Drugi etap odmrażania polskiej gospodarki już w maju
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
29 kwi 2020, 10:52

Rząd zapowiedział kilka zmian w odmrażaniu gospodarki. Galerie handlowe i hotele zostaną otwarte po majówce

Drugi etap odmrażania gospodarki będzie obowiązywać już od 4 maja. Zostaną otwarte m.in. galerie handlowe, hotele, miejsca noclegowe oraz niektóre miejsca kultury.

Podczas dzisiejszej konferencji premier Morawiecki oraz minister Szumowski ogłosili kolejny etap odmrażania gospodarki. Zniesienie ograniczeń tj. otwarcie sklepów w galeriach handlowych, hoteli czy muzeów nastąpi 4 maja, czyli po długim weekendzie majowym. Ponadto, od 6 maja zostaną otwarte żłobki oraz przedszkola. Jak podkreślił premier, w pewnym stopniu udało się powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa w Polsce. Teraz ważne jest ostrożne i bezpieczne podejmowanie kolejnych działań.

Kilka dni temu, premier Morawiecki wspólnie z minister sportu, Danutą Dmowską-Andrzejuk ogłosili plan powrotu do „normalności sportowej”. Od 4 maja zostaną otwarte m.in. boiska dla ograniczonej liczby osób, a zawodowi sportowcy będą mogli wrócić bezpiecznie do treningów. W kolejnych etapach planowane jest otwarcie zamkniętych obiektów sportowych, a w ostatnim kroku siłowni czy basenów.

Zobacz także: Minister edukacji narodowej ustalił daty egzaminów maturalnych i ósmoklasistów. Szkoły będą zamknięte przez kolejny miesiąc

Kolejny etap odmrażania gospodarki w maju

Według najnowszych danych ministerstwa zdrowia, w Polsce jest już 12 415 potwierdzonych przypadków zarażenia koronawirusem, w tym 606 zgonów. Jednak już ponad 3 tys. osób wyzdrowiało.

Znoszenie ograniczeń jest zależne od przyrostu liczby chorych na COVID-19. Dlatego polski rząd zdecydował się na wprowadzenie drugiego etapu odmrażania gospodarki. Będzie on obowiązywać od 4 maja i zakłada następujące kroki:

  • otwarcie sklepów w galeriach handlowych (1 osoba na 15m2),
  • otwarcie miejsc noclegowych oraz hoteli,
  • otwarcie niektórych miejsc kultury m.in. biblioteki oraz muzea,
  • zezwolenie na rehabilitację (nie dotyczy salonów masażu).

W galeriach handlowych nie będą mogły być otwarte nadal restauracje oraz miejsca rekreacyjne tj. siłownia. Dwa dni później, bo od 6 maja zostaną otwarte również żłobki oraz przedszkola. Taka decyzja została podjęta dla dzieci, których rodzice wracają do pracy.

Odmrażanie gospodarki odbywa się w określonym reżimie sanitarnym, który zakłada obowiązkowe zakrywanie okolic ust oraz nosa, a w sklepach nadal należy stosować rękawiczki jednorazowe. Dezynfekowanie dłoni czy noszenie maseczek ochronnych będzie obligatoryjne aż do odwołania. Podczas ostatniej konferencji z udziałem ministra zdrowia, Łukasz Szumowski podkreślił, że nie wiadomo czy epidemia nie powróci jesienią, jak wynika z wielu analiz.

Ważną kwestią jest również dystansowanie społeczne, dlatego nowy plan dotyczący uprawiania sportu również określa maksymalną liczbę osób, która może przebywać np. na boisku. Jak na razie zdecydowano się na otwarcie miejsc otwartych, a dopiero w kolejnych etapach będą dostępne obiekty zamknięte.

Kiedy kolejne etapy wejdą w życie?

Plan odmrażania gospodarki zakłada jeszcze dwa etapy. W trzecim planowane jest otwarcie salonów kosmetycznych czy studiów tatuażu, natomiast ostatni krok przewiduje ponowną działalność klubów fitness, basenów oraz otwarcie kin i teatrów. Jednak należy podkreślić, że wszystko będzie się odbywać w reżimie sanitarnym.

Jak na razie premier Morawiecki ustalił, że decyzje będą podejmowane w odstępach 2-tygodniowych. Możliwe będzie przyspieszenie odmrażania gospodarki. Na bieżąco analizowane są dzienne raporty o liczbie przypadków zarażenia koronawirusem i to właśnie przyrost będzie decydował o kolejnym znoszeniu ograniczeń.

Zobacz także: Premier Morawiecki przedstawił plan odmrażania polskiej gospodarki. Będzie on podzielony na kilka etapów

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.