Wojna Rosja - Ukraina: Panika na rynkach giełdowych i finansowych
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
24 lut 2022, 09:38

Wojna Rosja - Ukraina staje się faktem. Rynki giełdowe reagują na doniesienia z frontu potężnym tąpnięciem

Rozpoczęcie działań wojennych na Ukrainie wywołało prawdziwą panikę na rynkach finansowych. Indeks giełdy w Rosji na otwarciu stracił jedną trzecią swojej wartości, a indeksy na GPW rozpoczęły sesję ponad 7% spadkami. Zyskuje na wartości dolar oraz złoto.

Rozpoczęcie działa wojennych na terenie Ukrainy okazało się ogromnym ciosem dla rynku giełdowego w Rosji. W zaledwie jeden dzień #RTS traci na wartości ponad 37% i znajduje się poniżej minimów z paniki covidovej w 2020 roku. Paniczna wyprzedaż następuje również na kursach akcji spółek ukraińskich notowanych na GPW.
 

Notowania indeksu RTS

TT (1)


Skala wyprzedaży na giełdzie w Rosji jest dramatyczna. Inwestorzy wyceniają nieuchronne konsekwencje dla tamtejszej gospodarki jakie wywoła otarte rozpoczęcie konfliktu. Ostatni raz tak tanio na tamtejszej giełdzie było w 2016 roku, gdy tamtejsza gospodarka zaczynała odżywać po sankcjach gospodarczych nałożonych po aneksji Krymu w 2014 roku. Obecna panika na giełdzie jest jednak nieporównywalnie większa od tej sprzed ośmiu lat, co oznacza, że inwestorzy wyceniają dużo czarniejszy scenariusz dla samego konfliktu jak i konsekwencji na gospodarki w Rosji. 

Zobacz także: USA i Europa nakładają pierwsze sankcje! Gospodarka Rosji jest jak karaluch, przetrwa wszystko i to nie zatrzyma Putina - oceniają analitycy

Tąpnięcie na spółkach ukraińskich z GPW

Mocne spadki notują również kursy akcji spółek ukraińskich notowanych na GPW. Co prawda większość kursów akcji wciąż się nie otworzyła, ale gdy to nastąpi skala paniki będzie bez precedensu. Kluczem tego jak mocno na wartości traci dana spółka jest miejsce prowadzenia działalności operacyjnej na Ukrainie i skala zadłużenia.

Panika na GPW

Solidnymi spadkami sesję rozpoczyna też cała polska giełda. Indeks WIG traci ponad 7%, mWIG40 około 5.5%, a indeks największych spółek jest na minusie ponad 7%.
 

Indeks WIG od początku 2020 roku

WIG


Indeks najszerszy WIG znajduje się obecnie na najniższym poziomie od początku 2021 roku. W gronie największych spółek na GPW największa wyprzedaż dotyka akcje LPP -23%, spółki, która prowadzi działalność operacyjną na wschodzie, również w Rosji. Jak zwykle w okresach paniki na wartości zyskuje natomiast dolar i złoto.

Zobacz także: Polska pracuje nad "sankcjami" dla Rosji od kilku lat. Baltic Pipe, współpraca Orlen z Aramco to najmocniejszy cios gospodarczy na jaki nas stać

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.