Tesla przebija szacunki i notuje wyższy zysk od oczekiwań. Spółka Elona Muska sprzedała większość Bitcoinów
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
22 lip 2022, 08:02

Tesla przebija szacunki i notuje wyższy zysk od oczekiwań. Spółka Elona Muska sprzedała większość Bitcoinów

Tesla ponownie pochwaliła się przebiciem szacunków analityków. Ceny pojazdów i marże zysku utrzymały się na nieco lepszym niż oczekiwano poziomie. Analitycy z Wall Street w większości są zadowoleni z takich wyników, ale ogólnie drugi kwartał nie był tak mocny.

Przed publikacją raportu akcje Tesli rosły przez sześć ostatnich sesji giełdowych.

TESLA AKCJE

Zobacz także: Narastają kontrowersje wokół księgowości Tesli. Spółka Elona Muska opublikuje dzisiaj raport finansowy

Tesla z najlepszym zyskiem w branży motoryzacyjnej

Raport finansowy. Drugi kwartał Tesli w cyfrach: skorygowany zysk na akcję w wysokości 2,27 USD. Konsensus na Wall Street był bliższy 1,80 USD na akcję. To już szósty z rzędu wynik „pobity" przez spółkę. Takie dane zadowoliły inwestorów, kurs początkowo zaczął rosnąć.

Spadek zysków był oczekiwany ze względu na lockdowny Chin w celu zwalczania pandemii, które ograniczyły produkcję i pozostawiły Tesli mniej pojazdów elektrycznych do sprzedaży. Tesla dostarczyła około 255 000 EV w drugim kwartale, co oznacza spadek z około 310 000 w pierwszym kwartale.

Marża zysku brutto w branży motoryzacyjnej, bez uwzględnienia kredytów regulacyjnych, które Tesla uzyskuje sprzedając więcej niż swój udział pojazdów o zerowej emisji, wyniosła około 26%, co oznacza spadek z 30% w pierwszym kwartale 2021 roku. Mimo to, marże były nieco lepsze niż przewidywała ulica.

Co więcej, zysk brutto Tesli nadal jest lepszy od konkurentów z branży motoryzacyjnej. Oczekuje się, że General Motors i Volkswagen wygenerują w II kwartale marże zysku brutto na poziomie odpowiednio około 16% i 18%.

Dochód operacyjny wyniósł 2,5 mld USD, co oznacza spadek w porównaniu z rekordowym wynikiem 3,6 mld USD odnotowanym w pierwszym kwartale. Był to trzeci najlepszy kwartalny zysk operacyjny w historii firmy.

Wraz z 1,83 USD zysku na akcję, analitycy prognozowali około 570 mln USD wolnych przepływów pieniężnych w drugim kwartale, co oznacza spadek z około 2,2 mld USD wygenerowanych w pierwszym kwartale.

tesla-wyniki-3

Zysk na akcję w ciągu ostatnich dwóch lat. (Przewidywania: na niebiesko, konsensus Wall Street: na szaro, rzeczywiste wyniki: na zielono)

Zobacz także: BMW, Mercedes, Ford muszą robić to co Tesla, bo ich wygryzie z biznesu jak Apple Nokię

Tesla odnotowała 621 mln dolarów wolnych przepływów pieniężnych w drugim kwartale. Wygląda to na solidny wynik. Analityk New Street Research Pierre Ferragu obawiał się, że Tesla nie wygeneruje w drugim kwartale żadnych wolnych przepływów pieniężnych. „Oczekiwania nie są dostosowane do wpływu, jaki niższe dostawy będą miały na kapitał obrotowy" - napisał Ferragu w swoim raporcie wstępnym.

Wpływ gotówki z momentu, gdy firma płaci swoje rachunki i otrzymuje to, co jest jej należne, jest zazwyczaj pozytywny, gdy dostawy rosną. Odwrotnie jest w przypadku spadku dostaw, jak to miało miejsce w drugim kwartale. Kapitał obrotowy wydaje się być czynnikiem wpływającym na przepływy pieniężne, ale wpływ ten nie był tak zły, jak spodziewał się Ferragu.

Ferragu martwił się o wolne przepływy pieniężne, ale nie wydaje się być zaniepokojony wpływem, jaki wyniki drugiego kwartału będą miały na akcje Tesli w dłuższej perspektywie. Jest on bykiem Tesli, oceniając akcje jako „Kupuj”. Jego cena docelowa wynosi 1580 USD. Wydaje się on wierzyć, że inwestorzy spojrzą na wyniki z dystansu i skupią się na reszcie roku.

Tesla pozbywa się Bitcoinów

Przed rozpoczęciem kwartału Tesla posiadała około 42 000 BTC, które zakupiła średnio za około 30 000 USD za sztukę. Bitcoin zakończył kwartał na poziomie nieco poniżej 19 000 USD, co dało Tesli stratę ponad 11 000 USD na każdego BTC w portfelu. Szczęśliwie dla producenta samochodów, sprzedał on już większość swoich Bitcoinów po wyższej cenie w ciągu kwartału.

Gdyby Tesla wciąż trzymała wszystkie BTC, mogłoby to skutkować odpisem aktywów w wysokości 460 lub 470 mln USD. Tesla odnotowała obciążenie zysków, ale nie wydaje się, aby było ono aż tak duże.

Przed najgorszym spadkiem Bitcoinów, Tesla sprzedała około 75% BTC, dodając do bilansu prawie 1 mld USD w gotówce. Z grubsza oznacza to, że Tesla sprzedała około 31 500 BTC za około 30 000 USD każdy.

