Kolejny miesiąc ze spadkiem stopy bezrobocia w Polsce. GUS podaje oficjalne dane za lipiec 2021 roku
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
24 sie 2021, 10:13

Kolejny miesiąc ze spadkiem stopy bezrobocia w Polsce. GUS podaje oficjalne dane za lipiec 2021 roku

Główny Urząd Statystyczny podał stopę bezrobocia za lipiec 2021 roku – wyniosła ona 5,8% w porównaniu do 5,9% w czerwcu br.

Na początku sierpnia, według danych Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, stopa bezrobocia w poprzednim miesiącu była na poziomie 5,8%. Jak poinformował resort, szacunkowe dane pokazują, że liczba zarejestrowanych bezrobotnych w urzędach pracy na koniec lipca wyniosła ponad 975 tys. osób. Najnowsze dane mogą być potwierdzeniem, że w Polsce rynek pracy ma się dobrze pomimo pandemii.

Zobacz także: Rynek pracy w Polsce ma się dobrze – GUS podaje stopę bezrobocia za czerwiec 2021 roku

Kolejny miesiąc ze spadkiem stopy bezrobocia

Lipcowa stopa bezrobocia, według oficjalnych danych GUS-u była najniżej od kwietnia 2020 roku. Kolejne dane z rynku pracy świadczą o tym, że wyszedł on obronną ręką z całej pandemii, a otwarcie gospodarki kilka miesięcy temu sprzyja polskiej gospodarce. Dane opublikowane przez ministerstwo rozwoju na początku miesiąca pokazują, że najniższy wskaźnik bezrobocia ponownie jest w województwie wielkopolskim, natomiast najwyższy został odnotowany w warmińsko-mazurskim.

„Lipiec był piątym miesiącem z rzędu, gdy poziom bezrobocia rejestrowanego w Polsce zmniejszał się. Najnowsze dane o bezrobociu pokazują, że powoli wracamy na stabilną ścieżkę gospodarczą. Dobra sytuacja na rynku pracy w Polsce to przede wszystkim efekt działań osłonowych podejmowanych przez Rząd” - powiedziała wiceminister Iwona Michałek.

Również według członków Rady Polityki Pieniężnej, bezrobocie w Polsce pozostaje na stabilnym poziomie. Jak napisano w „Raporcie o inflacji” przygotowanym przez Narodowy Bank Polski „mimo znacznej skali szoku sytuacja na rynku pracy pozostaje dobra, na co wskazuje utrzymanie się niskiej stopy bezrobocia oraz nadal relatywnie szybki wzrost płac, także w ujęciu realnym”.

A jak polski rynek pracy wypada na tle Unii Europejskiej? Według danych Eurostatu, w czerwcu stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 3,6% (według definicji przyjętej przez instytucję). Tym samym Polska zajęła 3 miejsce pośród państw z najniższą stopa bezrobocia.
 


Zobacz także: Na powrót rynku pracy do stanu sprzed pandemii poczekamy. Stopa bezrobocia w USA spada, choć już brakuje chętnych do pracy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.