Premier Morawiecki ogłosił długo wyczekiwany trzeci etap odmrażania gospodarki
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
13 maj 2020, 12:58

Premier Morawiecki ogłosił długo wyczekiwany trzeci etap odmrażania gospodarki

Czas na trzeci etap luzowania obostrzeń, który obejmie otwarcie salonów kosmetycznych oraz restauracji, barów i kawiarni. Będzie on obowiązywać od poniedziałku, 18 maja.

Podczas dzisiejszej konferencji, premier Morawiecki ogłosił kolejny etap odmrażania gospodarki. Obejmuje on otwarcie salonów fryzjerskich oraz kosmetycznych i restauracji w odpowiednim reżimie sanitarnym. Była to długa wyczekiwana decyzje, ponieważ to właśnie salony kosmetyczne są obecnie w najgorszej sytuacji finansowej.

Poinformowano również o przedłużeniu kontroli granicznej o następne 30 dni – do 12 czerwca 2020 roku.

Zobacz także: Jedne kraje chcą szybko odmrażać gospodarkę, a inne boją się nasilenia pandemii. Jak wygląda luzowanie obostrzeń na świecie?

Kolejny etap odmrażania polskiej gospodarki

Wiele osób wyczekiwało dzisiejszej konferencji premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia, Łukasza Szumowskiego. Już od początku tygodnia zapowiadano kolejne luzowanie obostrzeń, a od kilku dni odbywały się posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Luzowanie obostrzeń jest poprzedzone dokładną analizą rosnącej liczby przypadków zarażenia koronawirusem w kraju. Według najnowszych danych ministerstwa zdrowia obecnie w Polsce mamy 17 062 osób chorych na COVID-19, w tym 847 zgonów.

W związku z tym rząd zdecydował się na wprowadzenie w życie kolejnego, już trzeciego etapu odmrażania gospodarki. Od 18 maja obejmie on:

  • otwarcie salonów fryzjerskich oraz kosmetycznych w rygorze sanitarnym,
  • otwarcie restauracji, barów oraz kawiarni z utrzymaniem reżimu sanitarnego (odpowiednia odległość stolików, limit osób),
  • większa liczba osób w komunikacji miejskiej,
  • większa liczba osób w Kościołach (od 17 maja),
  • prowadzenie zajęć praktycznych w szkołach policealnych,
  • korzystanie z otwartych miejsc uprawiania sportu m.in. stadiony, boiska,
  • możliwe korzystanie z sal gimnastycznych z ograniczoną liczbą osób.

Informacje na temat kolejnego etapu otwierania gospodarki krążyły w sieci od kilku dni. Spekulacje potwierdziła jeszcze w poniedziałek wicepremier oraz minister rozwoju, Jadwiga Emilewicz w rozmowie z money.pl.

Co ze szkołami?

Na dzisiejszej konferencji prasowej był również obecny minister edukacji narodowej, Dariusz Piontkowski, który zapowiedział otwarcie szkół podstawowych dla klas 1-3 jedynie w celu opieki nad dziećmi. Od 25 maja będą również możliwe konsultacje maturzystów z nauczycielami w placówce.

Natomiast od 1 czerwca będą możliwe konsultacje wszystkich uczniów z nauczycielami. Jednak o otwieraniu szkół w celach edukacyjnych na razie nie ma mowy. 

Przypomnijmy, że odmrażanie gospodarki rozpoczęło się w Polsce 20 kwietnia, kiedy zdecydowano się na złagodzenie przepisów handlowych oraz otwarcie parków czy lasów. Następnie 4 maja wprowadzono w życie drugi etap, w którym ponownie otwarto centra handlowe, hotele oraz miejsca noclegowe i niektóre miejsca kultury.

Przed nami jeszcze ostatni etap, czyli otwarcie klubów fitness, kin, teatrów czy salonów masażu. Decyzja w tej sprawie zostanie ogłoszona w ciągu najbliższych tygodni.

Zobacz także: Premier Morawiecki przedstawił plan odmrażania polskiej gospodarki. Będzie on podzielony na kilka etapów

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.