Zachowanie Nasdaq bardzo przypomina pęknięcie bańki spekulacyjnej z 2000 roku, zauważa Saxo Bank
Inwestowanie w obligacje 2024 - pomóż w rozwoju Strefy Inwestorów: Prosimy o wypełnienie krótkiej ankiety na temat inwestowania... Kliknij tutaj, aby wypełnić ankietę
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
18 lip 2022, 17:01

Zachowanie Nasdaq bardzo przypomina pęknięcie bańki internetowej z 2000 roku, zauważa dział analiz Saxo Bank

Nasdaq ma wyraźny wzór bańki spekulacyjnej, napisał Kim Larsson, analityk Saxo Banku odpowiedzialny za analizę techniczną w najnowszym raporcie Saxo Bank Quarterly Outlook 3Q2022. W obecnej sytuacji widzi duże podobieństwo do bańki technologicznej dotcomów z lat 90.

Cały raport Saxo Quarterly Outlook 3Q22 dostępny pod tym linkiem.

Amerykańska bańka spekulacyjna

„Zgodnie z teorią bańki spekulacyjnej, podczas bańki występuje co najmniej jedna duża korekta zwana pułapką na niedźwiedzie - czasami nawet dwie podczas dłuższego trendu wzrostowego” – czytamy w raporcie. „Kiedy bańka gwałtownie pęka, cena zawsze wraca przynajmniej do szczytu ostatniej większej korekty, ale dość często także do jej dołka”.
 

saxo bank 1

Zobacz także: Inflacja pozostanie z nami przez długi czas, a walka z nią może doprowadzić do recesji ostrzega Saxo Bank w raporcie Quarterly Outlook 3Q2022

Od dołka kryzysu z 2008 roku, Nasdaq wzrósł piętnastokrotnie, ale po drodze było kilka większych korekt. Największa pochodzi z 2018 roku z okresu wojny handlowej między USA i Chinami. Dodatkowo wtedy rosły obawy przed podwyżką stóp procentowych przez FED. Kolejna, wylicza analityk Saxo Banku, to pandemia w 2020 roku.

Analiza techniczna. „Nasdaq powinien spaść przynajmniej do ok. 9,736. Obecnie jesteśmy zaledwie 12% od tego poziomu. Jednak rynek może spaść do poziomu korekty lub pułapki na niedźwiedzie z obszaru 2018 roku. Szczyt tej korekty to okolice 7.673 pkt, pomiędzy poziomem 0.764 Fibonacci cofnięcia całego trendu wzrostowego od dołka kryzysu subprime oraz cofnięciem 0.618 „pandemicznego dołka[Corona bottom]" i all-time high”. Ekspert zaznacza, że czasami jednak cena może spaść poniżej ostatniego dołka korekty i jeśli taki scenariusz miałby się zrealizować to Nasdaq możemy zobaczyć nawet 65% od szczytu. „Jeśli uważasz, że spadek Nasdaqa poniżej 9,000 - może nawet do 8,500 lub 7,000 - może być nierealny nawet do 8,500 lub 7,500, pamiętaj, że po szczycie bańki dotcomów i późniejszej implozji, Nasdaq spadł o 77% od 2000 do 2002 roku”.
 

saxo bank 2

Zobacz także: 20 zagranicznych spółek, których stopa dywidendy jest wysoka, a akcje mogą dalej rosnąć - znalezionych za pomocą platformy Saxo Banku

2022: rok dolara amerykańskiego

Indeks dolara amerykańskiego ponownie podejmuje próbę byczego wybicia z bardzo szerokiego zakresu między 88, a 103 w którym znajduje się od 2015 roku, wskazuje analiza techniczna. „Jeśli wybicie się powiedzie, w III kwartale moglibyśmy zobaczyć ruch do okolic 110, gdzie widzimy klaster poziomów projekcji i cofnięcia Fibonacciego. RSI wykazuje byczy sentyment przy braku dywergencji, wspierając pogląd na wyższe poziomy cenowe poziomów cenowych na indeksie dolara”.
 

saxo bank 3

Rentowność 10-letnich papierów wartościowych w USA przełamuje wieloletni trend spadkowy od wielu lat. Trend wzrostowy rentowności 10-letnich papierów skarbowych w USA został potwierdzony gdy w styczniu 2022 r. rentowność przebiła się powyżej 1,71% tworząc nowy wyższy poziom. Po tym nastąpiło przełamanie wielodekadowej linii trendu spadkowego w marcu. „Przy jedynie niewielkim psychologicznym oporze w okolicach 4%, rentowność 10-letnich papierów skarbowych USA może bardzo dobrze osiągnąć poziom 1,382 zasięgu Fibonacciego w okolicach 4,38% w III kwartale. Nie ma jednak silnego oporu aż do okolic 5,25%, czyli w okolicach szczytu sprzed kryzysu między poziomami 1,618 i 1,764 projekcji Fibonacciego z trendu spadkowego z lat 2018-2020".

saxo bank 4

Zobacz także: Bessa na rynkach będzie trwać dopóki nie skapitulują nastawieni na kryptowaluty i spekulacyjne akcje inwestorzy nowego pokolenia, ostrzega analityk Saxo Bank

Techniczna ropa. Według eksperta trend wzrostowy na ropie Brent wyczerpuje się. Po dwóch próbach w maju i czerwcu, ropa Brent wydaje się mieć problemy z powrotem powyżej 126 USD, aby przetestować szczyt z marca. „Na wykresie tygodniowym RSI jest nadal byczy, ale z dywergencją wskazuje, że widzieliśmy już średnioterminowy szczyt. Przebicie powyżej 125,25 mogłoby popchnąć Brent do przetestowania marcowego szczytu”.

saxo bank 5

Zobacz także: Duża liczba scamów dookoła kryptowalut psuje im wizerunek i nie sprzyja stabilizacji rynku, ocenia Saxo Bank

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost