Bezrobocie w Polsce bez zmian. GUS podał nowe dane
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
26 kwi 2021, 10:06

Najnowszy odczyt stopy bezrobocia w Polsce ponownie bez większego zaskoczenia

Stopa bezrobocia w marcu, według danych Głównego Urzędu Statystycznego, wyniosła 6,4%. Potwierdziły się tym samym szacunki Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.

Odczyt stopy bezrobocia w Polsce od blisko roku nie przynosi gwałtownych wzrostów. Pomimo trwającego od kilku miesięcy lockdownu, liczba osób bezrobotnych nie zmienia się drastycznie. Według danych opublikowanych przez MRPiT, wciąż bez pracy pozostaje ponad 1 mln osób. W porównaniu do lutego ta liczba spadła o 19,8 tys. osób.

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu GUS podał najnowsze dane dotyczące wynagrodzeń w przedsiębiorstwach. W marcu 2021 roku nastąpił znaczny wzrost wynagrodzeń i jest on najwyższy od 2012 roku. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w przedsiębiorstwach w ubiegłym miesiącu było wyższe o 6,5% wobec lutego 2021 roku.

Zobacz także: Bezrobocie w Polsce. GUS podaje najnowsze dane za luty 2021 roku

Bezrobocie w Polsce pozostaje bez zmian

Zarówno w styczniu jak i lutym 2021 roku stopa bezrobocia była na poziomie 6,5%. Był to nieznaczny wzrost względem końca roku, kiedy bezrobocie w Polsce zbliżało się do 6%. Aktualnie wynosi ona 6,4%. W najbliższych tygodniach możemy spodziewać się luzowania ograniczeń, które dotykają niektóre branże już od kilku miesięcy. Mowa o gastronomii, hotelarstwie czy klubach fitness.

Stabilnym poziom bezrobocia w Polsce, według Narodowego Banku Polskiego, możemy zawdzięczać rządowym tarczom finansowym, które wspomagają firmy dotknięte lockdownem. Jak zapowiadało ostatnio MRPiT, już w najbliższych tygodniach możemy spodziewać się całkowitego otwarcia gospodarki.

Co więcej, Polska po raz drugi z rzędu może pochwalić się najniższym bezrobocie w Unii Europejskiej. W styczniu wyniosła ona 3,1% według danych Eurostatu i na tym samym poziomie była również w lutym. Zaraz za Polską znajdują się Czechy z bezrobociem wynoszącym 3,2%.

Zobacz także: PKB Polski w 2021 roku wzrośnie o 4,1%, a inflacja wyniesie 3,1% - wynika z najnowszego „Raportu o inflacji” NBP

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.