Stopa bezrobocia w Polsce. GUS przedstawił najnowsze dane za kwiecień 2021 roku
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
26 maj 2021, 10:56

Stopa bezrobocia w Polsce. GUS przedstawił najnowsze dane za kwiecień 2021 roku

Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze dane dotyczące stopy bezrobocia w Polsce. Wyniosła ona 6,3% w kwietniu.

Przypomnijmy, że szacowana przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii stopa bezrobocia w Polsce w kwietniu wyniosła 6,3%. Oznacza to, że spadła o 0,1 punkt procentowy. Najniższą stopę bezrobocia zarejestrowano w województwie wielkopolskim – 3,7%, najwyższą w warmińsko-mazurskim – 10,1%.

Kwiecień okazał się drugim miesiącem z rzędu, w którym liczba bezrobotnych zarejestrowanych w Urzędzie Pracy, zmniejszyła się. Według danych resortu pracy, do końca kwietnia wojewódzkie i powiatowe urzędy pracy wsparły 7,3 mln miejsc pracy. Od czasu trwania pandemii koronawirusa odczyt stopy bezrobocia nie przynosi gwałtownych wzrostów. W kwietniu br. przeciętne miesięczne wynagrodzenie był wyższe o 9,9% i wyniosło 5805,72 zł (brutto), podaje GUS.

Zobacz także: GUS potwierdza wzrost inflacji w kwietniu. Ceny w Polsce mogą rosnąć w kolejnych miesiącach

Ponad rok od pandemii i niewiele się zmieniło

Przez pierwsze dwa miesiące bieżącego roku stopa bezrobocia w Polsce wynosiła 6,5%. W marcu bezrobocie nieznacznie spadło, ponieważ wyniosło 6,4%. W kwietniu stopa bezrobocia spadła o 0,1 punktu procentowego. Wynik za miesiąc maj powinien okazać się bardziej satysfakcjonujący, ze względu na poluzowanie obostrzeń m.in. otwarcie gastronomii,. Co więcej, zbliżające się otwarcie branży fitness czy hoteli może być dużym zastrzykiem dostępnych miejsc pracy.

Polska wciąż notuje najniższy poziom bezrobocia w UE. Według danych Eurostatu w marcu br. wyniosła ona 3,1%, czyli tyle samo co w lutym. Klasycznie na drugim miejscu znajdują się Czechy z wynikiem 3,2%.

Zobacz także: Najnowszy odczyt stopy bezrobocia w Polsce ponownie bez większego zaskoczenia

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.