Stopa bezrobocia w Polsce utrzymuje się od 3 miesięcy na stałym poziomie
Obrazek użytkownika Karolina Piotrowska
23 wrz 2020, 11:25

Stopa bezrobocia w Polsce utrzymuje się od 3 miesięcy na stałym poziomie

Stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w sierpniu 2020 r. była na takim samym poziomie, jak w lipcu, czyli wyniosła 6,1%.

Dzisiaj Główny Urząd Styczny (GUS) opublikował dane dotyczące stopy bezrobocia rejestrowanego w sierpniu. Wyniosła ona 6,1%, czyli była na takim samym poziomie, jak w lipcu. Przed rokiem wynosiła 5,2%.

Stopa bezrobocia w Polsce

stopa

Źródło: Trading Economics

Polska jest jednym z państw w UE o najniższym bezrobociu

Współczynnik aktywności zawodowej w Polsce w II kw. 2020 wynosił 55,5% w porównaniu do 56% z I kwartału tego roku. Natomiast współczynnik zatrudnienia wynosił 53,8% w porównaniu do 54,2% z I kwartału.

Jak poinformował Eurostat, czyli urząd statystyczny Unii Europejskiej, stopa bezrobocia w strefie euro wyniosła w lipcu 7,9 %, w 7,% w czerwcu. Stopa bezrobocia w tym samym czasie wyniosła 3,2% wobec 3,3% w czerwcu. Polska jest drugim od końca krajem w Europie pod względem stopy bezrobocia. W czerwcu w Polsce zanotowano jeden z najniższych wskaźników stopy bezrobocia w Europie - wyniósł 3%, a lepsze były tylko Czechy (2,6%).

Zobacz także: Polska gospodarka skurczyła się. PKB spadło o 8,2 % 

Co może poprawiać sytuację na rynku pracy?

W czasie wakacji polska gospodarka miała szansę na odreagowanie skutków zamknięcia kraju w I i II kwartale spowodowanego pandemią koronawirusa. Ponadto, obecną sytuację na rynku pracy mają polepszyć nowe inwestycje i wdrażane programy rządowe.

Prowadzona jest aktywna polityka socjalna. W czerwcu został wprowadzony dodatek solidarnościowy, który wynosił 1 300 zł brutto i był przyznawany przez okres 3 miesięcy. Mógł być pobierany od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020. Od 1 września zasiłek dla bezrobotnych wynosi 1200 zł brutto.

Wedle nowelizacji budżetu, stopa bezrobocia zarejestrowanego na koniec roku ma wynosić 8%.

Zobacz także: Polska gospodarka w obliczu pandemii. Jakie są prognozy dla PKB oraz inflacji na kolejne miesiące? 

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.