Carl Icahn widzi potencjał w rozwoju branży aut elektrycznych i inwestuje duże pieniądze w producenta ich napędów
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
11 lut 2022, 09:00

Carl Icahn widzi potencjał w rozwoju branży aut elektrycznych i inwestuje duże pieniądze w producenta ich napędów

Znany inwestor Carl Icahn ma już blisko 10% akcji spółki Dana – producenta układów napędowych do aut elektrycznych. Pakiet jest wyceniony na około 330 mln USD.

Zielona transformacja zakłada zwiększanie udziału aut elektrycznych (EV) na rynku motoryzacyjnym. USA mają ambitny plan, by połowa nowych aut sprzedawanych w 2030 roku była „elektrykami”. Od 2035 r. samochody spalinowe mają zostać zakazane przez Unię Europejską.

Ambitni inwestorzy już ustawiają pod te zmiany swój portfel. Jednym z nich jest Carl Icahn, którego majątek jest szacowany na około 14 mld USD. Skupuje on akcje spółki Dana, która jest wyceniona obecnie na około 3,3 mld USD (C/Z = 15,82).
 

Notowania spółki Dana na tle Nasdaq 100 – 5 lat

notowania dana ndx

Źródło: TradingView

Dana niczym ETF na segment EV

Spółka Dana jest liderem produkcji układów napędowych do aut elektrycznych. Ma bardzo szeroką bazę klientów, można wśród nich wymienić firmy General Motors, Daimler (Mercedes), Ford, Volkswagen, Caterpillar czy Hyliion. Znany inwestor Carl Icahn ma już niemal 10% akcji tej spółki.

Icahn zdaje się postępować wedle niezwykle skutecznej zasady inwestorów i biznesmanów: gdy trwa gorączka złota, nie rzucaj się do kopania, tylko sprzedawaj łopaty. Po co przyjmować ekspozycję na kilka spółek produkujących auta elektryczne, skoro można przyjąć ekspozycję na rozwój całego rynku i wielu działających na nim podmiotów, kupując akcje producenta części, które są niezbędne do wyprodukowania elektrycznego wehikułu. Spółka Dana jest niczym fundusz ETF, mający ekspozycję na branżę EV.

Carl Icahn kupuje akcje spółki Dana od 2020 roku. Ma w tej chwili dokładnie 9,91% akcji, kupionych w przedziale cenowym 16 – 22 USD. Co jednak ciekawe, wedle portalu GuruFocus, nie tylko Icahn, ale też inni znani inwestorzy monitorowani przez ten serwis, skupują akcje tej spółki. Poniższy wykres pokazuje, że w ostatnich kwartałach wolumen zakupów przeważa nad wolumenem sprzedaży.
 

Dana – klienci i struktura sprzedaży

dana struktura klientów sprzedaży

Źródło: GuruFocus

Liczba transakcji kupna i sprzedaży akcji spółki Dana wykonanych przez znanych inwestorów na tle ceny jej akcji (ujęcie kwartalne)

dana zakupy guru

Źródło: GuruFocus

Zobacz także: Akcje spółek FAANG już nie ekscytują tak inwestorów, bo rośnie konkurencja i stopy procentowe

Dana jest obecnie wyceniona fair

Spółka Dana ma dwie ważne cechy, a w gruncie rzeczy przewagi konkurencyjne – wskazuje Ben Alaimo w analizie opublikowanej na portalu GuruFocus. Pierwszą jest posiadanie ponad 10 000 patentów, co daje jej możliwość rozwoju biznesu w różnych kierunkach i działania w przypadku rożnych zawirowań rynkowych. Drugą jest pokaźny portfel umów – kontrahentów, który również daje jej zabezpieczenie na przyszłość.

Alaimo dokonał wyceny fundamentalnej spółki Dana, zakładając – dość konserwatywnie – 10% wzrostu sprzedaży w 2023 r. oraz 8% średniorocznie w latach 2024-28. Marża operacyjna w jego modelu ma wzrosnąć z poziomu 4,42% do 7% w ciągu 5 lat. Po zastosowaniu tradycyjnego modelu DCF, Alaimo otrzymał wycenę na poziomie 23 USD za akcję, a obecnie kosztuje ona około 22,83 USD. To oznacza, że Dana jest w tej chwili dość sprawiedliwie wyceniona przez rynek, wedle obliczeń Alaimo.
 

Wycena fundamentalna spółki Dana wg B. Alaimo

dana dcf

Źródło: GuruFocus

Wyniki finansowe spółki Dana w ujęciu kwartalnym

wyniki dana

Źródło: Barron’s
 

„Dana to fantastyczna spółka, z dużą bazą klientów oraz ogromnym pakietem patentów. W jej żagle dmie wiatr zielonych zmian, ekologicznej rewolucji. Głównym zagrożeniem dla biznesu spółki Dana jest rosnąca konkurencja, a w jej gronie trzeba wskazać przede wszystkim Teslę. W mojej opinii akcje spółki Dana mogą okazać się świetną inwestycją w długim terminie, a każdą przecenę jej akcji należy traktować jako okazję inwestycyjną” – podsumował swoją analizę ekspert portalu GuruFocus.

Warto dodać, że wedle rekomendacji 9 analityków warto kupować akcje spółki Dana. Średnia cena docelowa, wedle ich oczekiwań, wynosi 28,56 USD.
 

Dana – rekomendacje od początku 2020 r.

dana rekomendacje

Źródło: FinViz

Zobacz także: Rynek SPAC umiera, inwestorzy zabierają z wehikułów pieniądze

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.