10 tanich fundamentalnie spółek na giełdzie w USA
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
25 maj 2022, 07:30

10 najtańszych wskaźnikowo spółek z indeksu S&P500

Deweloperzy, producent szczepionek przeciwko koronawirusowi czy też producent stali – to tylko niektóre z najtańszych wskaźnikowo spółek, które można obecnie znaleźć na Wall Street.

Wydaje się, że amerykańska giełda powoli szuka dna. Wskaźniki nastrojów są już tak złe, że gorsze być niemalże nie mogą. S&P500 w tym roku spadł już o -17%, a od szczytu o -20%, czyli wszedł w techniczną bessę.

Czas więc na rozglądanie się za okazjami. Magazyn Barron’s wskazał 10 najtańszych wskaźnikowo spółek z indeksu S&P500. To może być ciekawa podpowiedź dla tych, którzy inwestują na amerykańskiej giełdzie.
 

Notowania CNN Fear and Greed Index

Notowania CNN Fear and Greed Index

Źródło: CNN

Deweloperzy ofiarą perspektywy podwyżek stóp

Najprostszym sposobem na sprawdzenie wyceny spółek jest zastosowanie wskaźnika C/Z (cena do zysku, P/E). Dziennikarze Barron’s zrobili to, posługując się danymi firmy FactSet. Znaleźli 10 spółek, które są handlowane przy C/Z poniżej 5, podczas gdy średnia dla S&P500 wynosi 17.

„Obecnie inwestorzy nie wierzą, że te nisko wycenione spółki będą w stanie utrzymać bieżący poziom zysków w latach 2023-24. Tymczasem mają one silne bilanse, co powoduje, że nie ma już wiele przestrzeni do spadku ich kapitalizacji” – wskazują analitycy Barron’s.
 

10 najtańszych spółek z S&P500

10 najtańszych spółek S&P500

Źródło: Barron’s
 

Co ciekawe, na tejże liście widać aż 3 spółki deweloperskie. Chodzi o D.R. Horton, Lennar oraz PulteGroup. Spółki te zostały w tym roku przecenione od -25% do aż -37%. Inwestorzy obawiają się, że cykl podwyżek stóp w USA spowoduje drastyczny spadek liczby udzielanych kredytów hipotecznych, a co za tym idzie – spadek sprzedaży domów i mieszkań. Spółki deweloperskie są wyceniane tak, jakby nadchodził niemalże upadek branży. Tymczasem ich bilanse są naprawdę mocne, a w dodatku taka PulteGroup prowadzi program skupu akcji własnych.
 

Notowania S&P500 oraz D.R. Horton, Lennar i PulteGroup – 1 rok

Notowania S&P500, D.R. Horton, Lennar i PulteGroup

Źródło: TradingView

Zobacz także: Oto kilka wniosków z bessy trwającej na akcjach spółek technologicznych

Producent szczepionek równie tani, co producent stali

Warto zwrócić uwagę, że w gronie 10 najtańszych wskaźnikowo spółek z S&P500 znajduje się Moderna. Jest to spółka, która produkuje m.in. szczepionkę na COVID-19 i tym zasłynęła i na tym produkcie jej wycena wystrzeliła w kosmos w latach 2020-21. Jednak od szczytu na poziomie 500 USD cena jej akcji poszła w dół już o -70%, i w rezultacie wskaźnik C/Z = 5.

„Inwestorzy martwią się, że w 2023 roku siądzie sprzedaż szczepionek przeciwko COVID-19. Tymczasem to z ich sprzedaży pochodzi 90% przychodów spółki Moderna. Jednakże może się okazać, że ze sprzedażą szczepionek nie będzie tak źle, jak się prognozuje. Należy pamiętać, że Moderna pracuje nad nowymi lekami. Poza tym, spółka ma 19 mld USD gotówki, czyli 47 USD na akcję, podczas gdy jej obecna kapitalizacja to 54 mld USD” – stwierdzają analitycy Barron’s.
 

Wyniki finansowe spółki Moderna

wyniki finansowe moderna

Źródło: Barron’s

Notowania spółki Moderna na tle S&P500 – 1 rok

notowania moderna spx

Źródło: TradingView
 

Innym ciekawym wyborem do portfela może być Nucor – największy producent stali w USA. „Rynek obawia się, że cena stali spadnie z około 1 200 USD za tonę poniżej 1 000 USD. Te obawy odbiły się już na kursie akcji spółki Nucor, który spadł z okolic 188 USD do 125 USD” – wskazuje Barron’s.

Analityk Credit Suisse Curt Woodworth wystawił niedawno rekomendację „przeważaj” Nucor, z ceną docelową 165 USD. Zwrócił uwagę na deal z CHI Overhead Doors – producentem bram garażowych. Obecnie wskaźnik C/Z w przypadku spółki Nucor wynosi 4,6.
 

Wyniki finansowe spółki Nucor

wyniki finansowe nucor

Źródło: Barron’s

Notowania Nucor na tle S&P500 – 1 rok

notowania nucor spx

Źródło: TradingView

Zobacz także: Dom Development jednak wypłaci dywidendę w 2022 r. i podtrzyma wieloletnią tradycję dzielenia się zyskiem z akcjonariuszami

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.