Dotknęła nas największa recesja od czasów wprowadzenia stanu wojennego
Inwestowanie w obligacje 2024 - pomóż w rozwoju Strefy Inwestorów: Prosimy o wypełnienie krótkiej ankiety na temat inwestowania... Kliknij tutaj, aby wypełnić ankietę
Obrazek użytkownika Karolina Piotrowska
31 sie 2020, 13:56

Polska gospodarka skurczyła się. PKB spadło o 8,2 %

W okresie kwiecień - czerwiec dotknęła nas największa recesja od czasów wprowadzenia stanu wojennego. Jednakże nasz kraj dobrze wypadł na tle Europy.

Dzisiaj Główny Urząd Styczny (GUS) opublikował dane dotyczące zmiany PKB w II kwartale. Okazało się, że polska gospodarka skurczyła się realnie o - 8,2% r/r.

Wirus SARS-CoV-2 - a także panika z nim związana - sprawił, że wszystkie kraje zdecydowały o zamknięciu granic, wstrzymaniu produkcji i zamrożeniu wielu sektorów gospodarki. Wskutek tych działań wiele firm przestało być rentownych, a ludzie tracili pracę. Taka sytuacja miała miejsce we wszystkich krajach na świecie. W naszym kraju rząd wprowadził w marcu program powrotu Polaków do kraju z zagranicy (powróciło 55 tysięcy osób).

To największy spadek PKB od czasu załamania gospodarczego po wprowadzenia stanu wojennego w Polsce w 1981 roku. W latach 1990-1991 gospodarka została spowolniona do odpowiednio 7,2% i 7%.

Zannualizowana zmiana kwartalna PKB: Polska (linia niebieska, skala lewa) na tle UE (linia czarna, skala prawa)

pkb pl ue

Zobacz także: Koronawirus wywoła w Polsce kryzys gospodarczy. Prognozy wzrostu PKB po wybuchu pandemii

Nasz kraj dobrze wypadł na tle Europy

Tylko Finlandia i Litwa zanotowały mniejszy spadek PKB w II kwartale 2020, niż Polska. Szwecja natomiast odnotowała mniej więcej taki sam, mimo że nie zamroziła swojej gospodarki na początku pandemii.

W Unii Europejskiej największy spadek odnotowano w Hiszpanii. Wyniósł -22,1% r/r i to był dużo gorszy wynik, niż pesymistyczne prognozy ekonomistów. Analitycy oczekiwali spadku o średnio 19,7%. W ten sposób w jeden kwartał zaprzepaszczone zostało 6 lat wzrostów i Hiszpania cofnęła się w rozwoju gospodarczym do 2014 roku.

W II kwartale zobaczyliśmy spadek PKB w Niemczech o 11,7%, we Francji aż o 19%.

zmiana pkb

Źródło: Eurostat

Zobacz także: Polska gospodarka w obliczu pandemii. Jakie są prognozy dla PKB oraz inflacji na kolejne miesiące?

Obecna sytuacja gospodarcza w Polsce

Obecnie Polska gospodarka dostała szansę na odreagowanie i poprawę gospodarczą, lecz po zapowiedziach rządu o drugiej fali epidemii i planowanych przy niej zamknięciach, nie będzie wstanie się już podnieść.

Zdaniem ekonomistów, pojawia się coraz więcej lepszych wiadomości, które przesuwają nas w stronę trochę lepszych scenariuszy niż do tej pory się wydawało i prawdopodobieństwo realizacji bardzo negatywnych scenariuszy zmniejszyło się.

W Polsce mamy wprowadzone strefy zamknięte, jak również w innych krajach chętnie odwiedzanych przez turystów sektory związane z turystyką są zamykane. Takie działania nawet bez lockdownu będą mieć negatywny wpływ na aktywność ekonomiczną ludzi. 

Jeśli gospodarka zostanie ponownie zamrożona na jesieni, jak zapowiada rząd to tym razem firmy, które nie posiadają żadnego zabezpieczenia finansowego upadną, a ludzie stracą pracę, ponieważ rząd już nie ma pieniędzy na kolejne programy pomocowe dla przedsiębiorców i na ratowanie gospodarki.

Zobacz także: Bardzo negatywne scenariusze dla Polski oddalają się, możliwe rewizje prognoz - Bielski, Santander BP (wywiad)

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost