Bezrobocie w Polsce. GUS podaje najnowsze dane za luty 2021 roku
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
23 mar 2021, 10:50

Bezrobocie w Polsce. GUS podaje najnowsze dane za luty 2021 roku

6,5% - tyle wyniosła stopa bezrobocia w lutym 2021 roku według Głównego Urzędu Statystycznego.

Początek roku na polskim rynku pracy nie przyniósł znacznego wzrostu stopy bezrobocia. W styczniu wyniosła ona 6,5%, a według najnowszych danych GUS-u w lutym była na tym samym poziomie. Kilka dni temu wiceminister rozwoju, pracy i technologii, Robert Tomanek zapowiedział, że stopa bezrobocia w kraju utrzyma się w okolicach 6,5% w 2021 roku.

Przypomnijmy, że na początku marca Eurostat podał dane dotyczące bezrobocia w krajach Unii Europejskiej. Wynika z nich, że to Polska w styczniu br. osiągnęła najniższą stopę bezrobocia wśród państw członkowskich, wyprzedzając przy tym Czechy.

Zobacz także: Bezrobocie w Polsce jest najniższe w całej Unii Europejskiej. Eurostat podał najnowsze dane

Stabilna stopa bezrobocia w Polsce

W Polsce od kilku dni trwa kolejny lockdown. Jednak obserwując sytuację na rynku pracy już od roku, nie miał on dotychczas diametralnego wpływu na wzrost stopy bezrobocia. Jedyny, gwałtowniejszy skok można było zaobserwować między marcem a majem 2020 roku, kiedy bezrobocie z 5,4% wzrosło do 6%. Od tego czasu bezrobocie znajduje się w okolicach 6-6,5%.

I takiego poziomu stopy bezrobocia oczekuje w 2021 roku Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Chociaż w ustawie budżetowej na ten rok uwzględniono, że stopa bezrobocia w grudniu wyniesie 7,5%.

Stopa bezrobocia w Polsce 2020-2021

stopa bezrobocia Polska

Źródło: Trading Economics

Również w marcowym „Raporcie o inflacji” opublikowanym przez NBP uwzględniono prognozy dla polskiego rynku pracy. Jak podkreślają autorzy projekcji, rosnące bezrobocie jest hamowane przez rządową pomoc finansową dla przedsiębiorstw. Będzie ona również kontynuowana w 2021 roku.

„W 2021 r. kontynuowane będzie wsparcie rządowe, a wraz ze znoszeniem restrykcji oraz poprawą koniunktury, popyt na pracę stopniowo zacznie rosnąć. Wzrost zatrudnienia będzie jednak ograniczać relatywnie niewielka skala wcześniejszych zwolnień pracowników. W dalszym horyzoncie projekcji, w warunkach silniejszego ożywienia aktywności gospodarczej, liczba ofert pracy znacząco się zwiększy, ale dynamikę pracujących hamować będzie ograniczona podaż pracy” – napisano w raporcie.

Zobacz także: Bezrobocie w Polsce znowu wzrosło, ale znowu nieznacznie. GUS publikuje najnowsze dane ze stycznia

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.