Stopa bezrobocia w USA spada, jednak na ożywienie amerykańskiego rynku pracy trzeba czekać
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
11 sie 2021, 09:35

Na powrót rynku pracy do stanu sprzed pandemii poczekamy. Stopa bezrobocia w USA spada, choć już brakuje chętnych do pracy

W Polsce stopa bezrobocia, pomimo pandemii, utrzymała się na stabilnym poziomie. Natomiast w USA jeszcze w ubiegłym roku nastąpił nagły skok i wciąż nie widać ożywienia na amerykańskim rynku pracy.

W kwietniu 2020 roku stopa bezrobocia w USA skoczyła gwałtownie do 14,7%, kiedy jeszcze w marcu 2020 roku była na poziomie 4,4%. Był to najwyższy wynik na amerykańskim rynku pracy, wcześniejszy rekord wynosił 10,8% i został odnotowany w 1982 roku. Aktualnie stopa bezrobocia w USA spadła poniżej 6%, jednak wciąż jest powyżej poziomu sprzed epidemii.

Jak podaje CNN, amerykański rynek pracy wciąż jest daleko od całkowitego ożywienia. Według danych za maj, w firmach pozostawało 9,2 mln wolnych miejsc pracy i jest to największa liczba dostępnych miejsc od 2000 roku. To pokazuje, że na rynku zdecydowanie zmieniły się trendy.

Stopa bezrobocia w USA

stopa bezrobocia USA

Źródło: Trading Economics

Zobacz także: Rynek pracy w Polsce ma się dobrze – GUS podaje stopę bezrobocia za czerwiec 2021 roku

Zmiana trendów na rynku pracy

Amerykański rynek pracy odnotował w ubiegłym roku gwałtowny wzrost stopy bezrobocia do niewidzianego jeszcze poziomu 14,7%. Aktualne dane za lipiec pokazują spadek do poziomu 5,4%, pomimo że konsensus rynkowy wynosił 5,9%. Wśród lipcowych danych podano jeszcze informacje o wzroście płac minimalnych oraz utworzeniu blisko miliona stanowisk pracy.

Jak wskazuje CNN, na amerykańskim rynku pracy pozostaje wciąż wiele wolnych miejsc pracy, jednak społeczeństwo zmieniło swoje podejście. Na rynku widoczne są nowe trendy, a wśród nich można wymienić oczywiście obawy przed koronawirusem.

Niektóre branże w czasie epidemii, tj. gastronomia czy hotelarstwo, nie są już pożądanymi miejscami pracy przez społeczeństwo. Wynika to z faktu, że były one najdłużej zamknięte podczas trwającego lockdownu, a widmo ponownego zamknięcie gospodarki wisi w powietrzu wraz z nowym wariantem koronawirusa – Delta.

Wśród obaw pojawia się również powrót do pracy w biurze. Choć firmy takie jak Google czy BlackRock przedłużają możliwość pracy zdalnej, to społeczeństwo nie chce narażać swojego zdrowia oraz najbliższych. Amazon niedawno zapowiedział, że pracownicy będą mogli wrócić do pracy biurowej dopiero w 2022 roku.

Jeżeli chodzi o stopę bezrobocia, to sytuacja w Polsce była znacznie stabilniejsza. Na rodzimym rynku pracy nie odnotowaliśmy gwałtownych skoków liczby osób bezrobotnych, a według danych Głównego Urzędu Statystycznego w czerwcu wyniosła ona 5,9%. Od wybuchu pandemii, najwyższa stopa bezrobocia w kraju została odnotowana na początku 2021 roku i wynosiła 6,5%. Wyższa była na początku 2018 roku i wynosiła 6,8%.

Stopa bezrobocia w Polsce

stopa bezrobocia Polska

Źródło: GUS

Zobacz także: FED rozpoczyna posiedzenie w sprawie stóp procentowych. Rezerwa Federalna będzie dyskutować o wysokiej inflacji i słabnącym wzroście gospodarczym

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost