Inflacja w Polsce we wrześniu 2020 była według GUS wyższa niż w sierpniu
Obrazek użytkownika Karolina Piotrowska
01 paź 2020, 11:38

Inflacja w Polsce znowu przyśpiesza. We wrześniu według GUS wynosiła 3,2 %

Główny Urząd Statystyczny podał szybki szacunek inflacji. Według urzędu wskaźnik CPI we wrześniu wyniósł 3,2 %, w stosunku do sierpnia 2020 r. wzrósł o 0,2 %.

W lipcu wskaźnik CPI spadł do 3,1 %, a w sierpniu do 2,9%. Jednak we wrześniu ponownie zaczął rosnąć i wynosił 3,2%.

Zobacz także: Inflacja w Polsce spada. W sierpniu według GUS wyniosła 2,9% 

Inflacja w Polsce we wrześniu

W sierpniu ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 2,7 % w porównaniu do 2019. Cena energii elektrycznej wzrosła o 4,6 %.

Pandemia miała negatywne skutki na wzrost wynagrodzeń, ale również na nasze oszczędności. Inflacja jest odczuwalna w portfelach, jak również w cenach żywności i energii elektrycznej.

Obniżenie przez banki oprocentowania lokat bankowych prawie do zera nie sprzyja oszczędzaniu, ponieważ obecne zyski nie są wstanie pokryć kosztów prowadzenia rachunku.

We wrześniu 2020 ceny towarów i usług konsumpcyjnych w porównaniu z wrześniem 2019 r. wzrosły o 3,2 % (wskaźnik cen 103,2), a w stosunku do sierpnia 2020 r. wzrosły o 0,2 % (wskaźnik 100,2).

Zobacz także: Stopa bezrobocia w Polsce utrzymuje się od 3 miesięcy na stałym poziomie

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.