Stopy procentowe w USA mogą wzrosnąć szybciej niż się oczekuje zapowiada FED
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
22 wrz 2021, 21:22

FED zapowiada, że stopy procentowe w USA mogą wzrosnąć szybciej niż oczekiwano

Przedstawiciele Rezerwy Federalne zasygnalizowali, że stopy procentowe mogą zostać podniesione wcześniej niż oczekiwano. Połowa członków Federalnego Komitetu Otwartego Rynku przewiduje podniesienie stóp procentowych w 2022 roku.

FED zaczyna obawiać się inflacji

Dwóch członków przesunęło swoje tzw. kropki do przodu, przewidując podniesienie stóp procentowych w przyszłym roku. FED dał do zrozumienia, że nie podniesie stóp procentowych przed 2024 r., ale niektórzy decydenci wyrazili rosnące obawy o inflację.

Ten sygnał to jastrzębia niespodzianka. Wall Street przewidywało, że jeden z członków może przesunąć swoją prognozę, sugerując wcześniejsze podniesienie stóp, ale wielu ekonomistów i strategów nie spodziewało się, że tak zrobi, aż dwóch członków.

Fakt, że dwaj członkowie przesunęli prognozy podwyżki stóp jest istotny, gdyż obecnie połowa członków FED oczekuje, że stopy wzrosną w 2022 roku.

Screenshot_1

Dotplot. Stan z września 2021.

Zobacz także: Cyfrowy funt może mieć postać programowalnego kieszonkowego, którego nie będzie można wydać tak, jak się chce

Przesunięcie w tzw. „dot plot” następuje po tym, jak FED dał znak o redukcji w tym roku swojego awaryjnego programu skupu obligacji, ale powstrzymał się od określenia daty. S&P 500 i Nasdaq 100 wzrosły. „Jeśli postępy będą kontynuowane w szerokim zakresie zgodnie z oczekiwaniami, Komitet ocenia, że umiarkowane tempo zakupów aktywów może być wkrótce uzasadnione" - czytamy w zaktualizowanym oświadczeniu FOMC."

FED wciąż czeka na raport o zatrudnieniu

Wielu ekonomistów i strategów uważa, że FED poczeka na wrześniowy raport o zatrudnieniu, który ukaże się na początku października, zanim podejmie ostateczną decyzję o terminie taperingu.

Prawdopodobnym rezultatem jest ogłoszenie w listopadzie i rozpoczęcie w grudniu ograniczania miesięcznych zakupów papierów wartościowych zabezpieczonych hipoteką o wartości 120 mld USD, rozpoczętych w odpowiedzi na pandemię Covid-19.

Podczas konferencji prasowej prezesa FED Jerome Powella, która rozpoczęła się o 20:30 czasu polskiego, podkreślił, że rozpoczęcie ograniczania zakupów aktywów nie uruchamia zegara podwyżek stóp procentowych, jak to miało miejsce w przeszłości. Choć „dot plot” to tylko zestaw projekcji, które mogą się zmieniać, to jastrzębi zwrot w tym miejscu utrudni Powellowi przekonanie inwestorów, że stopy pozostaną w pobliżu zera tak długo, jak się tego spodziewali.

Screenshot_3

Jerome Powell w trakcie konferencji przedstawicieli FED

Zobacz także: China Evergrande zaczyna dogadywać się z obligatariuszami, a chiński bank centralny wspomaga płynnością system finansowy

Pomimo przesunięcia kropek i sugestii, że tapering skupu obligacji może rozpocząć się wkrótce, jest wiele powodów dla inwestorów, aby pozostać przekonanym, że Fed jest nadal bardzo gołębi.

Po pierwsze, urzędnicy podwyższyli prognozę inflacji do 2021 r., co było oczekiwane biorąc pod uwagę presję cenową w ostatnich miesiącach. Niemniej jednak, stabilne projekcje inflacyjne po tym roku sugerują, że w dużej mierze pozostają oni przy stanowisku, że inflacja jest przejściowa.

Po drugie, Fed nie zdecydował się na określenie terminu zakończenia programu taperingu. „Choć ogłoszenie taperingu może nastąpić w listopadzie, to fakt, że nie zrobiono tego dzisiaj świadczy o wciąż bardzo gołębim nastawieniu komitetu" - mówi Peter Boockvar, dyrektor inwestycyjny Bleakley Advisory Group.

Zobacz także: Enea wnioskuje o podwyżkę energii o 40% - “Wtedy wyjdziemy na zero” mówi prezes

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.