Akcje Activision Blizzard spadają po publikacji dobrych wyników finansowych. Wszystko przez opóźnienia produkcji gier i afery
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
03 lis 2021, 17:26

Akcje Activision Blizzard spadają po publikacji dobrych wyników finansowych. Wszystko przez opóźnienia produkcji gier i afery

Activision Blizzard publikuje lepsze niż oczekiwano wyniki finansowe za trzeci kwartał, ale równocześnie ogłasza opóźnienie dwóch kluczowych tytułów - Diablo IV i Overwatch 2 - które ukażą się nie wcześniej niż w 2023 roku co oznacza obniżenie prognoz na 2022 rok. Póki co nie padają żadne konkretne daty.

Akcje producenta gier spadają przez opary afer molestowania seksualnego, toksycznego środowiska pracy i dyskryminacji co wpływa na produkcję gier.

Dobre wyniki finansowe Activision Blizzard w oparach afer

Dyrektor operacyjny Daniel Alegre powiedział podczas konferencji prasowej, że Jen Oneal, współkierująca Blizzardem, planuje opuścić firmę z końcem roku. Alegre powiedział, że Mike Ybarra przejmie jej obowiązki jako jedyny szef Blizzarda. Oneal i Ybarra zostali mianowani na stanowiska kierownicze Blizzarda w sierpniu, wraz z odejściem prezesa Blizzarda J. Allena Bracka. Jedno jest pewne. Jeżeli zmiany w kierownictwie spółki nie złapią byka za rogi i nie złagodzą napięcia w firmie co negatywnie wpływa na produkcję gier, to przed nami kolejne dołki. 

Spółka podała 89 centów zysku na akcję, mocno przebijając konsensu Wall Street na poziomie 70 centów, według FactSet. Natomiast przychód firmy wyniósł 1,88 mld USD, zgodnie z konsensusem ankietowanych analityków przez FactSet. 

W czwartym kwartale, producent gier spodziewa się 2,78 mld USD przychodu i zysku na poziomie 62 centów na akcję.

ACTIVISION-BLIZZARD-AKCJE

Zobacz także: Analitycy Citi widzą okazję w kryzysie obyczajowym Activision Blizzard i rekomendują kupuj akcje producenta gier

Analitycy w spadkach widzą okazje do kupna

Akcje Activision Blizzard jeszcze w lutym były notowane na poziomie 100 USD. Jednak od pięciu miesięcy, po ujawnieniu afer, kurs spółki zanotował już spadek 20%. Analitycy Citi postrzegają te spadki jako okazję do kupna. Inni analitycy również pozostają byczo nastawieni do akcji Activision. Spółka pozostaje jednym z najlepszych wyborów Stifela, ze względu na zdrowe przepływy pieniężne, poprawiające się marże i potężną franczyzę Call of Duty. 5 listopada kolejna premiera Call of Duty: Vanguard, gdzie seria wraca do klimatów drugiej wojny światowej. Tym razem za produkcję gry jest odpowiedzialny Sledgehammer Games.

Analityk Stifel, Drew Crum nazwał sprawę sądową o dyskryminację ze względu na płeć „potencjalnym problemem", ale powiedział, że spółka pozostaje atrakcyjna, szczególnie dla inwestorów z średnio- lub długoterminowym planem inwestycyjnym.

Odejście Bracka nastąpiło po fali rotacji pracowników i negatywnych nagłówkach na temat kultury pracy w firmie. Zarzuty dotyczące kultury pracy w Activision pojawiły się w lipcu w pozwie złożonym przez Kalifornijski Departament Sprawiedliwego Zatrudnienia i Mieszkalnictwa. Po dwuletnim dochodzeniu, kalifornijski regulator zarzucił gigantowi wydawniczemu dyskryminację pracownic oraz to, że jego kultura pracy doprowadziła do molestowania kobiet w firmie. W kolejnych tygodniach, które nastąpiły po złożeniu pozwu, pojawiły się kolejne zarzuty.

We wrześniu firma ujawniła, że jest przedmiotem dochodzenia amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd i współpracuje z innymi organami regulacyjnymi w celu rozwiązania skarg dotyczących miejsca pracy, które otrzymała.

Activision nie ma łatwego czasu. Latem, pracownicy zorganizowali strajk i wezwali firmę do restrukturyzacji i wyznaczenia celów jak zwiększenie odsetka kobiet i osób binarnych o 50% w ciągu najbliższych pięciu lat, zainwestowania 250 mln USD w ciągu 10 lat na zapewnienie możliwości rozwoju osobom z mniej reprezentowanych społeczności oraz usunięcie nierówności płacowych. Analiza firmy wykazała, że kobiety w firmie, średnio, zarabiały nieco więcej niż mężczyźni za porównywalną pracę w 2020 roku.

Dyrektor generalny, Bobby Kotick obniżył swoją pensję do minimum dopuszczalnego przez kalifornijskie prawo. Kotick nie otrzyma żadnych premii ani udziałów, dopóki firma nie osiągnie celów związanych z płcią i innych zobowiązań. Zarabiając 154,61 mln USD w 2020 roku, Kotick był drugim najlepiej opłacanym dyrektorem generalnym w kraju, według The Wall Street Journal.

W liście do pracowników w czwartek, Kotick powiedział, że firma rezygnuje z wymogu arbitrażu w sprawach dotyczących molestowania seksualnego i dyskryminacji, co oznacza, że strony nie muszą decydować się na prywatną metodę rozwiązywania sporów i mogą zamiast tego iść do sądu. Zapowiedział również, że wprowadzi politykę „zero tolerancji dla molestowania"

activision-blizzards-ceo

Bobby Kotick, CEO Activision Blizzard

Zobacz także: Activision Blizzard publikuje bardzo dobre wyniki finansowe. Kursowi akcji ciąży jednak afera obyczajowe i nowy pozew od inwestorów

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.