Bezrobocie w Polsce jest najniższe w całej Unii Europejskiej podał Eurostat
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
04 mar 2021, 15:49

Bezrobocie w Polsce jest najniższe w całej Unii Europejskiej. Eurostat podał najnowsze dane

Jeszcze w pierwszych latach XXI wieku poziom bezrobocia w Polsce przekraczał nawet 20%. Teraz nasza stopa bezrobocia jest najniższa w Unii Europejskiej.

Najnowsze dane Eurostatu nie pozostawiają złudzeń. Polska osiągnęła najniższą stopę bezrobocia w całej Unii Europejskiej. Nasz wynik ze stycznia 2021 roku plasuje się na poziomie 3,1%. Zaraz za Polską znalazły się Czechy z 3,2% stopą bezrobocia. Najwyższy odsetek bezrobotnych odnotowany został w Grecji, Hiszpanii oraz na Litwie.

Zobacz także: Bezrobocie w Polsce znowu wzrosło, ale znowu nieznacznie. GUS publikuje najnowsze dane ze stycznia

Najniższe bezrobocie w UE

Dane dotyczące bezrobocia w Unii Europejskiej zostały dzisiaj opublikowane przez Eurostat. Wynika z nich, że Polska osiągnęła najniższą stopę bezrobocia spośród unijnych państw. W styczniu 2021 roku wyniosła 3,1% względem 3,2% w grudniu 2020 roku. Tuż za nami znalazły się Czechy ze stopą na poziomie 3,2%. Natomiast najwyższe bezrobocie zostało odnotowane m.in. w Grecji, Hiszpanii oraz na Litwie.

Według Eurostatu liczba osób bezrobotnych w Polsce wyniosła w styczniu 531 tys. Jest to spadek o 11 tys. osób w porównaniu do grudnia ub. r.

„Z Eurostatu płyną do nas najświeższe, jeszcze nie obrobione graficznie, dane za styczeń 2021, którymi chciałbym się z Państwem podzielić jako pierwszy. Oto stopa bezrobocia w Unii Europejskiej. Kilka miesięcy temu, gdy znajdowaliśmy się na drugiej/trzeciej pozycji mówiłem, że chcemy ścigać liderów - Czechów. I właśnie ich przegoniliśmy” – skomentował na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

Ponadto, Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii podało dzisiaj, że stopa bezrobocia w lutym 2021 roku w Polsce wyniosła 6,6%. Oznacza to kolejny, nieznaczny wzrost liczby osób bez pracy w dobie koronawirusa. Aktualnie mamy jedną z najniższych stóp bezrobocia od lat 90.

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.