Bezrobocie w USA przekroczyło w kwietniu 14%. To największy miesięczny skok w historii
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
08 maj 2020, 14:35

Bezrobocie w USA przekroczyło w kwietniu 14%. To największy miesięczny skok w historii

14,7% - tyle wyniosła stopa bezrobocia w USA w kwietniu. Ekonomiści spodziewali się gwałtownego skoku w porównaniu do marca, kiedy była jeszcze na poziomie 4,4%.

O tym, że amerykański rynek pracy w dobie pandemii COVID-19 jest w fatalnym stanie świadczą cotygodniowe dane o bezrobociu USA. Od połowy marca śledzimy te informacje na bieżąco i od tego czasu złożono już ponad 33 mln wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.

Według najnowszych danych, w kwietniu w USA zniknęło 20,5 mln miejsc pracy.

Zobacz także: Dane z rynku pracy USA dalej są złe. Miliony Amerykanów wciąż składają wnioski o zasiłek dla bezrobotnych

Dawno niewidziany poziom bezrobocia w USA

Ekonomiści szacowali, że stopa bezrobocia w USA wzrośnie w kwietniu przynajmniej do 16%, a do tej pory po II wojnie światowej rekord osiągnięto w 1982 roku, kiedy wyniosła ona 10,8%. Tak źle na amerykańskim rynku pracy nie było od lat. Tak wysokie odczyty wynikają z przymusowego lock downu jaki wprowadzono w USA.

Jednak Donald Trump podkreślił, że czas rozpocząć proces odmrażania gospodarki, ponieważ firmy nie mogą być zamknięte w nieskończoność. Pomimo że nadal nie udało się zahamować w znacznym stopniu rozprzestrzeniania się koronawirusa na świecie, prezydent USA liczy na odkrycie szczepionki jeszcze do końca 2020 roku. Na ten moment jest świadomy, że rozluźnianie obostrzeń może przynieść nowe ofiary COVID-19. Jak wskazuje Reuters, słowa Trumpa o szczepionce oraz odmrażaniu gospodarki pokazują, że w ten sposób próbuje wygrać wyścig o fotel prezydenta w listopadowych wyborach.

Zdecydowanie potrzebny jest ratunek amerykańskiej gospodarce, gdzie stopa bezrobocia w zeszłym miesiącu wyniosła 14,7%. W ciągu zaledwie 7 tygodni ponad 33 mln Amerykanów zdecydowało się złożyć wnioski o zasiłek dla bezrobotnych, a jak podkreślają ekonomiści nie jest to pełna liczba, ponieważ jeszcze wiele systemów informatycznych nadrabia zaległości, które wynikają z problemów technicznych.

„To największy i najostrzejszy szok, jaki widzieliśmy w powojennej historii. To dramatyczna utrata produkcji w bardzo krótkim czasie” - powiedziała Michelle Meyer, Head of US Ecomonics Bank of America.

Jeszcze w marcu stopa bezrobocia była na poziomie 4,4%, a w lutym 3,5%.

Stopa bezrobocia USA – ostatnie 25 lat

bezrobocie USA - ostatnie 25 lat

Źródło: Trading Economics

Poszczególne stany decydują się już na ponowne otwarcie sklepów czy firm produkcyjnych, jednak mimo to wciąż ludzie są zwalniani, a pensje obniżane, ponieważ właściciele ograniczają swoje wydatki. Jednak jak podkreśla analityk JP Morgan, liczba zwolnień może stać się mniej dotkliwa.

„Liczba roszczeń spadła w ciągu ostatnich 5 tygodni, co sugeruje, że liczba zwolnień maleje od gwałtownego wzrostu, który miał miejsce pod koniec marca” - napisał Daniel Silver, ekonomista z JPMorgan.

Składane wnioski o zasiłki dla bezrobotnych powinny ostatecznie spaść poniżej 1 mln do połowy czerwca, jak szacuje Ian Shepherdson, główny ekonomista Pantheon Macroeconomics.

Zobacz także: Jedne kraje chcą szybko odmrażać gospodarkę, a inne boją się nasilenia pandemii. Jak wygląda luzowanie obostrzeń na świecie?

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.