Gdy jest wojna na wartości zyskują spółki zbrojeniowe. Oto spółki z ekspozycją na branżę militarną w USA
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
24 lut 2022, 17:35

Gdy jest wojna na wartości zyskują spółki zbrojeniowe. Oto spółki z ekspozycją na branżę militarną w USA

Trwająca wojna przypomniała nam wszystkim, że tak naprawdę pokój nie jest nam dany raz na zawsze. Kolejny ważny punkt na mapie inwestorów w czasie wojny to amerykańskie spółki z ekspozycją na sektor obronny.

Po tygodniach napięć, rozmów, dyplomacji i rozmieszczania wojsk, Rosja w czwartek zaatakowała Ukrainę we wczesnych godzinach porannych. Nastąpiło to po tym jak prezydent Rosji Władimir Putin wydał oświadczenie telewizyjne w którym zapowiedział operację wojskową mającą na celu demilitaryzację i denazyfikację Ukrainy. Ponieważ rok 2022 już zapowiada się jako rok pełen zmienności, turbulencje nabierają tempa.

USA zwiększa budżet obronny 

Sektor obronny oraz lotniczy obejmuje spółki produkujące samoloty oraz komponenty przy całej infrastrukturze wojskowej działające głównie na zlecenie amerykańskiego rządu. Oprócz tego spółki realizują również własne projekty dla służb z całego świata. Segment ten obejmuje obronę nuklearną i biologiczną, systemy uzbrojenia i nawigacji, pociski, wojskowy sprzęt telekomunikacyjny i zaawansowane urządzenia elektroniczne. Analitycy przewidują, że budżet obronny USA będzie wzrastał o 0,5% rocznie do 2025 roku co oczywiście wpłynie na wzrosty zysków spółek amerykańskiego sektora obronnego.

Zobacz także: Wojna na Ukrainie wpłynie mocno na rynek gazu w Polsce. To duże wyzwanie zwłaszcza dla PGNiG

Huntington Ingalls Industries (HII)

Spółk buduje okręty i pojazdy amfibijne dla Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych, w tym lotniskowce o napędzie atomowym, okręty podwodne i inne jednostki pływające. Huntington ma przed sobą istotne kontrakty co z punktu widzenia inwestorów zapewnia zyski przez długi czas. Przepływy pieniężne spółki dają możliwość wykupu akcji własnych oraz potencjalnych fuzji i przejęć. Średnia cena docelowa 13 analityków pokrywających spółkę to 215 USD.

Huntington Ingalls Industries (HII)

Raytheon Technologies (RTX)

Raytheon Technologies to gigant z branży obronnej, który powstał z połączenia dwóch spółek Raytheon i United Technologies. Amerykański, międzynarodowy konglomerat przemysłu lotniczego i obronnego. Jest jednym z największych na świecie producentów sprzętu lotniczego i kosmicznego, dostawców usług wywiadowczych oraz producentów sprzętu obronnego pod względem przychodów i kapitalizacji rynkowej. Spółka prowadzi badania, opracowuje i wytwarza zaawansowane technologicznie produkty dla przemysłu lotniczego i obronnego, w tym silniki lotnicze, awionikę, aerostruktury, cyberbezpieczeństwo, pociski kierowane, systemy obrony powietrznej, satelity i drony. Średnia cena docelowa 23 analityków pokrywających spółkę to 105 USD.

Raytheon Technologies (RTX)

General Dynamics (GD)

General Dynamics produkuje szeroką gamę pojazdów, systemów dla armii amerykańskiej. Spółka pod swoim skrzydłem ma również Gulfstream Aerospace. Średnia cena docelowa 20 analityków pokrywających spółkę to 239 USD.

General Dynamics (GD)

Northrop Grumman (NOC)

Northrop Grumman to jeden z największych na świecie producent broni i technologii wojskowych. Spółka należy do tzw. wielkiej piątki amerykańskiego przemysły obronnego. Northrop koncentruje się na broni jądrowej, technologii i przestrzeni kosmicznej, co daje firmie najlepsze portfolio, które jest najbardziej zgodne z celami bezpieczeństwa narodowego administracji Joe Bidena. Jeden z kontraktów spółki na systemy przeciwrakietowe wynosi ok. 2,6 mld USD. Średnia cena docelowa 21 analityków pokrywających spółkę to 408 USD.

Northrop Grumman (NOC)

Lockheed Martin (LMT)

Spółka legenda. Lockheed Martin opracowuje zaawansowane systemy technologiczne, w tym systemy rakietowe, i jest głównym wykonawcą myśliwca F-35. Portfel zamówień spółki jest dwukrotnie większy niż prognozy sprzedaży firmy oraz to jeden z największych portfeli w tej branży. Lockheed obecnie koncentruje się na hipersonice, rozwoju odrzutowca myśliwskiego szóstej generacji oraz niejawnych projektach obrony strategicznej i przeciwrakietowej. Średnia cena docelowa 20 analityków pokrywających spółkę to 408 USD.

Lockheed Martin (LMT)

Booz Allen Hamilton Holding (BAH)

Booz Allen Hamilton świadczy usługi konsultingowe oraz IT dla rządu Stanów Zjednoczonych. Główny portfel spółki jeżeli chodzi o działania w sektorze obronnym to cyberbezpieczeństwo, technologie informatyczne. Średnia cena docelowa 13 analityków pokrywających spółkę to 88 USD.

Booz Allen Hamilton Holding (BAH)

BWX Technologies (BWXT)

BWX Technologies zaopatruje amerykańskie okręty podwodne i lotniskowce w komponenty jądrowe oraz paliwo. Jeden z ostatnich kontraktów spółki o wartości 2,2 mld USD jest na komponenty i paliwo dla dwóch okrętów podwodnych klasy Virginia, a oprócz tego portfel spółki składa się z długoterminowych budów okrętów przez amerykańską marynarkę co jest jedną z kluczowych informacji. Średnia cena docelowa 6 analityków pokrywających spółkę to 63 USD.

BWX Technologies (BWXT)

L3Harris Technologies (LHX)

L3Harris Technologies jest amerykańską firmą technologiczną, wykonawcą usług obronnych i dostawcą usług informatycznych, która produkuje systemy i produkty C6ISR, sprzęt bezprzewodowy, radia taktyczne, awionikę i systemy elektroniczne, sprzęt noktowizyjny oraz anteny naziemne i kosmiczne do użytku w sektorze rządowym, obronnym i komercyjnym. Spółka jest szóstym co do wielkości wykonawcą usług obronnych w USA. Średnia cena docelowa 23 analityków pokrywających spółkę to 248 USD.

L3Harris Technologies (LHX)

Zobacz także: Wojna Rosja - Ukraina staje się faktem. Rynki giełdowe reagują na doniesienia z frontu potężnym tąpnięciem

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.