".

Komitet tworzący politykę Fed spotyka się następnym razem 21-22 września.

Zobacz także: Czy inwestowanie w złoto to recepta na inflację - Podcast 21% rocznie jak inwestować

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.