Lista spółek w które kryzys energetyczny może uderzyć najmocniej i tych które mogą na nim zyskać - stworzona przez Saxo Bank
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
31 sie 2022, 09:43

Saxo Bank stworzył listę spółek, w które kryzys energetyczny może uderzyć najmocniej i tych które mogą na nim zyskać

Unia Europejska przygotowuje obywateli na energetyczny Armagedon. Chiny już przeżywają kryzys i część fabryk jest zmuszona do zatrzymania produkcji, ponieważ susza paraliżuje pracę elektrowni wodnych. To wszystko odbije się na giełdzie. W Europie najmocniej ma ucierpieć sektor konsumencki oraz przemysł samochodowy, według analityków z Saxo Banku. Jest też lista spółek, która na kryzysie zyska. 

Gwałtownie rosnące koszty energii to ogromny podatek od konsumpcji, wskazuje Peter Garnry z Saxo Banku i dolicza rosnącą inflację oraz rosnące stopy procentowe, które są dodatkowym obciążeniem dla biznesu. „Ta dynamika będzie się nasilać i pogarszać w okresie zimowym w Europie, a analitycy już obniżają ceny docelowe dla spółek z sektora konsumenckiego” – czytamy.

Zobacz także: Startuje Strefa Global Market, czytaj o inwestowaniu poza Polską i zbuduj za darmo swój globalny portfel aktywów

Wracamy do namacalnych dóbr

Dygresja. Analitycy z Saxo Bank rozdzielają spółki na dwie grupy: spółki oparte na wartościach materialnych (tangibles) oraz niematerialnych (intangibles). Akcje z pierwszej grupy od 2008 roku radziły sobie gorzej od akcji z drugiej grupy. Ta przewaga wynikała z takich czynników jak spadające stopy procentowe oraz eksplozję zysków spółek wykorzystujących w swoim modelu biznesowym cyfryzację (m.in. oprogramowanie, handel elektroniczny), a rynek konsumencki rósł, wskazują analitycy Saxo Banku. Pandemia dodatkowo zdynamizowała ten proces, ponieważ „zamknięto świat”. Rząd stymulował gospodarkę w nadzwyczajnych ilościach za pomocą bodźców fiskalnych, a wynik popytu tego bodźca spowodował, że globalny popyt przewyższył dostępną podaż. Zerwane łańcuchy dostaw, zamknięte fabryki. Ceny zaczęły przyspieszać, powodując obecną gwałtowną inflację i ból głowy dla banków centralnych, wylicza Peter Garnry.

Pandemiczny kryzys zadziałał jak katharsis i od tego czasu spółki oparte na wartościach materialnych zaczęły zyskiwać. „Biorąc pod uwagę trwający kryzys energetyczny i żywnościowy połączony z obecną sytuacją makroekonomiczną to można liczyć na trend wzrostowy w dziale wartości materialnych” – podsumował analityk.
 

saxo1

Zobacz także: Saxo Bank obniża prowizje dla klientów z Polski i zwiększa oprocentowanie rachunku inwestycyjnego

Gwałtownie rosnące koszty energii to ogromny podatek od konsumpcji

Akcje spółek mocno opartych na branżach konsumpcyjnych były dużą częścią tego mega trendu. Teraz kryzys energetyczny, zwłaszcza ten w Europie, spowoduje zmianę sentymentu o 180 stopni. Według Thunder Said Energy koszty energii pierwotnej jako procent światowego PKB wzrosły do 14% z 6,5% w 2021 roku. Jest to równowartość 7,5% podatku od PKB, który musi być zrekompensowany przez gospodarstwa domowe poprzez ograniczenie innych rzeczy. Dodatkowo wiemy, że firmy chętniej przerzucają wzrost kosztów na konsumenta. Co najmocniej ucierpi? „Najbardziej narażone części gospodarki są działania, które siedzi na samym szczycie piramidy Maslowa, więc rzeczy, takie jak media i rozrywka i dyskrecji konsumentów” – pisze Peter Garnry.
 

saxo2

Zobacz także: Wall Street na czerwono po przemówieniu Powella. Gospodarka USA zwalnia, ale Fed dalej będzie walczył z inflacją

Rynek. Globalne akcje spółek konsumenckich spadły o 13% po tym, jak w czerwcu tego roku spadły o 20% w stosunku do globalnych akcji od szczytu w listopadzie 2021 r., kiedy to Fed ogłosił swój pivot w polityce pieniężnej, uznając, że inflacja zostanie z nami dłużej niż się mogło wydawać.

saxo3

Ciąg przyczynowo-skutkowy. Początkowe gorsze wyniki były uzależnione od stóp procentowych, ponieważ wyższe stopy procentowe spowodowały spadek wycen akcji. Wyższe stopy procentowe wpływają również na konsumpcję poprzez pożyczki konsumenckie itp., ale najważniejszą kwestią do zrozumienia jest to, że kryzys energetyczny nie został w pełni wyceniony w akcjach konsumenckich.

Peter Garnry, Saxo Bank. „Akcje spółek konsumenckich były jednym z największych zwycięzców od czasu Wielkiego Kryzysu Finansowego, ale w obliczu presji wywieranej na gospodarstwa domowe oczekujemy, że popyt ulegnie drastycznemu ochłodzeniu i kilka firm zajmujących się sprzedażą drastycznie obniżyło swoje ceny docelowe dla wielu europejskich spółek konsumenckich.

Najbardziej dotknięty ma być europejski przemysł luksusowy. Następny po nim może być globalny przemysł samochodowy. Analitycy Saxo Bank przygotowali zestawienie spółek najbardziej narażonych na kryzys i wszystkie jego następstwa oraz listę 10 globalnych spółek energetycznych, które mogą być największymi zwycięzcami.

10 globalnych spółek z największa ekspozycją na sektor konsumpcyjny wg. Saxo Banku: Amazon, Tesla, LVMH, Home Depot, Alibaba, Toyota, McDonald`s, Nike, Meituan, Hermes International.

10 europejskich spółek z największa ekspozycją na sektor konsumpcyjny wg. Saxo Banku: LVMH, Hermes International, Christian Dior, Volkswagen, Inditex, EssilorLuxottica, Richemont, Kering, Mercedes-Benz, BMW.

10 największych spółek z ekspozycją na sektor energetyczny wyselekcjonowanych przez Saxo Bank: Exxon Mobil, Chevron, Reliance Industries, Shell, ConocoPhillips, TotalEnergies, PetroChina, Equinor, BP, Petrobras.

Zobacz także: Warren Buffett obchodzi dziś 92. urodziny. Oto kilka niezwykłych i mało znanych faktów z jego życia

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.