Czas na czwarty i jednocześnie ostatni etap odmrażania gospodarki
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
27 maj 2020, 11:40

Czas na IV i jednocześnie ostatni etap odmrażania gospodarki

Premier Morawiecki oraz minister Szumowski wprowadzają kraj w ostatni etap odmrażania gospodarki. Obejmie on otwarcie klubów fitness, salonów tatuażu oraz kin czy teatrów.

Podczas dzisiejszej konferencji, która odbyła się już z udziałem dziennikarzy, premier RP Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia, Łukasz Szumowski ogłosili IV etap odmrażania gospodarki. Będzie on obowiązywać dopiero od 6 czerwca i wtedy też zostaną ponownie otwarte kluby fitness, siłownie, kina, teatry oraz salony tatuażu. Od 30 maja zniesiony będzie obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni otwartej, przy zachowaniu odpowiedniego dystansu. Również od najbliższej soboty będzie możliwość zgromadzeń na powietrzu do 150 osób oraz zniesienie limitu osób przebywających w sklepach, restauracjach czy kawiarniach.

Mimo że jest to już ostatni etap otwierania polskiej gospodarki, to wciąż nie wracamy do czasów sprzed pandemii. Większość miejsc funkcjonuje według nowego reżimu sanitarnego, który będzie obowiązywać przez dłuższy czas. Epidemia wciąż nie wygasła, a w Polsce obecnie mamy 22 303 przypadków zarażenia, w tym 1 025 zgonów.

Zobacz także: Premier Morawiecki ogłosił długo wyczekiwany trzeci etap odmrażania gospodarki

Ostatni etap odmrażania gospodarki

Odmrażanie gospodarki według polskiego scenariusza trwało ledwo ponad miesiąc. Szybkość procesu była zależna od przyrostu liczby nowych przypadków zarażenia koronawirusem. Pierwszy etap został wprowadzony pod koniec kwietnia, a 6 czerwca zostanie on zakończony.

IV etap rządowego planu zakłada został podzielony na dwa etapy. Od 30 maja:

  • możliwość zgromadzeń na powietrzu do 150 osób (w tym organizacja koncertów plenerowych), 
  • brak limitów osób przebywających w Kościele,
  • zniesienie limitu osób w sklepach, restauracjach, kawiarniach i barach.

Natomiast od 6 czerwca:

  • otwarcie klubów fitness, siłowni oraz basenów,
  • otwarcie kin oraz teatrów,
  • otwarcie salonów tatuażu,
  • otwarcie solariów.

Oczywiście, każde z powyższych miejsc będzie musiało funkcjonować w reżimie sanitarnym. Przykładowo w kinach czy teatrach będzie obowiązywać limit miejsc oraz nakaz zasłaniania nosa i ust. Zakończenie etapów odmrażania gospodarki nie wiąże się z wygaśnięciem epidemii COVID-19 w Polsce.

Wciąż w Polsce odnotowujemy nowe przypadki zarażenia, jednak jest ich coraz mniej. Podczas konferencji minister Szumowski poruszył również temat zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej - od 30 maja ten nakaz zostaje zniesiony w przestrzeni otwartej, jeżeli będzie zachowany dystans społeczny.

Źródło grafiki: Krystian Maj/KPRM

Zobacz także: Jedne kraje chcą szybko odmrażać gospodarkę, a inne boją się nasilenia pandemii. Jak wygląda luzowanie obostrzeń na świecie?

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.