Tesla nadal posiada w swoich księgach około 10,500 BTC. Łączna wartość kryptowaluty powinna wynosić około 200 mln USD. Dokładna wartość posiadania powinna zostać ujawniona w kwartalnych raportach Tesli.

Wysoki popyt na samochody elektryczne

Analityk Cowen, Jeffrey Osborne, nie był pod wrażeniem, zauważając w środowym raporcie, że Tesla podała niższe koszty operacyjne i stawkę podatkową niż się spodziewał. Osborne wolałby lepsze marże brutto. Co więcej, analityk zauważa akcje Tesli „na granicy zasięgu", dopóki inwestorzy nie będą mieli lepszego poczucia, że rampy produkcyjne w nowych zakładach w Berlinie i Teksasie idą dobrze.

Analityk Berenberg Adrian Yanoshik odniósł się do kwestii rampy produkcyjnej w swoim raporcie badawczym po wynikach. Przewiduje on poprawę marży w trzecim kwartale w miarę wzrostu produkcji w nowych zakładach. Yanoshik zwrócił również uwagę na „ustabilizowany czas realizacji zamówień" na Model Y. Kwestia czasu realizacji zamówień była źródłem dyskusji wśród inwestorów i analityków.

Wydłużający się czas realizacji zamówień, nawet w sytuacji, gdy Tesla podniosła ceny o około 25% do 30% w 2022 roku, został uznany za znak, że popyt na samochody elektryczne, a także na samochody elektryczne Tesli, pozostaje solidny. Słabnące lub ustabilizowane czasy realizacji zamówień mogą być złym znakiem w miarę spowolnienia gospodarczego.

Elon Musk odniósł się do czasu realizacji zamówienia podczas telekonferencji firmy, zauważając, że Tesla chce obniżyć czas realizacji zamówienia. „Nie chcemy mieć długich zaległości. To jest denerwujące. To byłoby tak, jakbyś poszedł do restauracji i zamówił burgera i musiał czekać trzy godziny" - powiedział Musk. „Chcesz dostać swojego burgera od razu. To samo z samochodem. Chcemy więc, aby czas realizacji zamówienia się zmniejszył".

Musk powtórzył swoje przekonanie, że Tesla może sprzedać wszystkie samochody, które może wyprodukować w przewidywalnej przyszłości. Musk nie wydaje się martwić o popyt.

Analityk RBC Joseph Spak zgadza się z Muskiem, pisząc w środę po raporcie, że jego zdaniem Tesla nie ma problemu z popytem. Spak został również zachęcony przez rosnącą podaż pojazdów w starszych zakładach Tesli.

Spak uważa, że zakład Tesli we Fremont w Kalifornii może wyprodukować do 650 000 pojazdów rocznie, co oznacza wzrost z wcześniejszych szacunków na poziomie 600 000. Widzi on zakład w Szanghaju zdolny do produkcji około 750 000 sztuk rocznie. W 2021 roku Szanghaj wyprodukował około 480 000 pojazdów.

tesla-wyniki-2

Zobacz także: Warren Buffett wyprzedza Elona Muska na rynku samochodów elektrycznych. Tesla traci pozycję lidera na rzecz chińskiej spółki BYD

Zarówno Yanoshik jak i Osborne oceniają akcje Tesli na „Trzymaj”. Osborne ma cenę docelową dla akcji na poziomie 733 USD. Cena docelowa Yanoshika wynosi 833 USD.

Spak ocenia akcje na „Kupuj”. Jego cena docelowa to 1100 USD. Analityk Daiwa Jairam Nathan również ocenia akcje Tesli jako „Kupuj”. Jego cena docelowa wynosi 800 USD. Nathan, podobnie jak Spak, skupił się na produkcji w swoim raporcie wynikowym.

„Zarząd Tesli ma nadzieję na wyjście z 2022 roku na poziomie blisko 40 tys. sztuk tygodniowo całkowitej produkcji" - napisał Nathan. To daje mniej więcej 2 miliony pojazdów rocznie, pozwalając na trochę czasu na przestrojenie i wakacje.

Tesla wierzy, że reszta roku zapowiada się dobrze. Wciąż trąbi o 50% średniorocznym wzroście wolumenu w swoim komunikacie. Prezes Elon Musk powiedział na konferencji prasowej, że spodziewa się rekordowej drugiej połowy 2022 roku. W 2022 roku Tesla ma dostarczyć około 1,4 mln sztuk - 50% więcej to 2,1 mln sztuk.

Dziś Wall Street spodziewa się około 835 000 dostaw jednostek w drugiej połowie roku. W pierwszej połowie Tesla dostarczyła 564 753 pojazdy.

Następne wydarzenia dla akcji Tesli to spotkanie akcjonariuszy 4 sierpnia, gdzie inwestorzy będą głosować nad propozycją zwiększenia liczby akcji w obrocie, otwierając drogę do podziału akcji na 3 do 1.

Ogólnie rzecz biorąc, 53% analityków pokrywających Teslę ocenia akcje jako „Kupuj”. Średni wskaźnik „Kupuj” dla akcji w S&P 500 wynosi około 58%. Średnia cena docelowa analityków dla Tesli wynosi około 870 USD za akcję.

W ciągu ostatnich czterech raportów akcje dwukrotnie wzrosły i dwukrotnie spadły. Największą zmianą był spadek o 11,6% po tym, jak Tesla podała swoje dane za czwarty kwartał 2021 roku.

Zobacz także: Netflix stracił niecały milion klientów w ostatnim kwartale i wprowadzi reklamy. Serial „Stranger Things” uratował wyniki

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.