Inflacja w Polsce spada. W sierpniu według GUS wyniosła 2,9%
Główny Urząd Statystyczny podał szybki szacunek inflacji. Według urzędu wskaźnik CPI w sierpniu wyniósł 2,9%, w stosunku do lipca 2020 r. obniżył się o 0,1%.
Podobnie, jak w lipcu wskaźnik CPI zaczął spadać. W lipcu wynosił 3,1%, a w sierpniu już 2,9%.
Wg szybkiego szacunku w sierpniu 2020 r. #ceny towarów i usług konsumpcyjnych w porównaniu z sierpniem 2019 r. wzrosły o 2,9% (wskaźnik cen 102,9), a w stosunku do lipca 2020 r. obniżyły się o 0,1% (wskaźnik cen 99,9).https://t.co/IJzDxIKDTb#GUS #CPI #WskaźnikCen #statystyki pic.twitter.com/SolLCAKGjj
— GUS (@GUS_STAT) September 1, 2020
Pandemia koronawirusa, a także panika z nim związana sprawiła, że wszystkie kraje zdecydowały o zamknięciu granic, wstrzymaniu produkcji i zamrożeniu wielu sektorów gospodarki. W skutek tych działań niektóre firmy przestały być rentowne i mają problemy z dalszą działalnością i w związku z tym decydują się na ograniczenie zatrudnienia. Taka sytuacja miała miejsce we wszystkich krajach na świecie. W naszym Polsce rząd wprowadził w marcu program powrotu Polaków do kraju z zagranicy, dzięki któremu do Polski powróciło 55 tysięcy. Część tych osób po powrocie do kraju musiała się zarejestrować w Urzędzie Pracy, ponieważ w ówczesnym czasie nie było dla nich nowych miejsc pracy, a ludzie potrzebowali ubezpieczenia zdrowotnego.
Zobacz także: GUS podał szybki szacunek inflacji – wskaźnik CPI w lipcu spadł
Inflacja w Polsce w sierpniu
W lipcu ceny żywności wzrosły o 4,1 % w porównaniu do lipca 2019 r. Głównie pieczywa (+9% rok do roku), na którego ceny wpłynęły wzrosty cen energii (energia to jeden z głównych kosztów produkcji chleba). Energia elektryczna była droższa o 11,7 proc. rdr. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2020 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 3,0% (przy wzroście cen usług – o 7,3% i towarów – o 1,5%).
Jak wskazało Ministerstwo Rozwoju to „lipiec był miesiącem, w którym obserwowaliśmy także znaczące spowolnienie wzrostu cen żywności i napojów bezalkoholowych rok do roku – do 3,9 % wobec 5,7 % w czerwcu i 6,2 % w maju”.
W sierpniu 2020 ceny towarów i usług konsumpcyjnych w porównaniu z sierpniem 2019 r. wzrosły o 2,9% ( wskaźnik cen 102,9), a w stosunku do lipca 2020 r. obniżyły się o 0,1 % (wskaźnik cen 99,9) .
Zobacz także: Nagły wzrost inflacji w czerwcu. Wskaźnik cen towarów i usług znów oddala się od celu inflacyjnego NBP
Droższe paliwo i śmieci
Ceny paliw rosły, ale wakacyjne wyjazdy były i tak tańsze niż w ubiegłym roku.
Benzyna Pb98 za 4,68-4,79 zł/l, Pb95 za 4,42-4,53 zł/l, olej napędowy ON za 4,30-4,41 zł/l, autogaz LPG za 1,97-2,03 zł/l - to prognozowane średnie ceny paliw w tym tygodniu.
Średnia cen paliw (3 miesiące)
Źródło: Autocentrum
Dlaczego opłaty za śmieci rosną? Po pierwsze im więcej produkujemy śmieci, tym więcej musimy zapłacić za ich odbiór. Miejscowe Zakłady Gospodarki Komunalnej zajmują się tylko odbiorem i składowaniem śmieci, a tak naprawdę to wewnętrzne firmy je wywożą.
Ostatnim powodem wzrostu cen jest opłata, która jest doliczana do każdej tony tzw. opłata marszałkowska, wynikająca z rozporządzenia Rady Ministrów. Jest to rodzaj podatku dodatkowego, zasilający budżet województwa.
Opłata wywóz odpadów w ostatnich latach wzrosła ponad dwukrotnie. Dla firm, które odbierają z gmin odpady to dodatkowy koszt, który jest doliczany do stawki za wywóz i zagospodarowanie śmieci.
Opłata w ostatnich latach wzrosła ponad dwukrotnie. Dla firm, które odbierają z gmin odpady to dodatkowy koszt, który jest doliczany do stawki za wywóz i zagospodarowanie śmieci.