Rynek pracy w Polsce ma się dobrze – GUS podaje stopę bezrobocia za czerwiec 2021 roku
5,9% - tyle wyniosła stopa bezrobocia w czerwcu 2021 roku według oficjalnych danych Głównego Urzędu Statystycznego.
Czerwiec okazał się kolejnym miesiącem w Polsce, kiedy stopa bezrobocia spadła. Aktualnie znajduje się na poziomie 5,9%, natomiast Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii na początku miesiąca informowało o poziomie 6% stopy bezrobocia w ubiegłym miesiącu. Według danych resortu liczba osób bez pracy, która jest zarejestrowana w urzędzie wyniosła 994,8 tys. osób. W porównaniu do maja br., ta liczba zmniejszyła się o 3,1%.
Stopa bezrobocia rejestrowanego w czerwcu 2021 r. wyniosła 5,9% i była niższa niż w maju 2021 r. (6,1%).
— GUS (@GUS_STAT) July 23, 2021
Czytaj więcej o #RynekPracy w #BiuletynStatystyczny 06/2021: https://t.co/7BCmDeg65T#GUS #statystyki #BezrobocieRejestrowane #RynekPracy #bezrobocie pic.twitter.com/PQ8kRgOsCv
Zobacz także: Wyższe prognozy dla inflacji oraz PKB w Polsce - najnowszy „Raport o inflacji” Narodowego Banku Polskiego
Dalszy spadek stopy bezrobocia w Polsce
Stopa bezrobocia w Polsce w ubiegłym roku osiągnęła najwyższy poziom od 2018 roku. Krajowy rynek pracy okazał się bardziej wytrwały niż zakładały początkowe szacunki, które mówiły nawet o możliwym 10% poziomie stopy bezrobocia. Dzisiaj GUS podał dane za czerwiec br. - stopa bezrobocia wyniosła 5,9%. Według danych resortu rozwoju, najniższy wskaźnik bezrobocia, według danych ministerstwa, został odnotowany w województwie wielkopolskim (wyniósł 3,5%). Natomiast najwyższy poziom utrzymuje się w warmińsko-mazurskim, bo na poziomie 9,2%.
„Czerwiec jest pierwszym miesiącem w tym roku, kiedy poziom bezrobocia rejestrowanego spadł poniżej miliona. Dzisiejsze dane pokazują, że tendencje na rynku pracy są korzystne, na co oczywiście miały wpływ podejmowane przez Rząd działania osłonowe w walce z pandemią COVID-19” - powiedziała wiceminister MRPiT Iwona Michałek.
Sytuacja na polskim rynku pracy została również uwzględniona w „Raporcie o inflacji” opublikowanym przez NBP na początku miesiąca. Jak podkreślają autorzy, zarówno rządowe działania antykryzysowe jak i luzowanie polityki pieniężnej wpłynęły na złagodzenie skutków pandemii. „Pozytywny efekt tych działań będzie się również utrzymywał po zakończeniu wsparcia finansowego ze względu na zmniejszenie odsetka osób zagrożonych długotrwałym bezrobociem oraz ograniczenie liczby bankructw przedsiębiorstw, które nie przetrwałyby okresu silnego spadku ich przychodów” – napisano w raporcie.
Polska przez kilka miesięcy szczyciła się najniższym bezrobociem w Unii Europejskiej według danych publikowanych przez Eurostat. Jednak ze względu na rewizję metodologii poziom stopy bezrobocia w Polsce był wyższy i ani razu nie osiągnęliśmy najniższego wyniku. W maju wyniosła ona 3,8% i tym samym spadliśmy z podium. Na pierwszym miejscu pod względem najniższego bezrobocia znalazły się Czechy, a tuż za nimi również Holandia i Niemcy.
Duże zmiany w najnowszych danych Eurostatu o bezrobociu. Polska nie jest, ani w ostatnich miesiącach nie była liderem UE pod względem najniższej stopy bezrobocia. Powód? Rewizja metodologii. pic.twitter.com/027BElYdMh
— Analizy Pekao (@Pekao_Analizy) July 1, 2021