Komputery kwantowe - jak zarobić na nadchodzącej rewolucji?
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
02 gru 2021, 07:30

Komputery kwantowe to kolejna duża rzecz w AI i data science. Jak zarobić na nadchodzącej rewolucji?

Komputery kwantowe będą w stanie robić rzeczy, których konwencjonalne metody obliczeniowe nie są w stanie, w dziedzinach takich, jak: chemia, ocena ryzyka i sztuczna inteligencja.

Wiele mówi się i pisze o tym, że komputery kwantowe – gdy wreszcie wyjdą z laboratoriów – to będzie kolejna rewolucyjna technologia. Już dziś inwestorzy powinni zastanawiać się jak na ten rewolucji zarobić. Są spółki giełdowe, na akcjach których już dziś można przyjmować ekspozycję na rozwój quantum computing.

Kwantowa rewolucja nadciąga

Komputery kwantowe to komputery oparte na zupełnie innych zasadach, niż te, które są obecnie w powszechnym użyciu. W takich maszynach dane są reprezentowane przez stan kwantowy, który jest stanem pośrednim, a nie przez zera i jedynki, tak jak w systemie binarnym, na którym oparte są normalne komputery. Pisaliśmy na ich temat obszernie na portalu Generacja Smart.

Na razie komputery kwantowe są na etapie projektów. Nie istnieje jeszcze informatyka kwantowa, która ma jakikolwiek znaczący wpływ na dochody przedsiębiorstw. Ten wynalazek nie jest jeszcze uwzględniany w modelach analityków z Wall Street. Jednak naukowcy coraz częściej mówią o tym, że jej niezwykła moc pewnego dnia się ujawni – i stanie się istotną częścią wyników finansowych firm technologicznych.

Pojawiają się pierwsze prognozy rynkowe dla Quantum Computing-as-a-Service (QCaaS). W 2030 roku rynek tego rodzaju usług ma być wart 26 mld USD – wedle firmy doradczej Quantum Insider. Zakłada ona, że rynek będzie rósł w najbliższych latach w średniorocznym tempie 80%.

IBM jest jednym z pionierów quantum computing…

W dziale badawczym IBM pracuje 3 000 os., a wiele z nich obecnie zajmuje się właśnie komputerami kwantowymi. Zarząd IBM wie bowiem, że zdolność komputerów kwantowych do radzenia sobie ze złożonymi problemami i skomplikowanymi obliczeniami jest nieporównywalnie większa, niż w przypadku tradycyjnych urządzeń opartych na systemie binarnym.

Dario Gil, który kieruje ogromną armią naukową IBM, mówi w rozmowie z „Barron’s”, że w maju 2016 roku firma jako pierwsza połączyła komputer kwantowy z „chmurą” danych. Dodaje, że IBM ma teraz ponad 20 komputerów kwantowych pracujących online, które obsługują ponad 2 mld „obwodów kwantowych” dziennie. Gil twierdzi, że komputery kwantowe nie przekroczyły jeszcze tego rewolucyjnego progu, o którym wszyscy naukowcy myślą – nie robią jeszcze rzeczy, których nie można zrobić również przy użyciu klasycznego przetwarzania danych. Jednak ekspert IBM twierdzi, że firma powinna przekroczyć ten Rubikon, tę granicę, w ciągu najbliższych kilku lat. I zauważa, że ​​poziom zainteresowania quantum computing ze strony biznesu jest wysoki, a nad tą technologią pracuje około 300 000 członków społeczności naukowej i programistycznej na całym świecie.

Robert Sutor, 39-letni weteran IBM, jest głównym propagatorem komputerów kwantowych i autorem książki „Dancing With Qubits” z 2019 roku. W wywiadzie dla „Barron's” Sutor powiedział, że natura obliczeń kwantowych polega na tym, że bardziej przypominają świat przyrody, który generalnie nie działa w sposób binarny. „Jeśli chcesz obliczyć elementy przyrody, potrzebujesz komputera, który działa tak, jak działa natura. A natura kieruje się behawioralnymi zasadami mechaniki kwantowej” – stwierdza Sutor.

Sutor jest pewien, że obliczenia kwantowe nie są prostym zamiennikiem komputerów klasycznych – te systemy będą ze sobą współpracować. Ale dodaje również, że techniki kwantowe będą w stanie robić rzeczy, których konwencjonalne metody obliczeniowe nie są w stanie, w dziedzinach takich, jak: chemia, ocena ryzyka i sztuczna inteligencja.

IBM jest oczywiście notowany na giełdzie, z wyceną 106 mld USD. Kurs akcji tej firmy w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie zmienił się, ale w 3 lata urósł o 9%. Spółka ma bardzo przyjemną stopę dywidendy na poziomie 5,6%.

Notowania akcji spółki IBM (linia niebieska) na tle indeksu S&P500 – 1 rok

Notowania akcji spółki IBM

Źródło: Barron’s

Zobacz także: Popyt na iPhona 13 jest ogromny, a jego sprzedaż może pobić rekordy. Apple przygotowuje swój samochód iCar - spekulują analitycy

…ale Alphabet depcze mu po piętach

Gdzie jeszcze szukać firm pracujących nad wykorzystaniem quantum computing? Nad własnym superkomputerem pracuje od lat Google (Alphabet). Firma ponad 2 lata temu ogłosiła, że jej prototyp wykonał w 200 sekund obliczenia, które byłyby niemożliwe na tradycyjnym klasycznym komputerze binarnym, bo zajęłyby mu 10 000 lat. Konkurencja podważyła realność tego osiągnięcia, ale tym niemniej Alphabet zapowiada, że przed 2030 rokiem chce wprowadzić swój superkomputer kwantowy na rynek. W ciągu 12 miesięcy wycena Alphabet urosła o 62%, do 1,94 bln USD.
 

Notowania akcji spółki Alphabet (linia niebieska) na tle indeksu Nasdaq – 1 rok

Notowania akcji spółki Alphabet

Źródło: Barron’s

Producent samochodów Daimler eksperymentuje z technikami obliczeń kwantowych w celu opracowania akumulatorów do pojazdów elektrycznych. Daimler jest przyjemną spółką, mogącą się pochwalić stopą dywidendy wynoszącą 1,74%. Wycena spółki jest na poziomie 99 mld USD, w 2 lata urosła o 72%.

Notowania akcji spółki Daimler (linia niebieska) na tle DJIA – 1 rok

Notowania akcji spółki Daimler

Źródło: Barron’s

I jeszcze innym przykład, z ostatnich miesięcy. Klinika Cleveland instaluje własny komputer kwantowy IBM do badań nad patogenami. Niestety, nie jest ona notowana na giełdzie.

Autor inspirował się tekstem “Quantum Computing Remains Mostly Promise, but Maybe Not for Long. How to Play It” opublikowanym na łamach Barron’s.

Zobacz także: Tesla jest dla ciebie za droga? Oto 3 "tanie" spółki, które produkują samochody elektryczne

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.