Inflacja w Polsce w sierpniu 2020 była według GUS niższa niż w lipcu
Obrazek użytkownika Karolina Piotrowska
01 wrz 2020, 12:50

Inflacja w Polsce spada. W sierpniu według GUS wyniosła 2,9%

Główny Urząd Statystyczny podał szybki szacunek inflacji. Według urzędu wskaźnik CPI w sierpniu wyniósł 2,9%, w stosunku do lipca 2020 r. obniżył się o 0,1%.

Podobnie, jak w lipcu wskaźnik CPI zaczął spadać. W lipcu wynosił 3,1%, a w sierpniu już 2,9%.

Pandemia koronawirusa, a także panika z nim związana sprawiła, że wszystkie kraje zdecydowały o zamknięciu granic, wstrzymaniu produkcji i zamrożeniu wielu sektorów gospodarki. W skutek tych działań niektóre firmy przestały być rentowne i mają problemy z dalszą działalnością i w związku z tym decydują się na ograniczenie zatrudnienia. Taka sytuacja miała miejsce we wszystkich krajach na świecie. W naszym Polsce rząd wprowadził w marcu program powrotu Polaków do kraju z zagranicy, dzięki któremu do Polski powróciło 55 tysięcy. Część tych osób po powrocie do kraju musiała się zarejestrować w Urzędzie Pracy, ponieważ w ówczesnym czasie nie było dla nich nowych miejsc pracy, a ludzie potrzebowali ubezpieczenia zdrowotnego.

Zobacz także: GUS podał szybki szacunek inflacji – wskaźnik CPI w lipcu spadł 

Inflacja w Polsce w sierpniu

W lipcu ceny żywności wzrosły o 4,1 % w porównaniu do lipca 2019 r. Głównie pieczywa (+9% rok do roku), na którego ceny wpłynęły wzrosty cen energii (energia to jeden z głównych kosztów produkcji chleba). Energia elektryczna była droższa o 11,7 proc. rdr. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2020 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 3,0% (przy wzroście cen usług – o 7,3% i towarów – o 1,5%).

Jak wskazało Ministerstwo Rozwoju to „lipiec był miesiącem, w którym obserwowaliśmy także znaczące spowolnienie wzrostu cen żywności i napojów bezalkoholowych rok do roku – do 3,9 % wobec 5,7 % w czerwcu i 6,2 % w maju”.

W sierpniu 2020 ceny towarów i usług konsumpcyjnych w porównaniu z sierpniem 2019 r. wzrosły o 2,9% ( wskaźnik cen 102,9), a w stosunku do lipca 2020 r. obniżyły się o 0,1 % (wskaźnik cen 99,9) .

Zobacz także: Nagły wzrost inflacji w czerwcu. Wskaźnik cen towarów i usług znów oddala się od celu inflacyjnego NBP 

Droższe paliwo i śmieci

Ceny paliw rosły, ale wakacyjne wyjazdy były i tak tańsze niż w ubiegłym roku.

Benzyna Pb98 za 4,68-4,79 zł/l, Pb95 za 4,42-4,53 zł/l, olej napędowy ON za 4,30-4,41 zł/l, autogaz LPG za 1,97-2,03 zł/l - to prognozowane średnie ceny paliw w tym tygodniu.

Średnia cen paliw (3 miesiące)

rednia cen paliw

Źródło: Autocentrum

Dlaczego opłaty za śmieci rosną? Po pierwsze im więcej produkujemy śmieci, tym więcej musimy zapłacić za ich odbiór. Miejscowe Zakłady Gospodarki Komunalnej zajmują się tylko odbiorem i składowaniem śmieci, a tak naprawdę to wewnętrzne firmy je wywożą.

Ostatnim powodem wzrostu cen jest opłata, która jest doliczana do każdej tony tzw. opłata marszałkowska, wynikająca z rozporządzenia Rady Ministrów. Jest to rodzaj podatku dodatkowego, zasilający budżet województwa.

Opłata wywóz odpadów w ostatnich latach wzrosła ponad dwukrotnie. Dla firm, które odbierają z gmin odpady to dodatkowy koszt, który jest doliczany do stawki za wywóz i zagospodarowanie śmieci.

Opłata w ostatnich latach wzrosła ponad dwukrotnie. Dla firm, które odbierają z gmin odpady to dodatkowy koszt, który jest doliczany do stawki za wywóz i zagospodarowanie śmieci.

Zobacz także: 4 powody dlaczego wysoka inflacja w Polsce to już przeszłość. Czas zacząć obawiać się deflacji 

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.