Polska gospodarka skurczyła się. PKB spadło o 8,2 %
W okresie kwiecień - czerwiec dotknęła nas największa recesja od czasów wprowadzenia stanu wojennego. Jednakże nasz kraj dobrze wypadł na tle Europy.
Dzisiaj Główny Urząd Styczny (GUS) opublikował dane dotyczące zmiany PKB w II kwartale. Okazało się, że polska gospodarka skurczyła się realnie o - 8,2% r/r.
Wirus SARS-CoV-2 - a także panika z nim związana - sprawił, że wszystkie kraje zdecydowały o zamknięciu granic, wstrzymaniu produkcji i zamrożeniu wielu sektorów gospodarki. Wskutek tych działań wiele firm przestało być rentownych, a ludzie tracili pracę. Taka sytuacja miała miejsce we wszystkich krajach na świecie. W naszym kraju rząd wprowadził w marcu program powrotu Polaków do kraju z zagranicy (powróciło 55 tysięcy osób).
Produkt krajowy brutto (#PKB) niewyrównany sezonowo w II kw. 2020 r. zmniejszył się realnie o 8,2% r/r.https://t.co/kYk3Id6oOq#GUS #statystyki #RachunkiNarodowe pic.twitter.com/lZSEkfURdP
— GUS (@GUS_STAT) August 31, 2020
To największy spadek PKB od czasu załamania gospodarczego po wprowadzenia stanu wojennego w Polsce w 1981 roku. W latach 1990-1991 gospodarka została spowolniona do odpowiednio 7,2% i 7%.
Zannualizowana zmiana kwartalna PKB: Polska (linia niebieska, skala lewa) na tle UE (linia czarna, skala prawa)
Zobacz także: Koronawirus wywoła w Polsce kryzys gospodarczy. Prognozy wzrostu PKB po wybuchu pandemii
Nasz kraj dobrze wypadł na tle Europy
Tylko Finlandia i Litwa zanotowały mniejszy spadek PKB w II kwartale 2020, niż Polska. Szwecja natomiast odnotowała mniej więcej taki sam, mimo że nie zamroziła swojej gospodarki na początku pandemii.
W Unii Europejskiej największy spadek odnotowano w Hiszpanii. Wyniósł -22,1% r/r i to był dużo gorszy wynik, niż pesymistyczne prognozy ekonomistów. Analitycy oczekiwali spadku o średnio 19,7%. W ten sposób w jeden kwartał zaprzepaszczone zostało 6 lat wzrostów i Hiszpania cofnęła się w rozwoju gospodarczym do 2014 roku.
W II kwartale zobaczyliśmy spadek PKB w Niemczech o 11,7%, we Francji aż o 19%.
Źródło: Eurostat
Zobacz także: Polska gospodarka w obliczu pandemii. Jakie są prognozy dla PKB oraz inflacji na kolejne miesiące?
Obecna sytuacja gospodarcza w Polsce
Obecnie Polska gospodarka dostała szansę na odreagowanie i poprawę gospodarczą, lecz po zapowiedziach rządu o drugiej fali epidemii i planowanych przy niej zamknięciach, nie będzie wstanie się już podnieść.
Zdaniem ekonomistów, pojawia się coraz więcej lepszych wiadomości, które przesuwają nas w stronę trochę lepszych scenariuszy niż do tej pory się wydawało i prawdopodobieństwo realizacji bardzo negatywnych scenariuszy zmniejszyło się.
W Polsce mamy wprowadzone strefy zamknięte, jak również w innych krajach chętnie odwiedzanych przez turystów sektory związane z turystyką są zamykane. Takie działania nawet bez lockdownu będą mieć negatywny wpływ na aktywność ekonomiczną ludzi.
Jeśli gospodarka zostanie ponownie zamrożona na jesieni, jak zapowiada rząd to tym razem firmy, które nie posiadają żadnego zabezpieczenia finansowego upadną, a ludzie stracą pracę, ponieważ rząd już nie ma pieniędzy na kolejne programy pomocowe dla przedsiębiorców i na ratowanie gospodarki.