Elon Musk gratuluje rekordu! Tesla dostarczyła 70% więcej samochodów niż w zeszłym roku
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
04 paź 2021, 20:01

Elon Musk gratuluje rekordu! Tesla dostarczyła 70% więcej samochodów niż w zeszłym roku o tej porze

Kolejny kwartał, kolejny rekord. Przemysł motoryzacyjny ma problem z globalnym niedoborem półprzewodników, który poważnie zakłóca produkcję samochodów na całym świecie. Tesla natomiast rozwija się w szybkim tempie.

Pionier samochodów elektrycznych poinformował o rekordowym kwartale, w którym dostawy wzrosły o ponad 70% w stosunku do ubiegłego roku. Akcje Tesli wzrosły po informacjach o prawie 3%.

Tesla (ticker: TSLA) dostarczyła 241 300 pojazdów w trzecim kwartale 2021 roku, w porównaniu do około 201 000 dostarczonych w drugim kwartale roku i w porównaniu do około 140 000 dostarczonych w trzecim kwartale 2020 roku. Wall Street oczekiwał około 225 000 do 230 000 dostaw pojazdów.

Screenshot_1

Tesla wyprodukowała w trzecim kwartale prawie 238 000 pojazdów. Produkcja i dostawy do klientów zbliżone do siebie. Do tej pory Tesla dostarczyła ponad 627 000 pojazdów, co stanowi wzrost o prawie 100% w porównaniu z rokiem 2020. Spółka Elona Muska działa w niesprzyjających warunkach.

A firma zrobiła to pomimo niedoboru półprzewodników, który nęka firmy samochodowe na całym świecie. Większość głównych producentów OEM (dosłownie „producent oryginalnego wyposażenia”) ogranicza mocno produkcję w 3Q21, Tesla mimo wszystko dobrze przezwycięża kryzys z układami scalonymi, podkreśla Jeffrey Osbome z Cowena.

Wyniki były na tyle dobre, że akcje Tesli rosną w poniedziałek. Większa reakcja na mocne dostawy pojawia się zwykle w tygodniach po publikacji danych.

Dostawy kwartalne ustanowiły nowe rekordy w siedmiu z ostatnich ośmiu kwartałów. Nie jest to zaskakujące w przypadku akcji wzrostowych, takich jak Tesla. Ale rekordowe dostawy nie zawsze oznaczają skoki akcji Tesli natychmiast po publikacji wyników kwartalnych. Oczekiwania, oczywiście, mają większe znaczenie niż faktyczne liczby. A oczekiwania co do dostaw w trzecim kwartale rosną.

TESLA-AKCJE

Oczekiwania dotyczące dostaw w trzecim kwartale wzrosły z około 220 000 do 225 000, 225 000 do 230 000 w ciągu ostatnich kilku tygodni. W rzeczywistości rosnące oczekiwania są jednym z głównych powodów, dla których akcje Tesli osiągają ostatnio lepsze wyniki.

Akcje Tesli wyglądają niezwykle stabilnie w obliczu ostatnich wahań na rynku. W ciągu ostatniego tygodnia akcje wzrosły o 0,1%. Nasdaq Composite spadł w tym samym okresie o 3,2%. S&P 500 spadł o 2,2%. Co więcej, akcje Tesli wzrosły we wrześniu o około 5%. Nasdaq spadł o 5%. Akcje chińskiego producenta pojazdów elektrycznych NIO (NIO) spadły o 9%.

NIO-AKCJE

Inwestorzy przyzwyczaili się też do dobrych wiadomości. Akcje Tesli wzrosły o 4,4% po podaniu informacji o dostawach w pierwszym kwartale 2021 roku.

Ogólnie rzecz biorąc, wydaje się, że Tesla zdała test dostaw w trzecim kwartale. Analityk Wedbush Dan Ives - byk Tesli, który ocenia akcje jako Kupuj z ceną docelową na poziomie 1000 USD - w sobotnim raporcie nazwał liczby „ogromnymi... pomimo niedoboru chipów". Więcej dostarczonych samochodów niż oczekiwali analitycy oznacza, że analitycy prawdopodobnie podniosą swoje szacunki zysków za trzeci kwartał. Rosnące szacunki zysków są dobre dla akcji - i być może dlatego akcje Tesli są zwykle silne po wynikach.

Przed wynikami, 7 października Tesla organizuje swoje doroczne spotkanie. Na tym wydarzeniu inwestorzy będą chcieli usłyszeć o wzroście produkcji w dwóch nowych zakładach firmy w Teksasie i Niemczech.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.